Diploopia kui lokaalse anesteesia tüsistus

25. mai 2006


Lokaalsete anesteetikumide kasutamisega hambaravis kaasnevad mõnikord tüsistused. Need võivad olla süsteemsed kui lokaalsed. Diploopia on silma liigutuse häire, mis avaldub kindla eseme topelt-nägemises.
Vaata lisaks:

Ravimid



Ubistesin ja Ubistesin Forte lokaalanesteetikumid
Hambaarstidel on võimalik valida mitmete erinevate lokaalanesteetikumide ja erinevate toimeainete vahel. Mille põhjal teha valikut? Arvame, et arsti valikut lihtsustab, kui tal on rohkem infot.

Lokaalsete anesteetikumide kasutamisega hambaravis kaasnevad mõnikord tüsistused. Need võivad olla süsteemsed (peavalu, minestus, iiveldus, anesteesia kadumine) või lokaalsed (hematoom, näo halvatus, naha aneemia). Diploopia on silma liigutuse häire, mis avaldub kindla eseme topelt-nägemises. Selle põhjuseks on silmamuna asendi kontrollivate okulomotoorsete lihaste häired või nende innerveerivate kraniaalsete närvide (III, IV, VI) häired.



22-aastasel naisel oli eemaldatud poolretineerunud ülemine vasak tarkusehammas (28). Patsiendil ei olnud nähtavaid tervise probleeme. Hammas oli paigutatud perpendikulaarselt (B klass Atcher`i järgi). Tuimestus tehti artikaiiniga koos adrenaliiniga ja hammas oli ekstraheeritud. Kohe pärast ekstraktsiooni patsient hakkas kaebama topelt-nägemist. Teised sümptomid puudusid. Järgnev vaatlus näitas, et kaksiknägemine oli tekkinud ainult siis, kui silmad on pööratud vasakule. Järkjärguliselt kahelinägemine vähenes ja umbes 2 tunni pärast kadus täiesti ära.

Prooviti välja selgitada diploopia põhjused. Oletused olid järgmised.

Esiteks, anesteesia lahus difundeerub silmalihastesse ja põhjustab diploopiat. Lahus tungib läbi pehmesid kudesid või isegi läbi sidekude ja levib närvides ja veresoontes.

Veel on arvestatud anesteesia lahuse tungimise võimalust fossa orbitalis`esse sinus maxillaris`e anatoomilise defekti läbi.

Lahuse levimine arterite kaudu oli samuti võimalik. Anesteesia lahus sattub a. alveolaris superioris posterioris-e sisse, mis paikneb anomaalselt ja jõuab okulomotoorsete lihasteni. Ei ole välistatud ka teine arteriaalne tee. Lahus tungib sisemise ülalõaluu arteri ülemisesse ossa, edasi a. meningea media -sse, mis anastomoseerub a. ophtalmica´ga ja pärast tungib lihastesse. Sel juhul aga pidid tõenäoliselt olema veel teised sümtomid nagu peapööritus ja silmalaugude paresteesia.

Venoosne difusioon: fossa infratemporalis -> plexus pterygoideus -> foramina sphenoidales`t -> sinus cavernosus -> n. abducens. Halvatus haarab m. rectus lateralis´st. VI kraniaalnärv innerveerib ainult seda lihast ja selle funktsiooni lakkamine väljendub silma lateraalse asendi diploopias.



Esialgselt kahtlustati lahuse levimist ümbritsevatesse kudedesse. Kuid siis, patsient peaks nägema kahekordset kujutist sõltumata silmamuna asendist, sest fissura orbitalis inferior`i tungiv anesteesia toimiks kõikidesse orbita lihastesse. Sellel konkreetsel juhusel anesteesia lahus tõenäoliselt mõjus ainult n. abducens´ it, mis innerveerib üht lihast. Aju kõvakelme eraldab n. abducens-i teistest okulomotoorsetest närvidest, mis kaitseb neid anesteesia sattumisel sinusesse.

Järelikult, anesteesia lahuse venoosne levimine ja kõvakelme isoleeriv effekt on kõige sobivam selgitus sel juhul.

 

Tõlge: Konstantin Pantchenko