Levinud viirus - Herpes Simplex - 2.osa

25. veebr 2002


Artikli 2.osas kirjeldatakse, kuidas Herpes Simplex Virus inimest nakkab ning milliste vahendite abil on võimalik herpese levikut ennetada, sümptomeid leevendada ning villide teket takistada.
Vaata lisaks:
Virology.net

---
Biotene - kuiva suu hambapasta
Biotene hambapasta on mõeldud eriti neile, kellel on suuõõnehaiguste tõttu vm põhjustel eriti oluline kasutada hambapastat, mis suu limaskesta ei kuivata. Biotene tervendab igemeid ja vähendab põleikulisi protsesse.


---
Oral Balance - suud niisutav geel
Suud niisutav geel Oral-balance tagab suus kestva niiskuse ja värskuse tunde. Kauakestev suuniiskuse asendaja pakkumaks leevendust "kuiva suu" probleemi puhul. Sisaldab spetsiaalseid niisutavaid komponente ja olulisi ensüümaineid.



Loe 1.osa

Nakkavus
Herpese viirus kandub edasi viiruseoskeste kaudu, mis võivad inimeselt inimesele sattuda nii sülje (nt suudlemisel) kui tavaliste nahk-naha kontaktide kaudu. Viirus võib edasi kanduda ka nakkusega kokku puutunud esemete - söögivahendite, huulepulga, hambaharja või käteräti abil. 
Lisaks sellele, et te võite oma herpesega nakatada teisi inimesi, võite nakatada ka oma teisi kehapiirkondi, kui nakkusega kaetud käte abil neid puudutate. Nii võib herpes välja lüüa ka sõrmedel - seetõttu on äärmiselt oluline käsi sagedasti pesta sooja vee ja seebiga. Eriti ohtlik on herpese aktiveerumise 4.päev, kui villid hakkavad vesitsema - sest villides sisalduv vedelik sisaldab tegelikult miljoneid herpesviiruse osakesi. Koorikute moodustumise ajaks väheneb villides sisalduvate viirusosakeste arv tunduvalt. Sellegipoolest tuleks herpese puhangu kõiki faase pidada ühtviisi ohtlikult nakkavaks.


Herpes võib nakatunud käte abil edasi kanduda ka
teistele nahapiirkondadele (antud juhul otsmikule)


Siin on näha, kuidas HSV1 on nakatanud ka käenaha.

 

Sümptomite leevendamine ja herpese ravi
Nagu eespool öeldud, pole võimalik herpest inimkehast täielikult välja ravida, kuid sellest hoolimata on võimalik herpese aktiveerumist takistada, villide esinemise faase lühendada ning ebamugavust ja valu leevendada. Enamik herpesevastaseid ravimeid on saadaval apteegist ilma retseptita, kuid maksavad suhteliselt palju. Kõigi ravimeetodite kasutamisel pidage meeles, et herpes on väga nakkav ning seetõttu tuleb oma käsi alati pärast ravimi tarvitamist või nakkuspiirkonnaga kokkupuutumist pesta.

Herpese vastased ravimid võib jagada mitmeti:

  • Paljud pakutavatest ravimitest on tegelikult herpese sümptomeid (valu, kipitust ja kihelust) leevendava toimega.
  • Mõned ravimid aitavad luua keskkonda, mis takistab herpese edasist aktiveerumist ja villide teket.
  • Osa ravimeid takistab otseselt herpese lesioonide teket. Need ravimid sisaldavad dokosanooli, mis suudab vähendada herpese aktiveerumise sagedust ja puhangu kestvust. Nii võib õigeaegne ravi alustamine vähendada mõningate ravimite korral herpese puhangu kestvust kuni 1 päevani. Enamasti on siin tegu salvidega, mida tuleb herpese aktiveerumise esimestest ilmingutest alates päeva jooksul korduvalt nahale või villidele kanda.
  • Tuimastavad ravimid aitavad leevendada villide "hõõgumist", kihelust ja valu. Selliste ravimite koostisse kuuluvad tatrakaiin, bensokaiin, lidokaiin, bensüülalkohol, kamper ja fenool.
  • Ravimid, mis sisaldades tsinki, lüsiini, fenoole ja tanniini (teatud parkaine), omavad antiviiruslikke omadusi ning seega on neil ka herpest pärssiv efekt
  • Herpese villide piirkonda saab teatud ravimitega niisutada ja pehmendada, et takistada valulike koorikute teket. Nendeks on huulepalsamid, mille koostisse kuuluvad petrolaatum ja allantoiin.
  • Kasutatakse ka medikamente, millel on "päiksekaitse efekt" - põhjus on selles, et üleliigne päiksevalgus võib samuti esile kutsuda heprese aktiveerumist.

 

Mittetunnustatud vahendid
Kuigi järgnevalt toodud ravivahenditel pole teaduslikult raviefekti olemasolu tõestatud, on paljud inimesed neist siiski kasu saanud.

  • Herpese ville tasub õrnalt hõõruda jääga 5-10 minuti jooksul 1 kord tunnis - mõnikord takistab see villide tekke ulatust ja kiirust ning vähendab nahaärritust
  • Villide tekkekohale võib õrnalt suruda paariks minutiks igas tunnis niisutatud teekoti. Tee sisaldab tanniini, millel on antiviiruslikke omadusi (seda sisaldavad ka mõned herpesevastased ravimid) - selle tulemusel peaks villide tekke piirkond vähenema.
  • Määrige ville ja koorikuid vaseliiniga või astelpajuõliga - see takistab nende murdumise ja veritsemise teket
  • Toidulisand L-lüsiin (aminohape) võib samuti villide teket vähendada. Kuna meditsiiniliselt pole seda tõestatud, võib sellist meetodit rakendada vaid arsti soovitusel.
  • Ravimtaimed - salvei ja teepuuõli - võivad samuti villide teket vähendada, kuid neid tuleb kasutada vaid arsti ettekirjutusel

 

Herpese ennetamine
Herpese ennetamiseks on vähe võimalusi. Siiski tasuks vältida üleliigset otsest päiksevalgust, tarvitada huuli niisutavaid palsameid (kiirgusekaitse faktoriga SPF>15) ning vältida huulte vigastamist. Kui herpese sümptomid kestavad kauem kui 2 nädalat, võtke ühendust oma perearstiga.


HSV1-st võib välja areneda ka herpes stomatitis, mille tunnusteks on kõrge palavik, üleüldine ebamugavustunne, ohtrad valusad valkjad haavandid suus ja huultel. Mõnikord võivad sellega paralleelselt ilmneda ka tavalised herpese nähud huultel.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.