Laserite kasutamine hambaravis

Institute for Laser Dentistry, Canada
2. nov 2001


Artikkel annab põhjaliku ülevaate hambaravis kasutatavatest laseritest ning nende enamlevinud kasutusaladest. Dentaallaserite enamlevinud kasutusala on esialgu hammaste valgendamine, kuna tulemused on saavutatavad kiiresti, ohutult ja mugavalt.

Dentaalsed laserid on hambaravi jaoks põnev uuendus. Laserhambaraviga on võimalik märkimisväärselt vähendada ebamugavustunnet, kiirendada paranemise aega ja parandada hambaravikabineti üldist efektiivsust.

Tegelikult on lasereid kasutatud hambaravis juba üle 10 aasta, kuid viimased uuendused võimaldavad neid kasutada juba suvalises hambaravikabinetis. Mõned dentaalsed laserid sarnanevad vägagi neile, mida on juba üle 25 aasta haiglate operatsioonisaalides edukalt kasutatud keerukate ja tundlike kirurgiliste operatsioonide teostamiseks oftalmoloogias, närvikirurgias, kõrva-nina-kurgu kirurgias ning dermatoloogias.

Mis on laser

Sõna LASER on tulnud tema inglisekeelse koondnimetuse esitähtedest – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation ("valguse võimendamine stimuleeritud kiirguse abil"). Üldiselt on dentaalne laser lihtsalt meditsiiniline seade, mis koondab valgusenergia kontsentreeritud ülipeeneks valguskiireks. See kiir steriliseerib ravitava ala ja koaguleerib verd, mille tulemusel väheneb infektsiooni ja/või veritsuse tekkimise oht. Patsiendi jaoks väheneb ebamugavustunne ning anesteesiat pole sageli üldse vaja. Mitmeid protseduure on võimalik teostada hetkeliselt, mis tähendab patsiendile väiksemat ajakulu hambaravitoolis ning arstile rohkem patsiente lühema ajaga.

Laseri efektiivsus sõltub konkreetse laseri lainepikkuse neeldumisvõimest kõvades/pehmetes kudedes ning kasutatavatest hambaravimaterjalidest (komposiidid, valgendavad pastad jne). Täpselt kontrollitavate lainepikkuste erinevate omaduste tõttu vabaneb optimaalne kogus energiat. Kindla lainepikkuse kasutamine suurendab täpsust ning vähendab võimalike koekahjustuste teket. Kuna mõned lainepikkused neelduvad eriti hästi punastes pigmenteerunud struktuurides, siis on neid hea kasutada kaviteetide ravis. Lasereid kasutatakse ka mitmesugusteks koeprotseduurideks, sh lõikamine (kõvad ja pehmed koed), ravimine ja valgendamine.

Laseri ja koe vahel võib olla 4 liiki vastasmõju: peegeldumine, neeldumine (kaasneb aurustumine), läbiminek (vastasmõju puudub) ja hajumine.

TABEL I: Põhilised saadaolevad dentaalsed laseritüübid on:

Tüüp

L* [nm]

Kasutusala kirjeldus

argoonlaser

488 kasutatakse eelkõige komposiitide kõvastamiseks

kahe lainepikkusega argoonlaser

488

ja

514
488 nm on parim lainepikkus valguskõvastuvate komposiitide polümeriseerimiseks, mille tulemusel paraneb transversaalne, diametraalne ja paindetugevus, kusjuures kõvastamise aeg väheneb tunduvalt;

514 nm lainepikkusega on võimalik töötada pehmete kudede kallal (neeldub hästi punases pinnas) ning valgendada hambaid (kasutades punast valgenduspastat)

dioodlaser

780–850 see kompaktne ja mugav seade võimaldab töödelda eelkõige pehmeid kudesid, kuna see lainepikkus neeldub hästi punastes pigmenteerunud alades

CO2-laser

10600 süsinikdioksiidi laseri lainepikkus neeldub hästi vett sisaldavates punastes pigmenteerunud kudedes ning seda kasutatakse eriti efektiivselt just pehmete kudede korral; erinevalt teistest lainepikkustest, suunatakse kiirt läbi spetsiaalsete lainejuhtide

neodüümlaser (Nd:YAG)

1064 see laser töötab pulseerivas reþiimis, kuna kiir suudab tungida väga sügavale hambakudedesse; kasutatakse pehmete kudede korral

erbiumlaser (Er:YAG)

2940 tüüpiline kõvakudede laser; kasutatakse nii emailist kui dentiinist kaariese eemaldamiseks ning kaviteedi prepareerimiseks; võimaldab edukat hambakivi eemaldamist, kusjuures hambajuurte struktuur konserveeritakse; lainepikkus 2940 nm on pulbi lähedal töötamiseks kõige ohutum saadaolev lainepikkus;

P-laser (GaAlAs)

830 see gallium-alumiinium-arseniidist dioodil töötav laser on tänapäeva hambaravis kasutatavatest kõige kompaktsem, kuna võib töötada ka patareidelt ning mahub pihku; võimalikud erinevad võimsused; kasutatakse hambastruktuuride tuimestamiseks ja haavade paranemise kiirendamiseks

* L=lainepikkus nanomeetrites, 1 nm=10-9m; nähtava valguse lainepikkus on vahemikus 380–760 nm

Enamik tabelis I toodud lasereist töötab vaid ühel lainepikkusel, mis on määratud valguse neeldumisvõimega mõnes koevedelikus (H2O, hemoglobiin jt). Seetõttu sobivad mõned laserid paremini kõvakudede lõikamiseks, teised pehmete kudede ravimiseks. Kallimad laserid lubavad end ümber lülitada erinevatele lainepikkustele. Olenevalt laseri tüübist (üks või mitu lainepikkust ja/või võimsust) ja töökorraldusest peaksid lasertehnoloogiale tehtud kulutused end ära tasuma 5 kuni 8 kuu jooksul.

Laser on ohutu ja valutu

Vastava väljaõppe saanud arsti käes on dentaallaser sama ohutu kui iga teine hambaravis kasutatav tööriist. Esmase kaitsena kasutatakse laserkirurgiliste protseduuride korral kaitseprille. Näiteks lateraalkudede korral vähendab laser kudede kahjustamise riski tunduvalt, kuna laserikiirt on võimalik väga täpselt kontrollida. Kuna laser kiirgab vaid teatud kindla lainepikkusega valgust, saab tavalisest väiksema energiahulgaga teha töö ära efektiivsemalt (koed kuumenevad vähem) ning kudedele ohutumalt. Tavaline valgus (vt joonis 1) seevastu sisaldab kõiki spektrivärvusi, lisaks infrapunased (soojus) ja ultravioletsed kiired – kõik need neelduvad erinevalt, mistõttu tulemus poleks kontrollitav. Mõnede protseduuride korral (elektriline kõrvetamine, kiire valguskõvastamine) pakuvad laserid patsiendile ohutumat keskkonda.


Joonis 1: Tavalise valguse ja laserikiirguse võrdlus

Mis on P-laser

Kuigi hambaravis on P-laser veel suhteliselt uus, on seda edukalt kasutatud juba aastaid spordimeditsiinis, podiaatrias ja füsioteraapias. Samuti on see laser oma efektiivsust tõestanud kõrva-kurgu-nina kirurgias. Hambaravis kasutatakse seda TMJ probleemide kõrvaldamiseks. P-laser on patareidel töötav pihku mahtuv väike dioodlaser, mille lainepikkus on 830 nm (infrapunane valgus) ja mis kasutab üht neljast fiiberotsikust. Seadmel on 50-, 100- ja 200-millivatise võimsusega versioonid. Kasutatakse haavade ravimiseks (ekstraktsiooni järgselt) ja närvide tuimestamiseks (ekstraktsiooni või hambakivi eemaldamisele eelnevalt). Endodontias kasutatakse seda pulbi olukorra hindamiseks.

Laseriga valgendamine

See on dentaallaserite üks enim rakendatud alasid, kuna tulemused on kiired, ohutud ja mugavad ning mis peaasi – tulusad. Pealegi on laseri abil valgendamise korral välistatud kemikaalide neeldumise risk.

Protseduuri algul kantakse spetsiaalne pasta valgendamist vajavatele kohtadele ning pärast pasta kinnitumist kiiritatakse laseriga iga valgendatavat hammast 35-40 sekundi jooksul kaks korda. Kuna pasta sisaldab laserikiirgust hästi neelavaid punaseid kristallikesi, siis neeldunud energia aurustab mitte ainult toidust tekkinud hambaplekke, vaid ka näiteks tetratsükliinist tekkinud plekke. Selle tulemusena on võimalik muuta hammast 4–8 tooni võrra heledamaks. On olemas ka süsteeme, mis võimaldavad laseriga valgendada kõiki hambaid korraga.

Laseriga teostatavad protseduurid

Kuna neelduva energia hulk sõltub kiirguse lainepikkusest, siis suudavad mõned laserid olenevalt protseduurist mitut lainepikkust genereerida.

Mõned näited:

  • komposiitide kõvastamine (curing)
  • keraamiline panus (onlay)
  • keraamiline kroon
  • keraamilised laminaadid
  • tagumised ja eesmised komposiidid
  • kaariese eemaldamine / kaviteedi preparatsioon
  • valgendamine
  • pehmete kudede küretaazh lasertoetusega
  • gingivektoomia
  • gingivoplastika
  • esteetiline silumine
  • implantaadi paljastamine
  • juurte töötlemine
  • biopsia
  • lesioonide teraapia
  • kaariese ja pragude tuvastamine

Kokkuvõtteks

Enamikul juhtudel väheneb laseri kasutamisel valu tunduvalt või puudub hoopis, mistõttu pole vaja muretseda anesteesia pärast. Hammaste valgendamine toimub ühe visiidi jooksul ning jääb ära risk, et kemikaalid kahjustavad igemeid. Lisaks sellele tapab laser suus asuvaid baktereid ja vähendab veritsust, kusjuures haavad paranevad tavalisest kiiremini. Patsiendi seisukohast on oluline ka see, et laser töötab peaaegu hääletult – seega pole vaja kuulata ebameeldivat puuri vilinat. Laserite kasutamine tõstab teie hambaravifirma mainet, mis omakorda suurendab patsientide arvu.