Laminaat annab hambale uue välimuse - 2.osa

9. jaan 2002


Artikli teises osas vaadeldakse kui paljud laminaadid maksavad ning miks hind just selline on ning millised on laminaatide paigaldamise eelised ja puudused.
Vaata lisaks:
Laminaat annab hambale uue välimuse - 1.osa

Loe 1.osa

Kui palju laminaadid maksavad? Portselanist laminaat maksab ca $900 hamba kohta ning nõuab kahte (või enamat) visiiti 1-2 nädalase vahega. Portselanist laminaat on plastiklaminaadist tugevam, kestes paarkümmend aastat (see sõltub väga palju sellest, kuidas hammaste eest hoolitsetakse). Plastiklaminaat maksab u 6 korda vähem, kuid kestab vaid 5-10 aastat. Siin tuleb kindlasti arvestada, et ei haigekassa ega tervisekindlustus enamasti laminaatide paigaldamist patsiendile kinni ei maksa. Eestis maksab ühe laminaadi paigaldus sõltuvalt keerukusest ja asutusest 2000-4000 kr.

Laminaatide eelisteks on:

  • enamasti maksab laminaat vähem kui hambakroon ning samas ei teki laminaadile aja jooksul määrdumisplekke, samuti laseb laminaat paremini valgust läbi, andes hambale "loomuliku" kerge läbipaistvuse
  • laminaadid on väga tugevad ja kulumiskindlad, pidades õige hoolduse korral vastu aastakümneid
  • laminaadid ei vaja mingit erihooldust - piisab tavalisest hammaste harjamisest ning regulaarsetest visiitidest hambaarsti juurde
  • ilusad, üthlase kujuga valget värvi hambad muudavad teid atraktiivseaks ning enesekindlamaks

Laminaatide puudused:

  • laminaatidega harjumiseks kulub 1-2 nädalat (eriti siis, kui seoses nende paigaldamisega on teie naeratus oluliselt paranenud) - mingeid otseseid valusid ja ebamugavustunnet laminaadid ei tekita (kui seda siiski esineb, konsulteerige arstiga). Esialgu võivad hambad olla veidi tundlikumad külma ja kuuma suhtes, sõltuvalt sellest kui suur osa emailikihist tuli hammastelt eemaldada - see on siiski mööduv nähtus.
  • laminaadid on küll hammastele ideaalse välimuse andmiseks üks mõistlikumaid lahendusi, kuid samas on siiski väga lähedalt uurimisel võimalik neid eristada loomulikust hambakoest - see muutub aja jooksul märgatavamaks, kuna seoses vananemisega igemepiir taandub ning paljastub laminaadi/hamba üleminek
  • kuigi portselan on väga kõva ja kulumiskindel materjal, on ta samas suhteliselt habras - seetõttu tuleks vältida olukordi, mis panevad hambad suure pinge alla. Vältida tuleks kõvade toitude närimist ja purustamist (pähklit, kondid jm)

Suhteliselt lihtsalt võib tumeneda laminaadi ja tsemendi üleminekupiir
Suhteliselt lihtsalt võib tumeneda laminaadi ja tsemendi üleminekupiir

Kui olete otsustanud laminaatide kasuks, pidage siiski meeles, et nende paigaldamine pole pööratav protsess - hambapinnalt lihvitakse emaili vähemaks ja tagasi see enam ei kasva, mistõttu ebaõige hoolduse või ettevaatamatu närimise tõttu lahti tulnud laminaat tuleb kas tagasi panna või uuega asendada - laminaadita ei saa seda hammast enam jätta.

enne pärast
Enne ja pärast laminaatide paigaldamist