Naatrium hüpoklorit hambaravis

26. mai 2009


Naatrium hüpokloritit on endodontias kasutatud juba peaaegu terve sajand. Hüpokloriti kasutamine tagab hea lubrikatsiooni, mikroobide hävitamise ja kudede lahustamise

Naatrium hüpokloritit on endodontias kasutatud juba peaaegu terve sajand. Hüpokloriti kasutamine tagab hea lubrikatsiooni, mikroobide hävitamise ja kudede lahustamise tänu oma proteolüütilistele omadustele.

Kasutatakse väga erineva kontsentratsiooniga lahuseid. Mõned eelistavad väiksemaid kontsentratsioone, kuna see on vähem ärritav. Kuid kontsentratsiooni vähenedes langeb ka kudesid lahustav toime. Antibakteriaalne toime on alates 0,5%.

Hüpoklorit on laia toimespektriga, tapab paljusid mikroobe, ka spoore moodustavaid ning viiruseid. Bakteritsiidne toime säilub isegi lahjematel kontsentratsioonidel. Naatrium hüpokloritil on antimikroobne efekt niikaua kui on vaba kloori lahuses.

Kuna kloori kasutatakse ka proteolüüsis on oluline värsket lahust juurde viia teatud aja tagant, eriti kui kasutatakse lahjemaid kontsentratsioone. Alla 2,5% lahuse kasutamisel saab küll rahuldava antibakteriaalse toime, kuid kudesid lahustav toime jääb nõrgaks, kui ei kasutata just pikka toime aega. 2,5% lahus on väga efektiivne vitaalse pulbi jäänuste lahustamisel. Proteolüütiline toime sõltub vaba kloori hulgast, kuna see osaleb proteiinide lagundamisel aminorühmadeks.Piisavalt suurel kontsentratsioonil lahustab ta pulbikude ka instrumenteerimata aladel. Hüpokloriti soojendamine kiirendab kudede lagundamis protsessi. Kudesid lagundava toime efektiivsus sõltub pulbi sidekoe komponentide kiulisest koostisest. Kui pulp on juba lagunenud, siis toimub protsess kiiresti. Kui pulp on vitaalne ning kudedes on vähe muutusi, siis võtab see rohkem aega. Seetõttu sõltub vitaalse pulbikoe eemaldamine kanalist paljuski instrumentaalsest töötlusest ning, et kõrvaldada pulbijäänused ka kõrvalkanalitest ning kanalitevahelistest ühendustest võtab palju aega.

NaOCl ei märga hästi dentiini, seetõttu võivad jääda kitsad kanalikesed ja kanali sopistused halvasti loputatuteks. Smear layeri eemaldamisel on juurekanalites eriti efektiivne naatrium hüpokloriti ja REDTA lahus. See kombinatsioon eemaldab nii koe jäänused kui ka orgaanilise ja anorgaanilise preparatsiooni sodi. Samuti eemaldab ta dentiinist orgaanilist koostisosa ning tõstab selle permeaabelsust. Üksikutel juhtudel on kirjanduses räägitud ka ülitundlikkusest ja allergilistest reaktsioonidest. Pikema ajalisel kontaktil nahaga tekib keemiline põletus.

 

Hüpokloriti reaktsioon

Tekib peale hüpokloriti sattumist periapikaalsele, kas siis loputusnõela pitsumisel juurekanalisse avarate tipuavauste kaudu, või kui on tegemist tipu resorptsiooniga või sulgumata apeksiga. Seda iseloomustab üks või mitu järgnevatest sümptomitest:

  • tugev valu isegi eelnevalt anesteseeritud piirkonnas
  • turse
  • profuusne veritsus kas läbi hamba või interstitsiaalselt


Mõnedel patsientidel tekib mitmeks päevaks ödeem ja ekhümoos, millega kaasneb koenekroos, paresteesia ja sekundaarne infektsioon. Kuigi patsient paraneb 1-2 nädalaga võib tekkida pikemaajaline paresteesia ja armistumine. Vitaalse hamba puhul läheb lahus ainult ruumi, mis on kanaliinstrumendi poolt tekitatud, devitaalse hamba puhul levib lahus ka kaugemale

NaOCl kudesid lahustavad ja antibakteriaalsed omadused

lahuse kontsentratsioon antibakteriaalne toime kudesid lahustav toime hüpokloriti reaktsioon
0,001-0,5% vähesel määral olemas puudub täielikult võimatu
0,5-2,5 võrdne 0,2%- lise CHX-ga lahustab teatud määral nekrootilist kuded, veelgi vähem vitaalsid kudesid vähesel määral võimalik
2,5-4% võrdne 1%- lise CHX-ga lahustab hästi nekrootilist kudet, teatud määral ka vitaalsid kudesid tugev reaktsioon
2,5-4%
(37°C- soe lahus)
võrdne 1%- lise CHX-ga lahustab väga hästi nekrootilist kudet kui ka vitaalseid kudesid. väga tugev reaktsioon (pikaaegne paranemine)
4%-5,25% võrdne 2%- lise CHX-ga lahustab väga hästi nekrootilist kudet kui ka vitaalesid kudesid väga tugev reaktsioon (võimalikud jäävad kahjustused)
>5,25% parem kui 2%-line CHX lahustab igasuguseid kudesid kiiresti ja efektiivselt ülitugev reaktsioon (tõenäoliselt jäävad kahjustused)


Juhul kui soovite kasutada juurekanali loputamiseks väiksema, näiteks 0,5% kontsentratsiooniga NaOCl lahust siis saate destilleeritud vee abil lahjendada ning saavutada sobiv kontsentratsioon. Näiteks on 100ml -st 2,5% NaOCl lahusest 500ml dest. vee lisamisel võimalik saada 600ml 0,5% loputuslahust.