Steriilne kaltsiumhüdroksiidpasta kui lõplik ja täiuslik ravikontseptsioon - 1.osa

5. apr 2002


Kaltsiumhüdroksiid on asendamatu ravivahend hambaravi praktikas - see on kasutusel juurekanalite ajutiseks või jäävtäitmiseks, granulomatoosse periodontiidi raviks jne. Artiklis tuuakse välja Ca(OH)2 eelised ning vaadeldakse mõningaid kliinilisi juhtumeid.
Vaata lisaks:

---
Granuleeritud kaltsiumhüdroksüapatiit Granuplast
Granuplast stimuleerib reparatiivset osteogeneesi ja seda kasutatakse haiguste, traumade või operatiivse vahelesegamise tagajärjel tekkinud luudefektide täitmiseks.

Praegusel ajal on üldteada, et kaltsiumhüdroksiid on asendamatu ravivahend hambaravi praktikas. Kaltsiumhüdroksiidi soovitati vanasti "fistula dentalis" raviks ning seda juba 1838. aastal Julius Nigreni poolt.

Laialdase tuntuse omandas antud ravitoimeline ühend aga 1930-tel tänu Saksamaa arsti Horman uurimustele ja katsetustele. Hormann kasutas oma töödes preparaati nimega "CALCYL", mille koostisse kuulus kaltsiumhüdroksiid ja Ringeri lahus mida kasutati pulbi bioloogiliseks raviks hamba juurekanalites. Tollal oli see täiesti uus kontseptsioon kogu stomatoloogias, kuna siis oli tavapärane teostada hamba devitaliseerimine pulbi ekstirpatsiooni teel vastupidiselt kaltsiumile, mille eesmärk on pulbi ravi ja selle vitaalsuse säilitamine.

Sellest ajast on olnud vastavasisuline vahend pidevateks kliiniliste ja eksperimentaalsete uuringute objektiks alates Zanderi raamatust "Vitaalse pulbi reaktsioon kaltsiumhüdroksiidi kasutamisele koos tugeva sekundaarse dentiinibarjääri tekkega".

Kaltsiumhüdroksiid on maitseta ja lõhnata valge pulber, tugevalt leeliseline (pH=12,5). Paljuarvulised katsed muuta kaltsiumhüdroksiidi raviomadusi selle segamise teel erinevate lisavahenditega ei kandnud vilja.

Alles 1990. aastal suudeti biokeemilisel tasandil tõestada, et kaltsiumhüdroksiidi tootmine peab toimuma steriilsetes tingimustes, pakendamine ja säilitamine peab toimuma aga vaakumpakendites. Seda seetõttu, et õhuga kokkupuutel seob kaltsium endaga süsiniku (CO) ja muutub kaltsium karbonaadiks, mistõttu kaotab oma terapeudilised omadused, mida eelnevatel aegadel lihtsalt ei teatud ja seega ei arvestatud.

Tavaliselt sisaldab nüüdisajal toodetav ravivahendina kasutatava kaltsiumhüdroksiid steriilset isotoonilist segu:

  • kaltsiumkloriid 8mg,
  • naatriumhüdrokarbonaat 4mg,
  • naatriumkloriid 350mg,
  • kaltsiumhüdroksiid 56g,
  • kaaliumkloriid 8mg.

100g pasta saamiseks lisatakse vastav kogus steriliseeritud vett. Vahendit kasutatakse hambaravis kui juurekanali sisest ravivahendit hammaste endodontilise ravi käigus, samuti ka kõikvõimalike hammaste traumade raviks.

Laiemalt on vastav segu kasutusel juurekanalite ajutiseks või jäävtäitmiseks, granulomatoosse periodontiidi ravis kanalite desinfektsiooni eesmärgil, kanalites kõrge pH (10-12,5) taseme säilitamise eesmärgil, samuti ka selleks, et taastada periapikaalsete kudede tavapärane luustruktuur asendamaks patoloogilisi muutusi (granuloomid, granulatsioon), samuti luukoe murde piirkonnas stimuleerides seega osteoblastide taasteket, juhuslike perforatsioonide sulgemiseks juure või krooni osas ning samuti bi-trifurgatsiooni osas aga ka mistahes osas kogu kanali ulatuses.

Tänu oma tugevalt väljendunud ostesünteesi soodustavatele omadustele on preparaat efektiivne ka sellistes valdkondades nagu parodontoloogia ja implantoloogia. On saadud suurepäraseid tulemusi traumaatilise pulpiidi ravil bioloogilise meetodiga. Tugevalt antibakteriaalne efekt annab võimaluse teostada ravi samm-sammult ka sügava kaariese korral, mil on suur oht avada pulbiõõs ning kahjustada mikroobide sattumise teel vitaalset pulpi.

Vaatleme näitena mõningaid kliinilisi juhtumeid

 

Pulbiõõne kaitse teostamine

Steriilse kaltsiumhüdroksiidi kasutamine 3-6 nädala jooksul juhuslikult avatud pulbiõõne puhul annab sageli suurepärase tulemuse. Seda keskkonna steriilsuse ja kõrge pH-taseme tõttu, mis vähendab või välistab infektsiooni leviku ja soodustab dentiinikanalite kaltsifikatsiooni. Aplikatsioonid kaltsiumiga võivad olla etapiviisilised ja mitmekordsed, mille tulemusena tavapäraselt hävivad infektsioonitekitajad ja formeerub sekundaarne dentiin.

 

Juhuslikult avatud pulbi ravi

Sügav kaaries on sagedaseim pulbiõõne avamise põhjus. Samuti on täheldatud pulbiõõne avanemist hambakrooni traumade korral. Sel juhul on soovitatav aplitseerida Ca(OH)2 otse kahjustatud kohale või avatud pulbisarvele kaitsekihi ja sekundaarse dentiini tekke soodustamiseks. Pulbiservale aplitseerimine kutsub tavaliselt esile pulbi infitseerunud pindmiste kihtide nekroosi. See koaguleerunud pulbikoe osa, milles tekib düstroofiline kaltsifikatsioon avaldab omakorda ärritavat mõju ka pulbi teistele, madalamal asetsevatele osadele, millele pulp ise reageerib - seega algab aktiivne kollageeni produtseerimine. Kollageeni kiudude mineralisatsioon omakorda loob kaitsebarjääri ning soodustab kõvakudede taasteket, mille täiuslik ja täielik teke kestab ligikaudu 3 kuud ja enam.

Loe 2.osa
----------

Lisainfo ja tellimine:
Magnum Dental AS
Tel: 7371647, 6501945

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.