Alakaalulised beebid ja ema igemehaigused

Joseph Cristoforo, DDS
22. jaan 2002


Meditsiinilised uuringud näitavad, et igemehaiguste ja enneaegselt sündinud alakaaluliste beebide vahel on seos. Lisaks igemehaigustele, võivad enneaegset sünnitust esile kutsuda ema suitsetamine, geneetika, alkoholism, rasedusaegsed eluviisid, toitumine ning kuseteede haigused.

Meditsiinilised uuringud näitavad, et igemehaiguste ja enneaegselt sündinud alakaaluliste beebide vahel on seos. Põhja-Carolina Ülikoolis (USA) läbi viidud uurimus näitab, et igemehaigusi põdenud naistel oli mitu korda kõrgem risk sünnitada enneaegne ning alakaaluline laps, võrreldes naistega, kellel polnud igemehaigusi. Ravimata jäetud periodontaalhaigused võivad olla otseselt seotud ennetähtaegsete alakaaluliste laste sünni suure osakaaluga, mille puhul enneaegse sünnituse põhjust polnud võimalik kindlaks teha.

Tänapäeval liigitatakse USA-s iga 10. vastsündinu alakaaluliste hulka (kaal alla 2,3 kg) ning sellised imikud vajavad igal aastal kokku 5 miljonit päeva erihooldusega ravi, mis läheb maksma üle 5 miljardi dollari. Madal sünnikaal on vastsündinute surma põhjuseks 60%-l juhtudest.

Lisaks igemehaigustele, võivad enneaegset sünnitust esile kutsuda ema suitsetamine, geneetika, alkoholism, rasedusaegsed eluviisid, toitumine ning kuseteede haigused. Uuringuid juhtinud Põhja-Carolina Hambaravikooli periodontia professor Stephen Offenbacher (DDS, PhD) väidab, et genitourinaarsed infektsioonid on otseselt seotud enneaegsete madalakaaluliste imikute sünniga, kuna infektsioonist tingitud kemikaalid kutsuvad esile enneaegsed tuhud, laskmata lootel kasvada normaalkaaluliseks. Arvestades fakti, et ka igemehaiguste puhul on tegu infektsiooniga, uurisid teadlased, kas see võib esile kutsuda enneaegsete laste sündi.

1991. a alustatud uuringus vaadeldi 124 rasedat või äsja sünnitanud naist ning leiti ilmne seos igemehaiguste olemasolu ja enneaegsete laste sünni vahel. Samas ei leitud otsest seost igemehaiguste ja enneaegsete tuhude tekkimise vahel. Lisaks igemahaigustele vaadeldi ka teiste riskifaktorite olemasolu, et välistada nende kaasmõju. Edasistes uuringutes kavatsetakse ette võtta juba suurem hulk patsiente erinevatest kliinikutest.

"Me usume, et rasedad naised ning sünnitusabi personal peaksid olema varakult teadlikud igemehaiguste ning enneaegsete sünnituste omavahelisest tihedast seotusest, mis võib mõjuda kahjulikult nii lapsele kui emale," ütleb Ameerika Periodontoloogia Akadeemia president James Mellonig (DDS, MS). Kui peridontaalhaigusi diagnoosida ja ravida õigeaegselt, on eeldatavasti võimalik ära hoida igal aastal ligi 50 000 enneaegse madalakaalulise imiku sünd.

Vaata lisaks:

igemehaigused imik
NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.