Hambakaunistused

5. veebr 2002


Kindlasti olete märganud mõne inimese hammastel säramas väikest tähekest. Mis liiki hambakaunistusi on olemas? Kas hambakaunistused on ohutud ja kuidas neid paigaldatakse? Kaua hambakaunistus hambal püsib?
Vaata lisaks:

Keelerõngas pole mänguasi
Hambakaunistused pole enam nii popid
Pildigalerii 1
Pildigalerii 2

Hambakaunistused on tillukesed kullast, hõbedast ja/või vääriskividest ornamendid, mille trend pärineb USA-st (seal on nende nimetus kas dazzlers või dental jewelry). Kõige populaarsemad on 18-22 karaadisest kullast valmistaud ehted, mis on umbes 0,5 mm paksused. Saadaolevate kujutiste valikusse kuuluvad näiteks kullast südamed, dollarimärgid, delfiinid, taevatähed, dinosaurused ja arvutifännidele rõõmuks isegi @-märgid. Paraku ei saa kliendid hambaehteid omale otse tellida - neid tohivad müüa ainult spetsialistid. Pole ju soovitav, et inimesed omale ehteid tavalise superliimiga hammastele kleebiksid.

Kullast hambaehted ilmusid Euroopasse esmalt umbes kahe aasta eest ja nende populaarsus kasvas järsult 1998-1999.a Üks põhjus võib olla see, et kuldornamendid ehivad hambaid tõepoolest ja neid saab kiiresti ja valutult paigaldada, nad püsivad kaua ega kahjusta hambaid mingil määral.

Paigaldamise eel karestatakse loomuliku hamba (st mitte täidise või portselankrooniga hamba) pind happega ning kuivatatakse ca 20 sekundi pärast (karestamine ei kahjusta hamba pinda ning kare pind kaoks iseenesest 12-24 tunni jooksul). Seejärel kinnitatakse hambakaunistus spetsiaalse liimi abil hambale sarnaselt ortodontiliste breketitega. Kui hambakaunistusel (nt delfiin, kuusirp vmt) on pikalt välja ulatuvaid nurki, painutatakse need vastavalt hamba kumerusele või täidetakse nurkade alt liimiga, et tagada maksimaalne tugevus. Edasi kõvastatakse liim lambi abil. Kogu protseduuriks kulub ca 15 minutit ning eriti meeldivaks teeb selle asjaolu, et see on absoluutselt valutu. Kui ehe sisaldab suuri õõnsusi, on ka need soovitav läbipaistva liimiga täita, et sinna ei koguneks toidujäänuseid ning need ei tunduks vastu huuli ebamugavad. Kuna ehted on enamasti väga õhukesed (kuni 0,5 mm), siis kestab ebamugavustunne pärast paigaldamist maksimaalselt paar päeva.


Kullast, hõbedast ning vääriskividest hambakaunistused

Hambakaunistuste paigaldamine on hammastele absoluutselt kahjutu ning soovi korral saab need hambaid vigastamata eemaldada. Veidi keerukam on hammastele paigaldada vääriskive (safiirid, teemandid, rubiinid jne), kuna need on suhteliselt kõrged ning vajavad mõnikord korraliku kinnituse tagamiseks hamba kerget lihvimist. Enamasti on vääriskivid paigaldatud neid toetava kuldraami sisse, sest tavalise lihvitakse teemant maksimaalse sära saamiseks koonusekujuliseks - sel juhul on teda paljalt väga raske hambale kinnitada. Alternatiiviks on küll hamba sisse väikse augu puurimine, kuid see oleks juba hambaemaili kahjustamine. Lisaks vääriskividele on võimalik hammastele paigaldada ka klaasist kristallehteid, mis nendele sarnanevad. Mida kõrgemale ulatub hambaehe hamba pinnast, seda kergemini võib ta lahti tulla.

Kuigi enamik hambaehete tellijaid soovivad lihtsalt naeratusele kullasära lisada, on mõnel kundel erilised põhjused. Hambaehete kerge paigaldamine ja eemaldamine on mõnikord viinud ka selleni, et ehe paigaldatakse vaid teatud ürituse ajaks (nt dollarimärk mõne ärikohtumise ajaks). Selline tähelepanu äratav naeratus võib nii mõnelgi juhul uute ärikontaktide sõlmimisel kasuks tulla.

Teoreetiliselt peaks korralikult paigaldatud ja hooldatud hambakaunistus hambal püsima aastaid, kuid ettevaatamatu tegutsemine (kõva toidu närimine, traumad jmt) võivad selle liiga vara lahti murda. Kui hambakaunistus õnnestub üles leida, saab selle soovi korral enamasti samasse kohta tagasi liimida. Hambakaunistusega hambaid saab ka suuhügienist professionaalsete vahendite abil puhastada, sest liimi alla jääv hamba osa puhastamist ei vaja, kuna on bakterite eest kaitstud.

Hambakaunistust oskab paigaldada iga hambaarst, iseasi kas tal neid teile pakkuda on. Kindlasti oskab ta aga teile vastavat asutust soovitada. Paigaldamine maksab üldjuhul 100-200 krooni, sõltuvalt kaunistuse keerukusest.