Vahetult pärast söömist on hambad kõige nõrgemad ja hambapesu muudab nad tundlikuks. Kindlam on pesta kas enne söömist või oodata pärast söömist vähemalt 20 minutit, et hambad jõuaks veidi taastuda.
2. Kui sageli sulle meeldib süüa?
Söön harva, 4-5 tunni tagant
Söön harva, kuid vahepeal näksan midagi head
Mul on snäkid ja kokakoola pidevalt kõrval
Kasulik on süüa harvem, sest söömise ajal muutuvad hambad nõrgemaks ja ainult pikemate pauside korral jõuab sülg hambad uuesti taastada. Söömisena läheb arvesse iga väiksemgi toidupala või joogilonks (mis pole vesi).
3. Mida jood, kui janu tuleb?
Puhast vett
Piima või keefiri
Maitsestatud vett
Limonaadi, kokakoolat, kakaod
Janujoogiks peaks alati olema puhas vesi. Maitsestatud vesi sisaldab hammastele kahjulikke aineid, rääkimata magusatest jookidest. Happerünnak algab juba esimese lonksu järel.
4. Millega puhastad hambaid?
Hambaharja ja hambaniidiga
Ainult hambaharjaga
Ei puhastagi, närin nätsu
Ei puhasta, mul peaaegu polegi enam hambaid
Hammaste puhastamisel tuleks kindlasti kasutada lisaks hambaharjale ka hambaniiti, sest ainult see suudab tungida kahe hamba vahele. Nätsu närimine küll suurendab süljevoolu, mis hambaid loputab, kuid hammaste puhastamist see ei asenda.
5. Kui sageli sööd õunu?
Söön harva mitu tükki korraga
Iga päev pärast söömist, see ju puhastab hambaid
Pidevalt närin õuna, kui just hambad ei valuta
Õunad (aga ka apelsinid, mandariinid jm) on happelised ning nende sage söömine kahjustab hambaid. Kasulikum on õunu süüa harvem ja jätta hammastele alati taastumisaega. Pärast sööki tasub närida pigem porgandit, see puhastab hambaid veel paremini kui õun, aga pole happeline.
6. Kas kasutad fluoriidiga hambapastat?
jah
ei
ei tea
Kui sinu kodukoha joogivees pole just ülemäära palju fluoriidi, siis tasub kasutada fluoriidiga hambapastat, sest see tugevdab hambaid.
7. Kui kaua pesed hambaid?
alla 1 minuti
2 minutit
üle 2 minuti
üldse ei pese
Liiga lühidalt pestes ei suuda hambapastas sisalduv fluor piisaval määral hambasse tungida ja seda kaitsta. Kui hõõrud hambaid liiga kaua, siis võivad muutuda hambad tundlikuks. Seetõttu on optimaalne harjamise aeg 2 minutit.
8. Kas sa hambaniiti kasutad?
jah, pidevalt
vahel harva, kui midagi on hammaste vahel
ei, see paneb igemed veritsema
Hambaniidiga saad puhastada hammaste vahelisi pindu, kuhu hambahari ei ulata. Hambaniit paneb igemed veritsema vaid siis, kui igemetel on juba igemepõletik. Pideva niiditamine muudab igemed puhtamaks ja tugevamaks ning nad ei veritse enam.
9. Kui sageli sa jood kohvi või teed?
iga päev paar-kolm korda
1 kord päevas
vahel harva
ei joo kumbagi
Kohvi ja tee tarbimisel ladestuvad hammastele pigmentained, mis tekitavad tumedaid laike ja triipe. Neid pole võimalik koduste vahenditega eemaldada ja neist lahti saamiseks tuleb pöörduda suuhügienisti või hambaarsti poole. Pärast kohvi ja tee joomist on soovitav suud puhta veega loputada.
10. Kas kasutad valgendavat hambapastat?
jah
ei tea
vahel harva
ei kasuta
Valgendav hambapasta võib hambad veidi heledamaks muuta vaid seetõttu, et temas sisalduvad abrasiivsed osakesed kraabivad hammastelt pigmenteerunud kihti maha. Koos sellega muutuvad aga hambad tundlikuks ning dentiinikiht õhemaks.
Mäng sai läbi!
Tulemused
Sul on väga hambavaenulikud käitumisharjumused!
Sa kulutasid üle 60% oma punktidest (rahast) hambaarstile, samas kui õigete valikute korral oleks sul kõik see alles jäänud.
Peaksid kindlasti lugema artikleid tervislikust toitumisest ja korralikust suuhügieenist, muidu lõpetad hammaste ja rahata.
Sul on keskpärased suuhügieeni harjumused.
Sa kulutasid vähemalt 30% oma punktidest (rahast) hambaarstile. Tõenäoliselt tead sa üht-teist suuhügieenist, kuid kindlasti on
veel asju, mida annaks parandada tervislikumalt toitudes ja suu eest veel paremini hoolitsedes.
Tubli! Sul on hambasõbralikud käitumisharjumused!
Sa kulutasid alla 30% oma punktidest (rahast) hambaarstile. See näitab, et sa oskad teha teadlikult õigeid valikuid toitumises ja suuhügieenis.
Kuidas mängida
Sa alustad mängu tervete hammastega ja sul on võimalik kokku teenida 100 punkti ja jätta hambaarst 0 punktiga.
Iga küsimuse väärtus on 10 punkti, vastates õigesti saad need endale, vale vastuse korral saab need sinu hambaarst. Mõni vastus võib osa punkte anda sulle, osa hambaarstile.
Mäng näitab kuidas sinu suutervise halvad valikud suurendavad sinu hambaarsti jõukust - st sinu punktid (päriselus: raha) kantakse üle hambaarstile!
Tehes oma valikud õigesti, säilitad kõik oma punktid ja ka terved hambad.
Valik on sinu, kas Mersuga sõidad sina või sinu hambaarst!
Mäng loodi Eesti Suuhügienistide Liidu ja Haigekassa ühisprojekti "Laste hammaste tervis" raames 2014.a. Pildid joonistas Andres Kuura.