Sülg - sinu suu peamine kaitsja

9. nov 2005


Kas olete tundnud kuidas suu kuivab nii, et selle vastu ei aita pidev vee joomine ega miski muu? Suu on valulik, närida ebameeldiv, ootamatult on hammastesse tekkinud augud...
Vaata lisaks:
Sülg ja sülje puudumine

Süljetest – tõhus meetod hambahaiguste ennetamiseks


---
Biotene - kuiva suu hambapasta
Biotene hambapasta on mõeldud eriti neile, kellel on suuõõnehaiguste tõttu vm põhjustel eriti oluline kasutada hambapastat, mis suu limaskesta ei kuivata. Biotene tervendab igemeid ja vähendab põleikulisi protsesse.



Kas olete tundnud kuidas suu kuivab nii, et selle vastu ei aita pidev vee joomine ega miski muu? Suu on valulik, närida ebameeldiv, ootamatult on hammastesse tekkinud augud... Sel juhul võib tegu olla sellega, et mingil põhjusel eritub teie suus liiga vähe sülge. Vaatleme järgnevalt, milliseid ülesandeid sülg suus täidab ning mis juhtub siis, kui sülge liiga vähe on.

Sülje funktsioon ei põhine eritumise rohkusel, vaid just tema komponentidel. Erinevate süljenäärmete eritised (sekreedid) sisaldavad üldiselt samu orgaanilisi komponente, kuid erinevas proportsioonis. Seega suu erinevates piirkondades on keskkond mikroobidele ja hambapindadele erinev. Sülje koostisainetest tähtsamad on kaltsium, fosfaadid, fluor ja bikarbonaat. Kui süljeeritus suureneb, suureneb ka kaltsiumi hulk. Kaltsium on oluline remineralisatsiooniprotsessis. Fosfaadil on põhimõtteliselt sama ülesanne, mis kaltsiumil hamba suhtes: üleküllastada sülg ning fosfaatiooni abil suurendada sülje vastupanuvõimet. Sülje fluorisisaldus sõltub keskkonna, eriti joogivee fluorisisaldusest. Samuti kajastub sülje fluorisisalduses hambapastast ja fluoritablettidest tulev fluor. Bikarbonaat moodustab sülje tähtsaima puhverkomponendi.

Mida rohkem sülge, seda suurem on sülje puhverdusvõime ja hapete kõrvalmõju väheneb.

Miks on vaja sülge? Kas selle kogus on oluline ja määrav?

Vastab hambaarst Meeme Mõttus (Citymed):
"Sülg on suu üks tähtsamaid kaitsemehhanisme. Sülje piisav kogus ja kvaliteet on olulised hamba- ja suuhaiguste vältimiseks. Keskmiseks normaalseks süljehulgaks peetakse poolt kuni liitrit sülge ööpäevas. Sülje kvaliteeti ja hulka saab määrata spetsiaalsete uuringutega. Vähesele süljehulgale viitab selle nn eritushulk stimuleerituna 0,7ml/min ja alla selle (kogutakse 5 minutit) ning 0,1 ml/min mittestimuleerituna (kogutakse 15 minutit, saab ise kodus mõõta)."

Mis põhjustab suukuivust?

Dr Meeme Mõttus toob välja järgmised sülje vähenemise põhjused:

  • ravimid: südame-veresoonkonnaravimid, diureetikumid, antidepressandid, samuti antihistamiinikumid
  • üldhaigused: diabeet, reuma, Sjörgeni sündroom, süljenäärmete haigused. Samuti kiirutsravi, suuhingamine (adenoidid), hormonaalsed muutused (rasedus, menopaus), anoreksia, buliimia.

Citymedis tehtud uuring näitas, et vähenenud süljeeritus on täiskasvanute seas küllaltki sage. Sellesse riskirühma kuulub umbes 20-30% täsikasvanutest, kes on märkinud, et see on neile probleem, neist 60-80% on naised. Tüüpiline suukuivuse all kannatav patsient on menopausieas naisterahvas, kes kasutab 2-3 ravimit.

Millised on suukuivuse sümptomid?

Kuiva suu tunnuseks on tavaliselt:
  • neelamis- ja kõneraskused
  • suu on kuiv ka süües, mistõttu on vaja pidevalt peale juua
  • limaskestad ja igemed on hellad ja punetavad
  • keel on valulik, suus on metallimaitse, kipitus
  • atüüpiline kaaries: hambalõikeservadel, siledatel pindadel, igemetaskutes
  • äravõetavat proteesi on ebamugav kanda, see hõõrub
  • süljenäärmed on katsudes hellad

 

kuivsuu.jpg" alt="" />

Vähenenud süljeeritusega inimene kuulub alati kaariese riskigruppi, seega on tal vaja hoolega arsti juures kontrollis käia.

Kuidas end aidata?

Dr Meeme Mõttus soovitab:

  • süljeerituse stimuleerimine: aktiivsem mälumine, nätsude ja imemistablettide (ksülitool) kasutamine, rohke veejoomine
  • fluor: fluoriga hambapasta (Biotene, Bio Xtra, Salutem), imemistabletid (Dentiplus, Fludent), hambaarsti juures fluorlakkimine, remineralisatsioon, remineralisatsioonilahus (Dentiplus)
  • kontroll mikroobide üle: mehaaniline puhastus, kloorheksidiini lahused või lakid
  • suu niisutamine: tehissüljed (Salisynt), niisutav geel (OralBalance), alkoholivaba suuvesi (Biotene, Bio Xtra), limaskestade niisutamine oliiviõliga
  • toitumisnõustamine

Kasutatud materjale ajakirjast "TervisPluss" (juuli 2004)