fluoroos

fluoroosFluoroos on hambaemaili ja hambaluu haigus, mis kujuneb hammaste arengu perioodil piirkonnas, kus fluoriide on joogivees üle 1,5mg/l (Lääne-Eesti). Tavaliselt haigestuvad jäävhambad. Fluoroosi puhul on lõikehammaste eesmistel pindadel ja purihammaste köprudel näha valgeid laike või triipe, millele mõnikord lisanduvad pigmenteerunud täpid. Raskematel juhtudel on hambaemail kriitjas, tuhm ja läiketa. Sellistele pindadele tekivad sügavad defektid, mille tõttu hambakroon võib hakata murenema.

Fluoroosist kahjustunud hambad vajavad hambaemaili remineraliseerivat ravi hambaarsti juures, vajadusel kaetakse hambapinnad valguskomposiitmaterjali või tehiskroonidega. Fluoroosi ennetamiseks tuleb vältida pikaaegset fluoririkka vee joomist ja võimalikult kaua toita last rinnaga. Mõnel määral vähendab fluorisisaldust ka vee keetmine ja selitamine.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.