Veeprits - mis ja milleks?

29. apr 2002


Lisaks hammaste harjamisele ja niiditamisele on alternatiivina kasutusele tulnud spetsiaalsed veepritsid, mis suudavad hambaid õrnalt ja efektiivselt katust puhastada ka igemepiiri alt.

Välismaistest suurematest kaubanduskettidest on võimalik endale tellida omapäraseid suuhoolduskomplekte, millesse on koondatud kogu pere hambaharjad (õigemini otsikud), suuvesi ning mõneti uuenduslik seade - veeprits (oral irrigator). 

Veeprits on seade, mis saadab välja peenikest pulseerivat veejuga. Kuna veejoa pulsatsioonid on väga tihedad (kuni 20-50 korda sekundis) ning ka suhteliselt suure rõhuga (seda on võimalik ise reguleerida), siis aitab see efektiivselt eemaldada hammastele kogunenud kattu. Tavalise vee asemel on võimalik pritsi reservuaaris kasutada ka suuvett, mis teeb protseduuri eriti efektiivseks. Et veeprits saaks paremini töötada, on soovitav hambad siiski eelnevalt puhastada kas hambaharja või hambaniidiga.

Veepritsi eeliseks on fakt, et peenike veejuga suudab tungida ka igemepiiri alla samas igemeid kahjustamata - hambaharjaga on see võimatu ning hambaniidi korral nõuab suurt vilumust. Kuna pritsi otsik on pikk ja peenike, on võimalik see mugavalt viia ka tagumiste hammasteni ning seega efektiivselt puhastada ka hambakaare tagant.

Kuna pritsi otsik on väga peenike ning pulsatsiooni tekitab suhteliselt tundlik süsteem, ei tohiks vedelikuna kasutada midagi peale tootja poolt lubatud vedelike (ka liiga sooja vett mitte).

panasonicVeepritsiga puhastamisel alustatakse tagahammastest ning liigutakse edasi-tagasi liigutustega mööda igemepiiri ettepoole, puhastades samal ajal ka hammaste vahelised (interdentaalsed) alad. Suure sageduse ja piisavarõhu tõttu on sellise pritsiga eriti mugav puhastada breketite ja proteesidega hambaid.

Panasonicu veeprits EW176W (paremal) on teistest samalaadsetest erinev selle tõttu, et seda on mugav reisile kaasa võtta, kuna teda saab kokku panna ning ta töötab kahelt AA patareilt (tööaeg kuni 20 min). Pulsatsioonisagedus 1600x minutis.

conairConair Interplak Dental Water Jet (vasakul) töötab sagedusega 2650 pulsatsiooni minutis, veesurvet on võimalik reguleerida 7 erineva taseme järgi, kaasa käib 4 otsikut (värvilise markeeringuga - iga pereliikme jaoks oma). Elektrienergiat ning vett saab see 1 m pikkuse juhtme kaudu.

 

braunBraun OralB OxyJet 3D Oral Care Center (paremal) süsteemi kuulub lisaks elektrilisele hambaharjale veeprits, mis erinevalt teistest saadab soovi korral välja ka ringikujuliselt pulseerivat veejuga. Vette tekitatakse eelnevalt erilisi "mikromulle", mis väidetavalt eriti efektiivselt katubakterite vastu võitlevad. Miniturbiin tekitab kuni 8000 ringlevat veejuga minutis. Võimaldab puhastada ka igemepiiri alt.

waterpikWaterPik Professional Oral Irrigator - sellel seadmel on eriline otsik igemepiiri aluse ala puhastamiseks. Võimaldab kasutada erinevaid veejoa rõhkusid ning vesi on võimalik ka ajutiselt välja lülitada. Kaasas on standardne reservuaar vee ja suuvee jaoks ning spetsiaalne reservuaar antibakteriaalse suuvee jaoks.

Kuna eelpool kirjeldatud seadmete hinnad algavad 1500 kroonist, siis lastele veesõja pidamiseks on see veidi kallis mänguasi...