Küsimus nr 1089

Kauri küsis (8. märts 2004)
Mind huvitab sellne küsimus, et kas on võimalik selline variant, et juureravi on vastunäidustatud. Iga kord kui kanal päriselt täidetakse, muutub hammas hellaks ja hakkab valutama, nii kuude viisi, tagasi ei lähe, pigem hullemaks, ka esihambad, kus ometi peaks olema lihtsam teha juureravi. Röntgen midagi ei näita, pigem seda, et kõik on tehtud korralikult. Kuna valu pärast peab uuesti kanali avama, uuesti ravimist proovima ja pahatihti lõppeb see hamba välja tõmbamisega, kuna lõputult ei suuda valu kannatada - sellega valu kaob, kuigi ka haav valutab kaua. Niikui närv suretatakse, pannakse sisse mistahes rohi, juba siis muutub hammas haigeks juure ümbert ja mingi rohu variant ei mõju. Isegi hakkas valutama ilma auguta hammas, mis siis ka ära suretati ja arvatavasti varsti "hingusele" läheb. Arstid imestavad ja laiutavad käsi, perearst ütles, et on selline immuunsüsteem. Tipuoperastsioon vist ka sellisel juhul ei mõju või teeks mu piinad veel hullemaks. Olen 33 aastane ja suurema osa oma hammastest ravi käigus kaotanud ning raha kaotusest ei taha mõeldagi. Muu tervisega probleeme ei ole, kui ainult see, et olen langenud sügavasse depressiooni. Oleksin vastuse eest väga tänulik ja kas on veel selliseid patsiente, kellele juureravi ei mõju? Veel seda, et olen oma hambaid lapsest saadik lasknud parandada ja nende eest hoolitsenud, miski ei aita.
Marek Vink vastas (2004-03-10 13:18)
Juureravi näidustuseks on enamasti pisikute põhjustatud hambanärvi pöördumatu kahjustus (hambasäsi põletik) ja/või selle tüsistus (juuretipu piirkonnas luupõletik). Juureravi alternatiiviks on hamba eemaldamine. Juureravi vastunäidustuseks on selline olukord, kus juurt enam ei tasu ravida kas väga halva prognoosi tõttu (hambakroon väga lagunenud) või pole hammas suus vajalik. Harvem esineb olukordi, mil patsient juureravist keeldub (tänapäeval lisaks eelarvamustele ka majanduslikel põhjustel).
Juureravi eesmärk on hamba kanalivalendiku puhastamine, desinfitseerimine ja hermeetiline sulgemine, et pisikud sinna tagasi ei pääseks. Asjakohase ravi korral ei peaks hammas olema valulik. Olukorras, kus võimalik keeruline hamba anatoomia takistab adekvaatse juuretäidise tegemist, eemaldatakse põletiku põhjustaja operatiivselt (hambajuuretipu resektsioon või eemaldatakse hammas).
Hambahaiguste põhjustajaks on mikroobid. Seega ei saa hambaid kaotada "ravi käigus". See ei ole kuri saatus, mis hambahaigusi põhjustab, vaid hammastele ebatervislik käitumine/eluviis. Haiguse ravimisel tuleb alustada põhjuste kõrvaldamisest...
Marek Vink Marek Vink, hambaarst

Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president

Seotud asutustega:
· Meliva Al Mare hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn
· Meliva KW hambakliinik Pärnu mnt 22-2, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.