Püsiv suukuivus

Martin M Ferguson Otago Ülikooli professor
1. okt 2005


Põhjalik ülevaade suukuivuse põhjustest, levinud valearusaamadest, ravi võimalikkusest.
Vaata lisaks:

Sülg - sinu suu peamine kaitsja

Sülje moodustamisel osalevad suured paaris süljenäärmed: parotis, submandibulaarne ja sublinguaalne ja rohked väikesed näärmed. Sülje funktsiooniks on suusisese keskkonna kontrollimine.

Sülg:

  • puhastab hambaid ja limaskesti;
  • niisutab kõvasid ja pehmeid kudesid, võimaldades nendel üksteise vastu vabalt liikuda;
  • kaitseb mikroobide eest;
  • tagab limaskestade terviklikkuse ja taastumise;
  • sülg töötab puhvrina;
  • annab emailil võimaluse remineraliseeruda.

Peale selle on süljes seedeensüüme, mis lahustavad kinni jäänud toidu osakesi. Tänu süljele on võimalik tunda maitset.

Sülje hüpofunktsiooni põhjusi jagatakse funktsionaalseteks ja strukturaalseteks.

  • Funktsionaalne hüpofunktsioon tekib näiteks hirmu korral. Funktsionaalset hüposalivatsiooni täheldatakse ka neuroosi ja depressiooni ajal. Rida preparaate, nt tritsüklilised antidepressandid, antipsühootikumid, antihistamiinikumid ja antikongestiivsed ravimid põhjustavad kõrvaltoimena suukuivust. Kuiv suu on üldise dehüdratsiooni üheks sümptomiks.
  • Strukturaalset tüüpi hüpofunktsiooni hulka kuuluvad esiteks süljenäärmete aplaasia ja hüpoplaasia. Suukuivuse määr selliste muutuste korral on proportsionaalne defekti ulatusele.

Süljenäärmed on tundlikud radiatsioonile ja saavad seetõttu tihti kahjustuse pea ja kaela piirkonna radioteraapia käigus. Kuigi järgneva kuue kuu vältel võib toimuda mõningane regeneratsioon, on efekt tavaliselt pöördumatu. Lisaks kuivale suule kaebavad need patsiendid limaskestade lõhenemist ja maitsetundlikkuse kadumist. Strukturaalne sülje hüpofunktsioon tekib ka seoses mitmete haigustega ja seisunditega.

Sjögreni sündroomiga patsientidel toimuvad muutused paljudes eksokriin näärmetes, kuid kõige rohkem sülje- ja pisaranäärmetes.

Luuüdi transplantatsiooni järgselt võib tekkida autoimuunne reaktsioon. Suus ilmuvad haavandid, lichen planus. Näärmed on põletikuliselt infiltreeritud. Süljenäärmed on paistes ja suu on kuiv.

Infektsioossed haigused - nagu mumps - viivad ajutisele suukuivusele. HIV infitseeritutel isenditel on näärmed lisaks põletikuliselt infiltreeritud, paistes ja hellad.

Melliitse diabeedi tagajärjeks on hüperglükeemia ja autonoomse närvisüsteemi neuropaatia. Need omakorda põhjustavad esinevat suukuivust. Mõnikord tekib ka mittepõletikuline näärmete suurenemine (sialoos).

Tsirroos viib samuti autonoomse närvisüsteemi neuropaatiale. Tagajärjeks on kuiv suu ja sialoos.

 

Kõige tavalisem kaebus sülje hüpofunktsiooni korral on püsiv, terve päev kestev suukuivus. Selline seisund nõuab sagedat joomist. Inimesed ärkavad tihti keset öö ja on sunnitud võtma klaasi vett endaga voodisse. Tuleb eristada aga neid, kes ärkavad põhiliselt hommikul, sest suukuivuse põhjuseks sel korral on tõenäoliselt norskamine või suuhingamine ja sülje funktsioon on nendel normaalne.

Lisaks kuivale suule mõned inimesed tunnevad põletamist ja kõrvetamist suus. Lonks vett pakub ainult ajutist leevendust. Kuum ja teravalõhnaline toit põhjustab vaevusi ja isegi tavaline hambapasta on nende jaoks ebameeldiv. Põletava suu korral on olemas ka rida põhjusi, mis ei ole seotud süljega: lichen planus, toiteainete defitsiit, allergia, infektsioon, neuroloogilised ja psühholoogilised kõrvalekalded.

Rääkimisel toimub intensiivne suuhingamine, mis veelgi suurendab olemasolevat kuivust. Suuõõne pehmete kudede libisemine on takistatud ja inimene on sunnitud jooma sagedamini.

Peale ebamugavuste on sülje hüpofunktsioon mitmete tervisega seotud kõrvalekallete tagajärjeks. Sülje komponentide ja sülje koguse muutused põhjustavad hambakatu kiiremat kogunemist. Igemetes algavad põletikulised protsessid ja areneb gingiviit ja parodontiit. Perspektiiviks on igemete retsessioon ja edasine hammaste kaotamine.

Hüposalivatsiooni tingimustes hambakatt kasvab kiiremini ja kaariese risk suureneb. Kui täiskasvanueal järsku hakkab edenema kaaries, siis on tõenäolisem, et selle põhjuseks on sülje muutused, mitte aga dieedi või suuhügieeni muutused.

Suusisene mikroobide arvu suurenemine tõstab riski haigestuda kandidoosi. Proteesi kandvatel inimestel esineb sageli stomatiit. Oma elutegevuse käigus kandida produtseerib ärritajaid, millest suulae gingiiva muutub põletikuliseks ja isegi hüperplastiliseks. Vanad ja halvasti sobitatud proteesid raskendavad veelgi olukorda.

Plaat- ja büügelproteesid istuvad tavaliselt õhukesel limaskestasid katval mutsiini kihil, tänu millele on võimalik proteeside vähene liikumine funktsiooni ajal. Määrdeaine puudumise tõttu tekib kserostoomiaga patsientidel lubamatu pinge allasetsevatel limaskestadel. Sellepärast paljud patsiendid keelduvad proteesidest ja kannavad neid ainult esteetilisuse pärast.

Kserostoomiaga patsientide puhul on väga tõenäoline, et bakteriaalne infektsioon tõuseb ekskretoorseid juhasid pidi ja tekib sialoadeniit. Submandibulaar- või parotiidnääre muutub valulikuks ja suuremaks. Juhast võib väljuda mukoidne vedelik või isegi mäda. Harva abstsess dreneerub naha kaudu.

Patsiendi uurimist alustatakse põhjalikust anamneesist ja sümptomite väljaselgitamisest. Aistingutel ja kaebustel on väga tähtis roll diagnoosimisel, sest nad võivad tühistada laboratoorseid analüüsi.

Suu läbivaatlus ei näita alati mingeid muutusi. Kurdavatel patsientidel limaskestad võivad tunduda absoluutselt tervena ja niiskena. Esimene märgatav muutus võib olla valge vahutav sülg. Harvem juhtub, et limaskestad on selgelt kuivad ja paksud.

Seroloogilised testid on vajalikud selliste haiguste skriinimiseks nagu melliit diabeet, Sjögreni sündroom, HIV ja sarkoidoos.

Aegade jooksul oli rõhutatud sülje voolamise kiiruse tähtsust, nii stimuleeritud kui ka rahul olekus. Viidi läbi uuringud erinevate sülje voolamise kiiruse määravate süsteemide kohta. Kõikidel nendel süsteemidel on oma piirangud. Näitajad kõiguvad erinevate inimeste vahel, kuid kõige tähtsam on see, et ei ole selget piiri haiguse ja tervisliku seisundi vahel. Oletatav madal näitaja võib olla ka täieliku tervise juures.

Sümptomeid põhjustavad mitte ainult sülje koguse vähenemine vaid ka muutused sülje koostises, kuid selle määramine praktikal on veel vähe levinud.

Sjögreni sündroomi ja sarkoidoosi diagnoosimisel aitab kaasa süljenäärmete biopsia. Selleks lõigatakse alumise huule limaskesta alt välja tükikesed väikestest süljenäärmetest, mis saadetakse histoloogilisele uuringule.

Direktsel röntgenülesvõttel ei ole mingit väärtust sülje hüpofunktsiooni diagnoosimisel, sest radioopaakne kivi ei põhjusta suukuivust. Sialograafia korral süstitakse radioopaakne vedelik sülje juhasse selle suudme kaudu. Saadud pildil on näha kogu juhade süsteemi, võimalikud sialektaasid, juhade kitsendused ja laienemised.

Süljenäärme juha akumuleerib joodi, kuid kilpnäärest erinevalt ei muunda türosiiniks. See asjaolu võimaldab kasutada radioaktiivset joodi juhade süsteemi uurimiseks. Kasutusel on ka ioonid (pertechnetate), mis erinevalt joodist ei peetu kilpnäärmes ja selle tõttu põhjustavad vähem kiiritust patsiendile.

Tänapäeval on võimalik tunduvalt parandada kserostoomiaga inimeste elu kvaliteeti. Kahjuks, ei pöörata sellele eriti tähelepanu teiste süsteemsete haiguste olemasolul. Eakad ja nõrga tervisega haiged vajavad kindlasti edasist toetust.

Kõige tavalisem sülje asendaja on vesi ja kserostoomiaga patsiendid joovadki sagedamini. Mõned arvavad, et gaseeritud mineraalvesi aitab paremini. Prooviti leiutada ka teised sülje asendajad, näiteks glütseriini ja sidruni baasil, kuid glütseriin on hügroskoopiline (tõmbab endasse vett) ja võib tekitada kuiva suu tunnet. Siis pakuti vähe viskoosne kaltsium ja fluoriidpuhvrit sisaldav karboksümetüültselluloosi lahus. Äärmise suukuivuse jaoks valmistati spetsiaalne emulsioon võist ja veest. Ilmusid preparaadid loomse mutsiini baasil. Kõik ülaltoodud asendajad leevendasid küll ebameeldivaid sümptomeid, kuid samamoodi toimis ka tavaline vesi. Süljeasendajatest hakati loobuma vee kasuks. Keskseks probleemiks jäi vedeliku annustamine. Normaalselt sülg eritub suhu pidevalt, ehkki erineva intensiivsusega. Selleks et seda simuleerida, tuleb juua nii sageli kui võimalik.

Kui on säilinud mõningane sülje jääkproduktsioon, siis on võimalik seda stimuleerida kas maitseainetega või ravimitega. Tihtipeale inimesed imevad kommi, kuid sel puhul nende suus on alati suhkur ja kaariese risk suureneb veelgi. Alternatiivina võib pakkuda sorbitooli või ksülitooli komme. On tõendeid, et ksülitooli sisaldavad ained inhibeerivad kaariogeense protsessi, kuid peab olema ettevaatlik, sest ksülitooli üleannustamine põhjustab osmootilist kõhulahtisust.

Teine ideaalne vahend on suhkruvaba närimiskumm. Mälumine ja vabanevad maitseained edendavad süljeeritamist pikemal perioodil. Proteesi kandjate jaoks on olemas spetsiaalne vähe kleepuv kumm. Kui piparmündi maitseaine on ebameeldiv, siis võib valida leebema puuvilja maitsega nätsu. Hiljuti ilmus kaseiini derivaadi sisaldav närimiskumm (Recaldent-Trident), mis vabastab kaltsium- ja fosfaatioone ja sellega aitab kaasa emaili pinna remineralisatsioonil. Ehkki ta on kättesaadav ainult arsti kaudu ja on kallim kui laialt levinud suhkruvabad nätsud.

Kaltsium fosfoproteiini sisaldav pasta (Topacal-C5, NuLite) omab sarnaseid omadusi ja patsiendid võivad ise seda aplitseerida. Selle pasta regulaarne kasutamine kolm korda päevas on suurepärane hammaste kaitsmise viis.

Kuigi leiutati mitu kolinergilist vahendit hüposalivatsiooni farmakoloogiliseks raviks, üht ravimit – pilokarpiini - kasutatakse juba üle saja aastat. See on muskariini agonist, mis toimib selektiivselt ekskretoorsetele näärmetele. Pilokarpiin on hindamatu süsteemselt toimiv sülje eritamise stimulaator. Mõnikord tehakse otsus viivimatult vahendist loobuda kui see ei ole piisavalt efektiivne või põhjustab kõrvaltoimeid. Siin aga tuleb silmas pidada, et inimesed reageerivad pilokarpiinile erinevalt: kui ühele piisab suu niiskuse säilitamiseks 2.5 mg neli korda päevas, siis teine peab võtma 10 mg iga kord. Liiga tugev doos viib higistamisele, iiveldusele ja kõhulahtisusele. Eriti ettevaatlik tasub olla astmahaigetel ja hingelduse ilmnemisel peab selle kasutamise koheselt lõpetama.

Ravikuuri alguses kirjutatakse välja 500 ml 0.5 mg/l pilokarpiini lahust ja 5 ml tuleb võtta neli korda päevas. Nädala aja pärast ravimi koguse saab tõsta kuni saavutatakse soovitav efekt kuid ja ei teki kõrvaltoimeid. 5ml on valitud sellepärast, et patsientidel on mugav seda mõõta ja väikesed vead koguses ei ole väga olulised. Päeva viimane doos võib põhjustada higistamise kohe pärast sooja voodisse minekut. Patsientidel soovitatakse sel korral vähendada viimane doos pooleni. Pilokarpiinil on lühike poolestusaeg ja mõned inimesed ärkavad keset ööd kuiva tundega suus. Tavaliselt aitab lisadoos võetuna kohe pärast ärkamist.

USA-s ja Jaapanis lasti müügile uus kolinergiline ravim (Cevimeline). See omab suurema spetsiifilisuse süljenäärmete muskariini retseptoritesse ja pikema toime aega.

Mitteadekvaatne sülg teeb mälumise ja neelamise raskeks, nii et tähtis on jälgida oma dieeti. Toit peab olema suupärane, söömiskõlblik, toiteainerikas ja ohutu. Söömise vältel tuleb tihti juua ja toidu valmistamisel kasutada taimeõlisid, puljongeid ja igasuguseid kastmeid.

Naturaalsete mahlade sage tarbimine võib soodustada kaariese arenemist. Sellest aspektist eelistatumad on suhkruvabad dieetmahlad. Ehkki pH jääb madalaks (tihti madalam kui 4.0). Vesi ja gaseriitud mineraalvesi on suurepärane alternatiiv. Madala rasvasisaldusega piim sisaldab kaltsium- ja fosfaatkaseiini, millest oli juttu enne. Kofeiini ja alkoholi piiramine aitab vältida organismi üldise dehüdratatsiooni ja seega suukuivust. Totaal- ja osalised proteesid on raskesti talutavad ja kandidoosi ilmnemine on nende puhul sagedasem. Ööseks on vaja proteesid suust eemaldada ja panna puhastusainesse. Imlplantaatidel toetuvaid proteese tuleb eelistada limaskestadel toetuvatele.

Tähtis roll on heal suuhügieenil, mis tähendab hammaste harjamist vähemalt kaks korda päevas. Soovitatakse pehmet hambaharja ja fluoriididega hambapastat. Kui patsient ei ole küllaldaselt osav tavalise hambaharjaga, võib proovida elektrilist. Mõnede inimeste jaoks tundub standardne hambapasta liiga kõrvetav ja neil tuleb valida leebem laste jaoks mõeldud hambapasta. Suurenenud kaariese riskiga patsientide jaoks on eriti hea kõrgenenud fluoriidide sisaldusega kuiva suu hambapasta (Biotene).

Teised suuhügieeni võtted on samuti väga tähtsad ja patsienti tuleb kindlasti motiveerida külastama regulaarselt oma hambaarsti.

---

Tõlkinud: Konstantin Pantchenko