ZL Robolocki kasutamine - 1 .osa

23. aug 2002


Artikkel annab detailse ülevaate ZL Robolocki kasutamisest, toetudes põhjalikule kvaliteetsele pildimaterjalile.

Artikli konsultant: Viive Sarapuu, Dentes Hambalabor
----------

Proteesile kinnitatava matriitsi (1) eemaldatav osa ja patriits (2) lukustatakse matriitsi sisse keeratava vedrurõhu all oleva poldiga (3), mis kinnitub patriitsis olevasse süvendisse. Vabastamistihvti või selle juhtehülsi saab matriitsi sisse kruvida nii lingvaalselt kui ka bukaalselt. Sellise konstruktsiooni tõttu vajatakse luku (Riegelgeschiebe) kõigi nelja kvadrandi puhul ühte tüüpi matriitse ja patriitse. Matriitsi ja patriitsi eraldamiseks tuleb nende poldid matriitsi külje pealt sisse kruvitud ning vedrurõhu all oleva avamismehhanismi (4) abil matriitsi suruda ja nii eralduvad matriits ja patriits hõõrdumiseta. Mittekasutatavasse kruvipesasse keeratakse lukustuskruvi (5).

Pöörake tähelepanu sellele, et mitte ükski luku (Robolocki) osa ei ulatuks keraamiliselt kaetavale pinnale, kuna keraamika mass ei kinnitu plaatina/iriidium-patriitsile. Vastavalt sellele andke krooni vormile kuju. Nii välistatakse võimalus mõrade tekkeks keraamikasse.

Vaha rasvaeemaldamise vahendi kasutamisel palun pöörata tähelepanu sellele, et kaetaks ainult vahamudel. Mitte mingil juhul ei tohi vaha rasvaeemaldamise vahendit kanda luku kandepindadele. Vastasel juhul on oht, et valuprotsessi ajal voolab metall nendele pindadele.

Paralleelihoidja funktsioon

Äärekruvi paremale pööramisel paralleelihoidja aktiveerub ja vasakule pööramisel desaktiveerub. Plaatina/iriidium-patriitsi tagakülge ei tohi mingil juhul töödelda sarnaselt pealispinnale (liivjugapuhastus, vanutamine ühendatud lihvimiskividega). Vastasel juhul pole patriitsi jäljendi võtmine võimalik.

 • Automaatne lukk Robolock, matriits ja patriits.

 zl01.jpg (20398 bytes)

 • Määrata kindlaks sisestamise suund ja asetada patriits paralleelhoidjaga nr. 640 ajutiselt krooni seina äärde. Kui peaks olema vajalik luku lühendamine, märgistage vastavalt hambumusele patriitsi lühendatavad osad. Lühendage patriits. Asetage patriits oma kohale ja märgistage selle piirjoon kroonil. Nüüd saavutate patriitsi jaoks piisavalt ruumi.

zl06.jpg (18981 bytes)

zl07.jpg (17606 bytes)

 • Asetage patriits uuesti krooni seina äärde. Katke patriits vahaga. Pöörake tähelepanu sellele, et vaha ei voolaks luku kandepindadele.

zl08.jpg (18982 bytes)

 • Vastavalt tootja juhendile paigutage valukanal. Pöörake tähelepanu sellele, et valusulam jõuaks patriitsini lühimat teed pidi ja seega jääb piisavalt soojusenergiat optimaalseima valuvormi saavutamiseks.

zl09.jpg (15547 bytes)

ZL-Attachment-i ümbertöötlemisel tuleb kindlasti pöörata tähelepanu tööjuhendis punaselt märgistatud lõikudele ja teostada sellele vastavad muudatused.

 • Segage valmis vajalik sulamimass. Hoidke kummitaldrikut vibraatoril vertikaalselt. Laske sulamimassil sondi abil voolata (Geschiebe) juhtija ja (Riegel) augu ümber.

zl10.jpg (15976 bytes)

 • Asetage peale muhvirõngas ja täitke muhv valumassiga. Jälgige krooni vormist välja võtmisel, et sulamimass eemaldataks luku-patriitsi piirkonnast ainult ultraheliga. Kui peate patriitsi piirkonnas toestikku joaga puhastama, siis kasutage ainult peeneteralist juga ja vähendage töörõhku maks. 2 baarini.
 • Modelleerige nüüd juurdepääsu lehter joodisele. Valmistage valukanal vastavalt tootja ettekirjutustele, asetage see sisse ja valage nii nagu tavaliselt.
 • Pärast valatava mudeli valmistamist võtke krooni seinal patriitsi asukoha jäljend. Asetage patriits paralleelhoidjaga krooniseinale. Kinnitage patriits kunstaine või vahaga või väärismetall-punktkeevitaja abil kroonile.
 • Valmistage jooteblokk ja jootke nagu tavaliselt. Kui lukk kinnitatakse punktidena, katke patriitsi-luku pinnad eelnevalt valumassivastase vahendiga.
 • Valmistage jootmispind ja kontrollige, kas joodis on voolanud läbi selleks ettenähtud vahe.

 

Dublikaatmudeli valmistamine korduvkasutatavast dubleerimismassist.

Sukeldada valuvorm 40…50°C veevanni 10 minutiks. Kuivatage valuvorm pehme rätikuga ja dubleerige koheselt. Pöörake tähelepanu sellele, et korduvkasutatava dubleerimismassi ja veevanni temperatuurid oleksid omavahel sobivad.

 • Vältimaks dubleerimismassi voolamist matriitsi-kruvikeermesse, ühendage matriits ja patriits. Matriitsi sisse kruvige nüüd tootja poolt ettenähtud küljele dubleerimiskruvi. Ülejäänud matriitsi kruvikeermed täitke originaal-lukustamiskruvidega.

zl11.jpg (19614 bytes)

 • Kandke vaha matriitsi ja patriitsi vahelisse lünka ja vahatage alt lukumatriitsi apendiks. Kleepimis- või jootmisvaheks ümbritsege matriits 0.2 mm vahakihiga. Dubleerige nagu tavaliselt.

zl12.jpg (20545 bytes)

 • Dubleerimiskruviga lukk-matriits on selgelt dubleerimismudelile joonistunud.

zl13.jpg (16075 bytes)

 • Ümbritsege matriits u. 0,5 mm kõva vaha kihiga. Väljajoonistunud dubleerimiskruvi ei kaeta vahaga. Dubleerige ja valage nagu tavaliselt.

zl14.jpg (18220 bytes)

--------------
Loe edasi järgmisest osast