Küsimus nr 1058

Marta küsis (17. veebr 2004)
Olen 53a naine, põen juba aastaid parodontiiti. Pika ravi tulemusena on igemed korras, kuid ülemised 6 esihammast loksuvad. Novembris tehti igemetaskute puhastus. Nüüd ütles arst, et ootame veel - minu eas ei pruugigi hambad tagasi kinni jääda. Tugikaare (ei ole kindel terminis?) panekut arst veel ei soovitanud, olevat ebamugav. Kuid ravist on möödas juba üle kolme kuu ja söömine väga valulik ja vaevaline. Veel teeb muret hammaste ülitundlikus külmale. Kas on olemas mõni rahvameditsiini nipp või ravimtaimedel põhinev preparaat, mida saaksin kasutada, et päästa oma hambaid välja kukkumast? Tänan vastuse eest!
Timo Paberit vastas (2004-02-18 09:25)
Parodontiit on haigus, mille ravi saab olla edukas vaid PÕHJUSTE likvideerimisel. Seega ei ole rahvameditsiini nippidest suurt abi, kuna ükski neist ei kõrvalda otseselt haiguse põhjust vaid leevendab paremal juhul sümptomaatikat ehk tagajärgi. Kaugelearenenud kroonilise parodontiidi korral hävib hammaste ümber lõualuu ning tekivad sügavad igemetaskud.

Sellise haiguse ravis on mitu olulist etappi:
1) konservatiivne ravi - igemetaskutesse ja hambakaeltele kogunenud ladestused eemaldatakse mehhaaniliselt, patsiendile selgitatakse igemehaiguse tekkepõhjuseid ning koostatakse individuaalne suuhügieeni programm, kus arst selgitab üksikasjalikult professionaalsete hügieenivõtete olemust ning kontrollib ka nende täitmist. Hinnatakse süsteemse ravi vajalikkust ning määratakse täpne diagnoos. Märgitakse igemekaart e. mõõdetakse kõigis piirkondades igemetaskute sügavused, hindamaks hilisemalt ravi tulemuslikkust. Teostatakse diagnostilised abiuuringud (erinevad röntgenülesvõtted)

2) kirurgiline ravi - komplitseerunud parodontiidi korral, st. juhul, kui igemetaskud on sügavamad kui 5-6 mm, on näidustatud kirurgiline sekkumine. Kirurgilise ravi eesmärgid võivad olla mitmesugused. Peamine eesmärk on puhastada hammaste juurte pinnad silma kontrolli all ning likvideerida sügavad igemetaskud. Kui hammaste liikuvus on suurenenud, tuleb leida võimalus hammaste lahastamiseks. See võib olla pisut ebamugav, kuid oma hammaste kaotus võib olla palju ebamugavam. Samuti ei vasta tõele väide, et vanus oleks otseselt seotud hammaste kinnituskudede paranemise või hammaste väljalangemisega.

Igemehaiguste raviga tegelevad selleks spetsialiseerunud hambaarstid ehk parodontoloogid. Soovitaksin mõnda neist külastada.
Timo Paberit Timo Paberit, hambaarst

1999-2000 EHÜL president. Lõpetas TÜ hambaarstina 2001. Töötab Tallinnas Merimetsa hambakliinikus ja Viru hambakliinikus ning Cardens hambakliinikus Tartus

Seotud asutustega:
· Cardens OÜ Jaani 20, Tartu, Tartumaa
· Kesklinna Hambakliinik OÜ Lai 10, Pärnu, Pärnumaa
· Kreutzwaldi Hambakliinik Kreutzwaldi 3, Tallinn
· Lasnamäe Hambakliinik OÜ Tähesaju 14, Tallinn
· Viru Implantoloogia Narva mnt.1, Tallinn

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.