Küsimus nr 1105

Kristi küsis (15. märts 2004)
Kui eelmisel kolmapäeval läksin hambavaluga arsti juurde ja seal hambas oli auk, ta parandas (närvid, tumestus, jne.) ja pani prooviplommi. Nüüd on möödas 5 päeva ja paari päeva eest läks ige siniseks... küsisin arsti käest, ütles, et verevalum võis tekkida. Kuid millest? Päev hiljem tekkisid villid parandatud hamba juurde. Valu pole siiamaani kadunud, hammast puutuda ei saa. Ja hammas hakkab vaiksel loksuma juba.
Kui ta selle nüüd välja tõmbab, kas mul on õigust selle ravi eest makstud raha tagasi nõuda, kuna tehti sel juhul ju tühja tööd?
Timo Paberit vastas (2004-03-17 10:58)
Mida täpsemalt tehti ning milline oli diagnoos, jääb siin selgusetuks, seega on ka väga raske anda mingit hinnangut ravi kvaliteedi osas. Verevalum võib olla seotud tuimestusega. Tuimestuslahus süstitakse limaskesta alla. Enamasti kasutatakse adrenaliini sisaldavaid tuimesteid, mis põhjustavad vasospasmi ehk teisisõnu väheneb veresoonte läbilaskvus. Selle tagajärjel võib väikesel alal tekkida koenekroos. See tähendab, et selles piirkonnas rakud hävivad ning limaskestale tekib haavandisarnane moodustis (võib olla kirjeldatud villikeste tekkepõhjuseks). Verevalumi teke on seotud väikeste veresoonte-kapillaaride vigastusega. Selliseid tüsistusi võib esineda küllaltki sageli ning enamasti paraneb süstlatorke koht juba paari nädalaga. Arsti selles süüdistada ei tasu, sest tuimestamise eesmärk on eelkõige valutu hambaravi võimaldamine.

Tänapäevane hambaravi on põhjuslik, mis tähendab, et see seisneb eelkõige haiguse põhjuste väljaselgitamises. "Augud" ja hambavalu on juba hambakaariese poolt põhjustatud tagajärg, mistõttu imet ei tasu oodata. Juurepõletiku ravi võib olla komplitseeritud ning selle edukust saab teinekord hinnata alles mitme kuu pärast. Oluline oleks, et enne alustamist teavitaks arst võimalikest kulutustest, mis võivad kaasneda ning ka sellest, milline on prognoos ning üheskoos tuleks otsustada, milline oleks sellest lähtuvalt edasine raviplaan. Alati jääb risk, et ravi ei õnnestu ning hammas kuulub siiski eemaldamisele. Hoolimata lõplikust tulemusest, on hambaarst teinud tööd ning selle eest tuleb loomulikult ka tasuda. Meditsiiniteenuseid ei saa võrrelda näiteks autoremondi või teiste teenustega, kus resultaat on silmaga nähtav ja käega katsutav. Meie töös ei ole võimalik otseselt garantiisid anda.

Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.