Kuidas targalt küsida

9. mai 2003


Juhend annab ülevaate, kuidas Hambaarst.ee virtuaalsetele hambaarstidele esitada küsimusi nii, et neile oleks võimalik adekvaatselt vastata.

See, millise vastuse Te virtuaalsetelt hambaarstidelt saate oma küsimusele, sõltub nii küsimuse keerukusest kui ka küsimuse esitamise viisist. Järgnevalt anname väikse ülevaate, kuidas esitada küsimusi nii, et oleks võimalik saada virtuaalselt hambaarstilt rahuldavaid vastuseid.

Miks üldse küsitakse ja vastatakse?
Mida teha enne küsimuse esitamist?
Kuidas esitada hea küsimus?
Kui vastust ei tule ega tule...
Näiteid halvasti esitatud küsimustest

 

 

* * *

Miks üldse küsitakse ja vastatakse?

Esiteks peab märkima, et tõelistele professionaalidele meeldivad rasked erialased probleemid ning hästi esitatud ja põnevad küsimused. Kui küsimus on hästi esitatud, sunnib see arsti asja üle põhjalikumalt järele mõtlema, sageli ka lisamaterjale uurima ning konsulteerima ka teiste arstidega. Hästi esitatud küsimus aitab sageli ka professionaalil läheneda probleemile sellisest küljest nagu ta varem pole asjale mõelnudki, avades seega eriala uusi tahke.

Teiseks tuleb aga tõdeda, et väga lihtsameelselt ja järelemõtlematult esitatud küsimusest võib järeldada, et küsija ei ole viitsinud ise eeltööd teha ja veidi omal käel oma probleemi kohta infot otsida, vaid hakkab küsima elementaarseid asju, mille kohta kümned inimesed on juba varem küsinud või mille kohta on Hambaarst.ee-s mitmeid põhjalikke artikleid ilmunud. Sellised küsijad raiskavad virtuaalsete hambaarstide aega, mida nad võiksid kulutada hoopis mõnele hästi esitatud küsimusele vastamisele.

Kolmandaks tasub arvestada, et meie virtuaalsed hambaarstid on teie küsimustele vastamas vabatahtlikult, saamata selle eest mingit rahalist hüvitist. Selleks, et teie küsimusele vastata, näpistavad nad aega omaenda niigi kiirest elust ja on sageli küsimustega üle koormatud. Pikemalt seisma jäänud vastuseta küsimustele võib virtuaalse hambaarsti asemel vastata ka Hambaarst.ee admin, kasutades selleks viiteid nii patsientide mõeldud artiklitele, sõnastikule kui ka varasematele arstide vastustele.

 

Seega, enne kui otsustate midagi virtuaalselt hambaarstilt küsida:

 • Proovige leida üles küsimusega seotud artiklid (lugege need hoolikalt läbi) - väga suure tõenäosusega on sellest kusagil kirjutatud, sest Hambaarst.ee-s on üle 100 artikli, mis on mõeldud justnimelt patsientide harimiseks. Samuti tasub uurida hambaravialast sõnastikku
 • Uurige, kas sarnane küsimus ei ole juba Korduma Kippuvate Küsimuste seas
 • Kasutage otsingut, et kiiresti üles leida juba varem esitatud sarnased küsimused - Hambaarst.ee-s on vastatud enam kui 6000-le küsimusele ning ilmselt on Teiegi küsimusega sarnanev teema siit läbi käinud
 • Enamasti pole mõtet küsida konkreetseid hindu ja asutusi, kuna tööde hinnad on väga erinevad, muutuvad ajas ning Hambaarst.ee ei soovi ühtki konkreetset asutust eelistada (asutusi saate ise otsida Registrist)
 • Küsida tasub ka oma hambaarstilt, sest temal on võimalus näha teie suu olukorda, mis aga sageli on määrava tähtsusega info adekvaatse vastuse saamiseks

 

Kui te eelnevaid punkte läbides siiski vastust oma küsimusele ei saanud, siis järgnevad punktid annavad teile vihjeid, kuidas esitada hea küsimus:

 • Jääge mõõdukalt anonüümseks - piisab kui panete nimereale vaid oma eesnime (või mõne muu eesnime). Samas pole viisakas panna oma nimeks näiteks "k" või "inimene" või "küsija" - see on juba haiglane anonüümsus, mis solvab vastajat. Kui te ei soovi panna oma nime, valige selline nimi, millest saab välja lugeda teie sugu (kui te seda oma küsimuses ei täpsusta). Perekonnanime pole vaja panna, sest sageli on tulnud Hambaarst.ee administraatoril see hiljem küsija palvel kustutada.
 • Esitage küsimus selgelt. Mõelge hoolega läbi, mida tasub küsida ja mida mitte - kui teie küsimus on esitatud segaselt ning sisaldab endas 10 erinevat alaküsimust, antakse sellele ka enam-vähem sama segane vastus või vastatakse lakoonililiselt: "Küsige oma arstilt..."
 • Kirjutage selges ja korrektses eesti keeles, ilma õigekirjavigadeta, lugege oma küsimus enne postitamist läbi. Kogemus näitab, et hooletud ja lohakad küsijad on ka hooletud mõtlejad ning seega on sellisele inimesel vastamine aja raiskamine. Ärge kirjutage suurtähtedega, sest Internetis peetakse seda karjumiseks ning äärmiseks ebaviisakuseks.
 • Küsimust tasub alustada 1-2 lauselise sissejuhatuse ehk eelinfoga - näiteks millega seoses hambavalu eriti tugev on, kas olete külmetanud või kukkunud, kas olete juba arstil käinud või millal kavatsete sinna minna, mida olete oma probleemi lahendamiseks juba ette võtnud...
 • Kirjeldage oma hambaprobleemi sümptomeid (näit. tuikav hambavalu, paistetus, punetus jne), mitte ärge hakake neile pakkuma võimalikke põhjusi.  Diagnoosi saavad panna ikkagi virtuaalsed hambaarstid (kui see üldse Interneti teel on võimalik). Probleemi kirjeldus võiks olla 2-4 lauset.
 • Kui võimalik, nimetage täpselt milline konkreetne hammas teile muret teeb (näiteks "ülalt paremalt 4.hammas" või "alt vasakult 5. ja 6. hammas"). Hambaid hakatakse loendama eest keskelt kahes suunas.
 • Kindlasti täpsustage oma vanus ja sugu ning tähtsamad haigused, sest see on sageli vastustamiseks oluline info.
 • Kui teil teiste küsimuste-vastuste lugemisel on hakanud meeldima mõne konkreetse virtuaalse hambaarsti vastused, võite küsimuses paluda vastust just temalt. Mitmele arstile pole mõtet sama küsimust esitada, hambaarst.ee saadab selle edasi ainult ühele, ülejäänud koopiad kustutatakse.

 

Kui vastust ei tule ega tule...

 • Ärge paanitsege ega solvuge, sest võib-olla on asi selles, et virtuaalne hambaarst konsulteerib teie küsimuses teiste kolleegidega. Arvestage siiski, et siin antud vastuseid loevad ka teised hambaarstid, mistõttu peavad vastused olema eriti hästi läbi mõeldud. Hästi vastamine nõuab aega ja kogemusi.
 • Pole viisakas nõuda vastamist, esitades sama küsimust uuesti. Kui vastust paari nädala jooksul ei tulnud, on asi ilmselt ebasobivalt esitatud küsimuses.
 • Ärge solvuge, kui teie küsimusele vastab virtuaalse hambaarsti asemel Hambaarst.ee administraator. See inimene tegeleb pidevalt küsimuste edastamise ning vastuste üles panemisega, mistõttu ainult temal on täielik ülevaade sellest, millised küsimused on juba esinenud ning mis on uued, samuti on tal ülevaade kõigist Hambaarst.ee artiklitest. Enamasti vastabki Hambaarst.ee administraator ise teie küsimusele siis, kui olete esitanud nn "korduma kippuva küsimuse" - sel juhul antakse vastuses viiteid varasematele vastustele ning soovitatavatele artiklitele. Mõnikord vastab administraator ka väga kauaks seisma jäänud küsimustele, millele virtuaalsed hambaarstid pole soovinud vastata.

Näited halvasti esitatud küsimustest:

"Mul hakas elie ammas valutama ,aga mu hambrst võtab mindalles 2 nädla pärast vastu .Mõnikorrd valutab tugveamalt mõnikord mitte... tegelikult polepräägu eriti vigagi . Misma peax tegema ? Ahjaa kuipalju maxavd hmba kaunistused ?"
Sellest küsimusest ei selgu küsija kohta mingit eelinfot. Loogiline vastus on, et kui hammas väga ei valuta, saab ehk valuvaigisti abil kuni oma arstile jõudmiseni hakkama, või vastasel korral tuleks pöörduda esmaabisse. Küsimuse lõppu on aga pandud sobimatu küsimus hoopis teisel teemal, küsimuses on hulgaliselt kirjavigu, mis näitab et küsija pole küsimust ise läbi lugenud...
----------------------------
"Mul on kõik hambad katki ja ma tahaksin lasta need korda teha, aga ma kardan hambaarsti kohutavalt. Nii olen ma hambaarstile minekut juba 8 aastat edasi lükanud, kuid hambavalu ei lase enam elada... Kust ma leiaksin sellise hambaarsti, kes mulle haiget ei tee? Kas hambaid saab ka üldnarkoosis ravida?"
Antud juhul pole küsimus küll ebakorrektselt esitatud, kuid hambaravihirm, kogu suu ravi ja üldnarkoosis hammaste ravi kuuluvad "Korduma Kippuvate Küsimuste" hulka - järelikult küsija pole viitsinud infot ise otsida. Samuti ei saa Hambaarst.ee soovitada ühtki konkreetset asutust, kuna me ei saa tagada, et just seal ravitakse patsienti nii nagu tema ja meie seda loodame.
----------------------------
"Palun nimetage mulle 5 kõige paremat hambaraviasutust, kus hambaid ravitakse kiiresti, kvaliteetselt ja odavalt"
See on ebaloogiline küsimus, kuna kiirus, kvaliteet ja odavus ei käi enamasti üksteisega koos. Samuti pole võimalik meil ühtki asutust teisele eelistada ning moodustada mingit asutuste Top100. Siit leiate nimekirja hambaravidest, kellel on koduleht, paljudel on seal ka hinnakiri ära toodud.
----------------------------
"Kui palju maksab hambaaugu parandamine?"
See on küsimus, millele pole ühest vastust, kuna hind sõltub nii asutusest, arsti kvalifikatsioonist, ravi vajavast hambast kui ka hambakaariese iseloomust, mistõttu võib hinnavahe erinevatel juhtudel olla kuni 3-kordne. Samuti võib hammas vajada lisaks juureravi, mis hinda veelgi tunduvalt kergitab.

 

Loodetavasti on Teil nüüd kujunenud selge arusaam, kuidas küsimust esitada nii, et virtuaalsel hambaarstil oleks sellele meeldiv ning huvitav vastata ja te saaksite ammendava vastuse. Ja nüüd head küsimust esitama!

Vaata lisaks:

virtuaalne hambaarst
NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.