Gutta Percha ... mis see tegelikult on?

31. jaan 2002


Hambaarstid tunnevad Gutta Percha nime all kummilaadset materjali, mis on mõeldud endodontilises ravis hamba juurekanalite täitmiseks. Tegelikult on sellel materjalil hoopis rohkem kasutusalasid. Millest aga kõik üle 100 aasta tagasi alguse sai?
Vaata lisaks:

Juurekanalite täitja E&Q Plus

Hambaarstid tunnevad Gutta Percha nime all kummilaadset materjali, mis on mõeldud endodontilises ravis hamba juurekanalite täitmiseks. Tegelikult on sellel materjalil hoopis rohkem kasutusalasid. Millest aga kõik üle 100 aasta tagasi alguse sai?

Enne kui telegraafi liinid sai panna tööle vee all, oli vaja leiutada kaabel, mis on küllalt veekindel ning mis on elektriliselt isoleeritud. Enne tööstuslike plastikute leiutamist, oli aga suhteliselt raske sellist materjali leida. Õnneks avastati, et ühe eksootilise puu (Isonandra Gutta) vaik on piisavalt isoleerivate omadustega. See aine oli alles avastatud ühel Malaya saarel ning selle omadused sobisid hästi, et hoida ära vaskkaablite omavaheline kokkupuutumine.

Gutta Percha saamineGutta Percha't saadakse samanimelise puu piimja vedeliku aurustamisel ning sellest saadava lateksi koaguleerimisel. Selle tulemusel saadakse tugev isoleeriv materjal, mis kuumas vees muutub pehmeks. Sellel materjalil on selged eelised näiteks India kummi ees, mida varem kaablite kattematerjalina kasutati, kuna Gutta Percha ei muutunud külma käes hapraks, kuigi säilitas oma tugevuse. See sobis ideaalselt veealustele kaablitele, kus madal temperatuur ning rõhk tema isoleerivaid omadusi veelgi parandasid. Vee all uputamine päästis kaablit ka päiksevalguse eest, mis oli ainus kattematerjalile halvasti mõjuv tegur. Tänu Gutta Percha'le sai võimalikuks esimese transatlantilise kaabli rajamine.

Peninsula saarel valmistatud Gutta Percha näidised toodi esmakordselt Euroopasse 1843. aastal ning neid eksponeeriti Londonis Kuninglikus Kunstiseltsis. Hiljem imporditi seda materjali väga mitmesugusteks otstarveteks, näiteks juveliiritööks ning ka golfipallide valmistamiseks. Gutta Percha kummilaadsete omaduste avastamise tõttu alustati 1847. aastal tema tööstuslikku tootmist isolatsioonimaterjalina.


1845. aastal leiutati Ida-Londoni firmas S. W. Silver & Co võimalus, kuidas Gutta Percha abil katta metallkaablit.

Kaablite katmise masin
Kaabli katmine Gutta Percha'ga

Gutta Percha oli parim seni teadaolev isolatsioonimaterjal ning seda kasutati ka 1843.a Suurel Lääneraudteel telegraafiliinide katmiseks. Need liinid koosnesid 5 metallsoonest, mis olid teineteises Gutta Percha abil isoleeritud ning puidust plokkide abil toestatud. Hiljem asendus selle materjali kasutamine erinevate tööstuslike plastikutega. Kuid endodontias on Gutta Percha tänini au sees...

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.