Hambahaldja lugu

11. okt 2006


Kes on hambahaldjas, milline ta välja näeb, millal lapsi külastab ja mida välja tulnud hammastega teeb? Kõigile küsimustele peaks siit saama vastuse

Hambahaldjas on võlur, kes kogub öösel kokku laste ära tulnud piimahambad. Hambahaldja legend hakkas levima Ameerikas seoses moodsa elukultuuriga - kui vanasti oli kombeks hammas ahju otsa visata, siis uutes ahjudeta majades see võimalus puudus. Järgnevad küsimused-vastused aitavad lapsevanematel oma lastele Hambahaldja kohta selgitusi jagada.

 1. Mida teeb Hambahaldjas lastelt kogutud hammastega?
  Iga hammas pestakse ja poleeritakse hästi hoolikalt kuni nad on kõik säravvalged. Siis panevad Hambahaldja abilised kõik hambad erilistesse karbikestesse. Kogutud hambaid kasutatakse Hambahaldjamaal peaaegu kõige ehitamiseks. Mõnikord säravad need hambad nii heledalt, et neid on näha öösel taevatähtedena, millele saad soovi korral ise nime mõelda.
 2. Kuidas hambahaldjas läbi akna pääseb?
  Hambahaldja elu üks osa on mustkunst ja võluvõime - ta pääseb vabalt ka läbi aknaklaasi, kuid sa pead sel ajal magama.
 3. Kas hambahaldjas tuleb mu juurde ka siis, kui olen äratulnud hamba kaotanud?
  Loomulikult tuleb. Mõnikord neelab laps oma hamba magades alla või kukub see mänguhoos välja. Kuid niipea kui sul hammas ära tuleb, teab sellest kohe ka Hambahaldjas. Tavaliselt saadab ta mõne oma abilistest kadunud hammast otsima. Sageli kirjutavad lapsed ka väikse paberi, et neil on hammas kaduma läinud, ning jätavad selle padja alla. Ka sellest paberist piisab, et Hambahaldjas öösel last külastaks.
 4. Kuidas Hambahaldjas teab, kui lapsel hammas ära tuleb?
  Kui lapsel tuleb hammas ära, hakkab Hambahaldjamaal helisema kelluke, mis annab välja tulnud hambast märku. Kuna aga kogu maailmas tuleb pidevalt kellelgi hammas ära, siis heliseb see kelluke vahet pidamata. Seetõttu peavad Hambahaldja abilised pidevalt vahti ning jälgivad kaardilt, millisel lapsel hammas ära tuli ning teevad Hambahaldja jaoks nimekirja lastest, kelle juurde ta öösel jõudma peab.
 5. Kuidas Hambahaldjas teab, et ma magan, mitte ei teeskle?
  See on väga lihtne ja ka see on osa Hambahaldja võluvõimest. Aga ta saab sellest aru ka siis, kui laps magamise ajal kõvasti nohiseb ja und näeb. Kui Hambahaldjas kahtleb, kas sa juba magad, siis ta lihtsalt ootab veidi.
 6. Kuidas Hambahaldjas ühe lapse juurest teise juurde liigub?
  Hambahaldjas oskab loomulikult lennata. Mõnikord on lendamisest öises taevas näha ka helendavat jutti, mida suured inimesed peavad langevateks tähtedeks. Enamik lapsi aga magab juba sellel ajal.
 7. Millal Hambahaldjas alustas hammaste kogumist?
  Laste hammastekogumist alustas Hambahaldja ema väga kaua aega tagasi, juba enne seda, kui sinu ema ja isa lapsed olid. Täpne aasta pole teada, kuid sel ajal ei maganud lapsed pehmetel patjadel, nagu sina. Sageli olid nende külje all ainult hein ja kuivanud puulehed.
 8. Kus Hambahaldjas elab?
  Kõrgel taevas, pilvede kohal Hambahaldjamaal, nii et seda maa pealt näha pole.
 9. Kust Hambahaldjas võtab kogu selle raha, mida ta lastele jagab?
  Hambahaldjat aitavad paljud suured head inimesed, kes talle salaja raha saadavad. Võib-olla oled ka sina suureks saades nii lahke, et annetad Hambahaldjale veidi raha, et ta saaks seda lastele jagada.
 10. Kui palju raha lapsed oma hamba eest saavad?
  Teised lapsed saavad hamba eest umbes sama palju raha kui sinagi. Tavaliselt toob Hambahaldjas hamba asemele metallmündi, mõnikord aga hoopis mõne väikse maiustuse.
  Hamba eest raha saamine pole tegelikult kõige tähtsam - palju olulisem on, et sa jagad seda rõõmu oma perega ning see näitab, et sa saad vanemaks ja targemaks. Jäta see aeg endale meelde, kui sul hammas ära tuleb, et saaksid sellest ka oma lastele rääkida.
 11. Miks Hambahaldjas ei tulnud öösel minu hamba järele?
  Kuigi Hambahaldjas suudab väga kiiresti lennata, ei jõua ta alati öö jooksul kõigi lasteni, kuna peab mõnes kohas ootama, kuni laps magama jääb. Mõnikord segab teda ka väga halb ilm. Kui Hambahaldjas ei jõua sinu juurde esimesel ööl, tuleb ta mõnel järgmisel - peaasi et sa oma hamba nähtavale kohale jätad ja lootust ei kaota.
 12. Kas Hambahaldjas võib raha asemel ka midagi muud tuua?
  Enamasti toob ta siiski raha, sest ta usub, et lapsed on piisavalt targad, et oskavad koguda raha just nende asjade jaoks, mida nad kõige rohkem ise soovivad. Mõnikord toob ta ka väikseid mänguasju või maiustusi. Ükskord tõi ta ühele lapsele isegi koerakutsika, kuid seda ta rohkem ilmselt ette ei võta, sest koer kaenlas on väga raske lennata.
 13. Milline ta välja näeb?
  Hambahaldjas on keskmist kasvu naine, kellel on väga õrn nahk ja kaunid pikad juuksed. Tal on säravad hambad ning võluv naeratus. Mõnikord kannab ta tiibu, kuid mitte alati. Kui sa oma silmad suled, saad endale ette kujutada, milline Hambahaldjas on - kindlasti naeratab ta sulle lahkelt vastu.
 14. Kas Hambahaldjal on ka perekond?
  Tal on väga suur perekond - kõik abilised, kes teda töös aitavad. Nad kõik hoolivad teineteisest ning samuti oled sina neile väga tähtis.
 15. Kas mina võin ka suureks saades hakata Hambahaldjaks?
  Kui sa suureks saad, võid hakata nii Hambahaldjaks kui tema abiliseks. Selleks pead sa oma hambaid hästi hooldama ja olema teiste vastu lahke ja viisakas. Praegu aga võid tunda rõõmu sellest, et oled laps, leiad uusi sõpru, õpid koolis ja saad mängida.
 16. Kas Jõuluvana ja Lihavõttejänes on Hambahaldja tuttavad?
  Hambahaldjas on nendega kohtunud, kuid kuna neil kõigil on väga tähtis võlutöö, siis pole neil selleks eriti aega. Mõnikord saavad nad siiski kokku lõunalauas ja arutavad, millised lapsed on olnud eriti tublid.
 17. Mis on Hambahaldja lemmiktoit?
  Talle meeldivad paljud toidud, peaasi et need on tervislikud - puuviljad ja juurviljad maitsevad talle eriti. Järgmisel korral võid Hambahaldja jaoks oma voodi kõrvale jätta ühe porgandi või õuna :)
 18. Mis on Hambahaldja päris nimi?
  Hambahaldjal polegi päris oma nime nagu lastel on, kuid talle on lapsed pannud palju hüüdnimesid (Flossy, Maria, Vicki, Carley, Katie, Marcus, Roberta, Julia, Hammond, Keith, Kathy, Melissa, Mabel, Winky, Samantha jt). Ka sina võid Hambahaldjale oma nime välja mõelda.
 19. Kas Hambahaldja fotot oleks võimalik saada?
  Kahjuks pole seni kellelgi õnnestunud fotoaparaadiga teda pildistada, kuna fotole jääb tühi koht. Kuid selle eest on teda palju joonistatud ja ka sina võid temast pildi joonistada.
 20. Kas Hambahaldjas on päriselt olemas?
  Muidugi on. Igal ööl käib Hambahaldjas tuhandete laste juures ja kogub kokku nende hambad - kõik need lapsed usuvad temasse. Ka nende laste vanemad imestavad koos lastega, kui hommikuks on hammas kadunud ning asemele toodud väike kingitus.
 21. Kuidas Hambahaldjas teab, kus ma elan?
  Selleks on tal olemas abilised, kes otsivad iga lapse aadressi üles tarkadest võluraamatutest.
 22. Kui palju hambaid on Hambahaldjas juba kokku kogunud?
  Kuna igal ööl lisandub meie kogusse tuhandeid hambaid, siis on praeguseks koos umbes 566 884 585 218 216 hammast ja nende seas on kuskil ka sinu piimahambad.
 23. Kuidas ma saaksin oma loksuvast hambast lahti?
  Selleks on palju erinevaid võimalusi. Mõni laps laseb oma hamba ümber siduda tugeva niidi, mille teine ots kinnitatakse ukselingi külge ja siis lükkab keegi ukse lahti ja hammas jääbki niidi otsa - aga sel juhul peab hambale niidi väga hästi ümber saama. Nii saab hambast kõige kiiremini lahti. Mõni teine laps aga hammustab õuna ja õun väänab loksuva hamba suust välja. Loomulikult võib oma hammast ka edasi-tagasi loksutada ja igapidi väänata, kuid ilmselt teeb see liigselt valu ja võtab aega. Hamba väljatõmbamisel võib käes hoida pabertaskurätti, et hammas sõrmede vahelt ära ei libiseks. Pärast tõmbamist võib tulla hästi natuke verd - mine loputa suud paar korda külma veega ja veri jääbki kinni. Seda verd ei tasu karta, sest see on paha veri ja peabki välja tulema.
  Hamba välja saamisega ei tasu kiirustada - hammas tuleb alati välja õigel ajal, sest teda surub altpoolt kasvav jäävhammas.
 24. Kas loomadel tulevad ka hambad ära ja kas Hambahaldjas kogub ka neid?
  Paljudel loomadel vahetuvad hambad tõepoolest, kui nad suuremaks kasvavad, kuid nende hambaid kogub Loomahambahaldjas. Ja usu või mitte, ka tema jätab loomale väikse toidupala vastutasuks.
 25. Millal mu hambad hakkavad ära tulema?
  Hamba loksumine ja ära tulemine võib tulla sulle üllatusena ja see meeldib kõigile. Polegi olemas täpset vanust, millal hambad loksuma hakkavad - mõnel lapsel algab see 3 aastaselt, mõnel alles 7-selt, keskmiselt aga 5-6 aastaselt.
 26. Kui palju hambaid ühe ööpäeva jooksul kogutakse?
  Igal ööl kogub Hambahaldjas kokku umbes 300 tuhat hammast, mis on laste suust ära tulnud.
 27. Kas hambahaldjaid on üks või mitu?
  Inimeste hambaid kogub üksainus Hambahaldjas. Mõnikord tekib segadus sellest, et inimesed peavad Hambahaldjaks tema abilisi.
 28. Kas ma võin oma äratulnud hamba endale jätta?
  Kui sa seda tõesti soovid, siis ole hea ja jäta Hambahaldjale selle kohta paberil teade, et ta sinu hammast kaasa ei võta. Üllatuse saad sa hamba eest tasuks sellegipoolest. Hambahaldjamaal on aga vaja väga palju hambaid ja kui kõik lapsed jätaksid hambad endale, laguneks Hambahaldjamaa koost ning haihtuks.
 29. Kui vana on Hambahaldjas?
  Kuigi ta näeb väga noor välja ja mõnikord peetakse teda lapseks, on ta tegelikult väga väga väga vana. Ta on juba nii vana, et ta ei tea enam isegi oma vanust, kuid ta mäletab oma sünnipäeva - see on 1.jaanuaril.
 30. Kas hamba välja tulemine on valus?
  See ei pea olema valus, kui hammas on välja tulemiseks valmis ja seda tehakse õigesti. Siis tunned sa ainult väikest näpistust ja rõõm äratulnud hambast ajab hirmu kohe minema. Mõnikord aga ei taha tagumised hambad hästi ära tulla, kuigi uus hammas juba kasvab tema all ja siis tuleb minna hambaarsti juurde, kes selle kiiresti ja valutult välja tõmbab. Hambaarst on sinu sõber, ära karda teda. Hamba tõmbamise ajal pead sa olema liikumatult, muidu ei saa hambast hästi kinni haarata.
 31. Kuidas Hambahaldjas saab mu hamba padja alt kätte nii, et ma üles ei ärka?
  Sest et tal on võluvõimed ja ta ei peagi patja üles tõstma, vaid hammas roomab ise padja alt välja. Siiski on parem kui sa jätad hamba nähtavale kohale, siis ei pea Hambahaldjas oma võlujõudu kulutama ja jaksab kiiremini lennata.
 32. Kust Hambahaldjas oma võluvõimed sai?
  Ta sai need juba sündides kaasa. Samuti on tema jaoks väga oluline tema võlukepike, ilma selleta ei saa ta peaaegu mitte midagi võluda.