Suu nagu vikerkaar

Eva Mere, Pere&Kodu
17. sept 2002


Lapsevanemad teavad, et lapse hambaarsti juurde viimine ja seal suu lahti saamine on omaette ooper. Nüüd on aga võimalik kasutada erivärvilisi plomme, mille korral lapsed lausa nõuavad oma hammaste parandamist.
Vaata lisaks:

Kui lapse suhu ei satuks hambaid järavaid baktereid, poleks vaja puuri ega plomme. Kuid laps saab kaariesepisikud oma vanematelt juba beebieas.

Pildikesi elust

Esimene.
Poes jalutab noor pere, kõige väiksem kärus röögib nagu ratta peal. Ema üritab lapsele lutti suhu toppides teda vaigistada, aga lutt lendab laias kaares põrandale. Sipsti käib see ema suust läbi ja jõuab karjuva lapse suhu.

Teine.
Pere sööb. Beebi istub oma toolis ja ootab pudrulusikat. Puder on kuum, ema puhub ja jahutab, proovib lusikatäit oma huulte ja keelega ning torkab siis ootavasse suhu. Abivalmis isa võtab oma lusikaga oma taldrikust lisa ja tüürib sellegi lapse suhu.

Seeme on külvatud.

 

Bakterite pillerkaar

Edasi on kõik lihtne. Bakteritel jääb üle ainult oodata: suhu unustatud meelutti, öist magusa tee, mahla- või piimapudelit. Ja pidu algab. Kuna laps ei suuda mikroobide vastu piisavalt sõdida, hakkavad need tema suus hoogsalt paljunema. Esialgu pole küll bakteritel end millegi külge “kleepida”, aga niipea, kui suhu tuleb esimene hammas, on kinnituskoht olemas. Tõsi, beebi hammastes enamasti auke ei ole, küll aga võib kaariesest puretud hambaid leida juba paariaastase suust.

Pole tähtis, kui palju magusat suur või väike saab, palju olulisem on see, kui pikka aega on lapse suu magus. Mõelge sellele, kui tihti laps maiustab, ilma et ta pärast oma hambaid peseks, ja te saate aru, kui palju head pinnast leiavad bakterid.

Hambaarst Anu Paju ütleb, et praegustest ahvatlustest on kommiealistele lastele kõige hullemad nätsukommid, mis kleepuvad hamba külge pikaks ajaks ja on bakteritele heaks söödaks. “On aga veel selliseidki peresid, kus lapsel ei ole kodus hambaharja - nende hambad on ikka väga katki. On lapsi, kellel juba 12aastaselt on välja tõmmatud neli tagumist purihammast (jäävhammast!), ja ei ole haruldane seegi, et l5aastasel on lagunenud eeshambale pandud kroon.”

Muidugi, alati ei saa hammaste lagunemist ainult magusa ja pesematuse süüks ajada, sest hambaemaili tugevus on mingil määral ka päritav.

 

Vikerkaar suus

Vanemate hulgas on ikka veel levinud arvamus, et piimahambaid ei ole vaja ravida - need tulevad ju nagunii suust ära. Tõsi mis tõsi, tulevad, aga omal ajal. Kui seitsmeaastasel on juba kõik tagumised piimahambad lagunenud, ei saa ta korralikult süüa neli-viis aastat, sest alles siis tulevad lagunenud hammaste asemele uued. Et laps ei peaks toitu närimata alla kugistama, tuleks piimahambad kindlasti ära parandada

twinky2.jpg (35170 bytes)
Väike kaariese ohver võib valida seitset värvi plommide vahel

 

Paraku teavad paljud vanemad, et lapse hambaarsti juurde viimine ja seal suu lahti saamine on omaette ooper. Küllap seepärast ongi laste peibutamiseks välja mõeldud värvilised plommid. Ja uskuge, lapsed on nendest siiras vaimustuses. Kui üks laps sellise saab, levib uudis kulutulena, edasi tulevad juba teisedki samasugust tahtma. “Üks poiss sai suhu punase ja rohelise plommi ja lootis järgmine kord saada sinist, aga polnudki auku, kuhu seda panna. Ja laps oli väga-väga õnnetu,” meenutab Anu Paju.

twinky1.jpg (12521 bytes)Värviplommi aeg kestab täpselt niikaua, kuni lapse suus on piimahambaid. Esimesed neist tulevad ära 5-6aastaselt. Hammaste riburada vahetumine kestab 12. eluaastani ja et uued kohe jälle lagunema ei hakkaks, kaetakse need kaks korda aastas lakiga.

Võib juhtuda, et piimahambad ei tule ära ja uuel pole kohta, kuhu kasvada. Kui röntgen näitab, et jäävhammas on kohe-kohe tulemas, peab piimahamba, olgu ta pealegi terve, eest ära tõmbama. Sest muidu tuleb uus valesse kohta.

Artikkel avaldatud ajakirjas "Pere&Kodu"