Kuidas õpetada last nina kaudu hingama

17. juuni 2002


Kui te õpetate lapsele õigeaegselt ninahingamist, vähendate oluliselt lapse külmetushaigustesse, angiini, kopsupõletikku haigestumise riski, hoiate ära valehambumuse tekke ja saate lahti mitmeaastasest ravist ortodondi juures.
Vaata lisaks:

On raske võõrutada last suu kaudu hingamise harjumusest, ükskõik mis põhjusel see on tekkinud. Seepärast on tähtis mitte lasta sellel harjumusel üldse tekkida. On vaja meeles pidada, et karastatud ja vähe põdenud lastel ei teki suu kaudu hingamise harjumust üldse või tekib väga harva. Seepärast tuleb lapsega käia jalutamas iga ilmaga, loomulikult ta vastavalt riietades. Harjutage last igapäevase ülehõõrumisega, jalapesuga ja kurgu kuristamisega jaheda veega, aeg-ajalt vee temperatuuri alandades. Heaks vahendiks on hommikune virgutusvõimlemine, tervisejooks ja suusatamine.

Õpetage last lima ninast välja nuuskama, algul üht, siis teist ninasõõret kokku surudes. Aeg-ajalt tuletage talle meelde, et läbi suu hingata on kahjulik. Regulaarselt üks kord aastas näidake last kurgu-nina-kõrvaarstile, et selgitada õigeaegselt ninaneelu- ja ninaõõnehaigusi.

Kui laps hoiab pidevalt suud lahti, on vaja treenida nina kaudu hingamist ja huulte lihaseid. Väikestel lastel tuleb päevase une ajal tõsta ettevaatlikult sõrmega alalõuga ja sulgeda suu. Pidage meeles, et harjumus magada lahtise suuga on varajases lapsepõlves sageli põhjustatud kaasasündinud adenoididest (nende suurenemisest) või allergilisest seisundist.

Ninahingamise treeningu juurde asuge alles pärast läbivaatust kurgu-nina- kõrvaarsti poolt, kui on selge, et ninakäigud on läbitavad. Harjutuste sooritamise ajal, kui treenitakse ninahingamise harjumuse kujunemist, on tähtis koondada lapse tähelepanu sellele, et on tarvis hingata nina kaudu!

Soovitatavad harjutused, kõiki tuleb korrata 12-15 korda.

  1. Jalad harkis, õlgadest laiemal, käed rippu mööda külgi. Sirged käed sirutada ette (sissehingamine), lasta mööda külgi alla (väljahingamine).
  2. Seistes, jalad koos, suruda ninasõõrmed sõrmedega kinni ja lugeda kümneni, teha sügav sissehingamine suu kaudu ja seejärel täielik väljahingamine nina kaudu, sulgedes tihedalt suu.
  3. “Londike”. Istutakse peegli ees toolil. Käsu järgi: üks huuled sulgeda, kaks huuled pikalt ette torutada, kolm laialt naeratada, neli algasend, huuled suletud.
  4. Sooritatakse samuti peegli ees: põsed õhku täis puhuda, huuled tugevalt kokku suruda ja seejärel, surudes rusikatega põskedele, puhuda aeglaselt õhku suust välja läbi suletud huulte.
  5. Parema käe pöial asetada paremale ninasõõrmele ja nimetissõrmega suruda vasemale ninasõõrmele. Hingata parema sõõrme kaudu sisse, siis see kinni suruda ja vasema sõõrme kaudu aeglaselt välja hingata, viimast rütmiliselt kokku surudes. Sisse hingata vasema ja välja parema ninasõõrme kaudu.
  6. Harjutus sooritatakse peegli ees: hingata aeglaselt sisse ühe ninasõõrme kaudu, teist kokku surudes, välja hingata teise ninasõõrme kaudu. Sisse ja välja hingata aeglaselt, loendades 1, 2, 3, 4 kohustusliku pausiga 12 sisse- ja väljahingamise ajal.
  7. Harjutus erineb eelmisest selle poolest, et sisse hingatakse ühe ninasõõrme kaudu ja välja peene õhujoana torutatud huulte kaudu. Harjutused soovitatakse lõpetada suu ja kurgu loputamisega sooja salvei-, kummeli- või soodalahusega. Laps peab sealjuures pea kuklasse painutama ja hääldama H-d.

Kui laps magab pidevalt lahtise suuga, võib fikseerida alalõua pea külge lõuatsikape ja peamütsiga. See takistab suu tahtmatut avanemist une ajal.

Pidage meeles: kui te õpetate lapsele ninahingamist, vähendate oluliselt lapse külmetushaigustesse, angiini, kopsupõletikku haigestumise riski, hoiate ära valehambumuse tekke ja saate lahti mitmeaastasest ravist ortodondi juures.