Ettevalmistus lokaalanesteesiaks

H.Evers DDS, G. Haegerstam DDS
8. veebr 2002


Kuidas valmistada patsienti ette injektsiooniks? Milline peaks olema patsiendi aend arsti suhtes, kuidas muuta patsiendi olemist mugavamaks? Kuidas teostada injektsioonieelset limaskesta anesteesiat?
Vaata lisaks:
Kliinilised nõuded lokaalanesteetikumidele
Anesteetikumi omaduste olulisus ning injektsioonitehnika


Patsiendi ettevalmistus
Injektsioon või olla hambaarsti jaoks rutiinne tegevus, kuid patsiendile on see sageli üsna ebameeldiv kogemus. Seetõttu on patsiendi enesekindluse tõstmiseks oluline teda julgustada ning psühholoogiliselt toetada.
Ükski konkreetne lähenemisviis ei saa olla universaalselt rakendatav kõikide patsientide korral. Mõned patsiendid saavad julgust, kui neile läheneda eestpoolt - nii näevad nad kõike, mida kasutatakse ning mida nendega tehakse. Mõnikord pole aga hirmu võimalik alla suruda ning siis peab hambaarst aktsepteerima, et injektsiooni ajal patsient suleb silmad, surub rusikaid tugevalt kokku või hoiab hinge kinni. Tavaliselt need patsiendid siiski tunnistavad hiljem, et protseduur polnudki nii hirmus, kui algul kardeti.
Medikamentide kaalutletud kasutamine võib samuti aidata rahutul patsiendil pingeid enne injektsiooni maha võtta ning lubada seeläbi arstil injektsiooni paremini teostada. Ravi lõplik edukus sõltub oluliselt patsiendi rahulikkusest ning enesekindlusest - anesteetikum peab olema efektiivne, ning mõnikord on vaja sellele lisada ka rahustit.

Patsiendi asend
Kui võimalik, tuleks patsiendile läheneda pea poolt selja tagant, et vähendada vasovagaalsete riskide (hüpotensiooni ja minestuse) ohtu. Mõned füüsilised või emotsionaalsed seisundid muudavad sellise asendi kasutamise siiski ebapraktiliseks või võimatuks. Näiteks ei sobi see raseda naiste korral või ortopeediliste vaegustega patsientide korral või selliste psühholoogiliste eelarvamustega patsientide puhul, keda ei õnnestu sellise asendi eeliste suhtes ümber veenda.

Patsiendi mugavus

Operatsioonituli peab tagama injektsioonikoha piisava valgustatuse, kuid ei tohi samas patsienti pimestada.

Kaela ümber olevad sallid-rätikud-kraed võivad osaliselt takistada vere voolu kaela- ja peapiirkonda. Seetõttu tuleks kael neist vabastada ning avada ka kraenööp.

 

Injektsioonieelne kohtanesteesia
Moodsad ühekordselt kasutatavad nõelad tekitavad injektsioonil minimaalselt valu, kui hambaarst kasutab õiget tehnikat. Ka lokaalsest analgeesiast võib kasu olla. Kui kudet soovitud injektsioonipunkti lähedalt õrnalt pigistada või patsiendi huult veidi eemale venitada, on võimalik punktuuri taju vähendada.

 

 

Salvid ja pihustid
Torkekoha limaskesta on võimalik injektsioonieelselt tuimestada sobiva anesteetilise salvi või pihusti abil. Efektiivsemad neist lokaalsetest preparaatidest on valmistatud lokaalanesteetikumide baasil. Hüdrokloriidi vesilahust sisaldavad preparaadid sisaldavad lokaalanesteetikume vähem, mistõttu on vähem aktiivsed.
Kui närvilõpmed asuvad limaskesta pinnale väga lähedal, võib injektsioonipunkti täielikuks tuimestamiseks minna aega kuni 2 minutit, enne kui torkevalu saab täielikult blokeerida. Kliinilised uuringud näitavad, et lühem limsakesta blokeerimisaeg pole piisav ning väidetesse, et kohttuimesti efektiivsus on alla 2 minuti, tuleb suhtuda skeptitsismiga.
Lokaalanesteetikume sisaldavad pinnatuimastusaerosoolid on enamasti ebameeldiva maitsega ning võivad suurendada sülje eritumist, eriti siis, kui need puutuvad kokku keelega. Samuti on sellist pihustit raske suunata täpselt soovitud punkti, kuna lisaks sellele satub ta ka mujale suhu, tekitades tugevaid maitsereaktsioone (eriti lastel).

Kestvus
Limaskesta tuimestamise efekt on lühike. Kuigi eksperimentaalselt on demonstreeritud erinevate preparaatide mõju kestvust ka pikema aja jooksul, tuleb arvestada, et reaalselt kestab tuimestav efekt kuni 10 minutit.
Üks parimaid viise limaskesta tuimestamiseks on määrida anesteetikumi salvi vatitikule ning sellega torkekohta määrida. Hambaarst paneb vatitiku otsa soovitud kohale ning patsient hoiab seda ise vähemalt 2 minutit paigal. Enne injektsiooni tuleb ala kuivatada, et eemaldada liigne salv ning vältida selle liigset laialivalgumist.

Aeglane injektsioon
Hoolimata adekvaatsest limaskesta anesteesiast, võib valu olla tunda mitte torke hetkel, vaid hoopis vedeliku koe sisse surumise ajal, eriti siis, kui seda tehakse liiga aeglaselt.

pH
Sooni ahendava mõjuga lokaalanesteetikumide pH-tase on 4 või isegi madalam, kui neid pole õigesti säilitatud. Eksperimentaaluuringud näitavad, et normaalse pH tasemega puhtad lahused tekitavad injektsioonil veidi vähem valu. Süstitava lahuse temperatuur ei ole nii kriitiline näitaja - lahuse temperatuuri tõstmine kehasoojuseni ei too kaasa mingit valu tajumise muutusefekti.

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.