Suuõõne hügieenitoodete kasutamine raseduse ajal - 2.osa

Dr. S.Ulitovski, www.rusdent.com
17. dets 2001


Artikli 2.osas käsitletakse erinevaid profülaktilisi võtteid, mis tagavad raseda eeskujuliku suuhügieeni: nende hulka kuuluvad nii spetsiaalsete hambaharjade, -pastade, kui muude abivahendite kasutamine.
Vaata lisaks:

Loe 1.osa

Järgmine profülaktiline etapp on õpetada rase naine õigesti kasutama isikliku suuhügieeni vahendeid, mille mittetundmine sageli viib hammastele ja igemetaskutesse ladestuste moodustumiseni. Isikliku suuhügieeni vahendite kasutamine raseduse kestel on põhiliselt suunatud maksimaalsele toidujäätmete ja pehme katu eemaldamisele, mis on suunatud sellele, et vältida hambakivi teket ja seeläbi gingiviidi e. igemepõletiku teket, mis omakorda on eeliseks kaariese levikule ja parodondi haiguste tekkele.

Manuaalne hambahari on ettenähtud hambakatu ja ladestuste eemaldamiseks hammastelt

Igemete veritsuse korral on eelistatud pehme soft või medium tugevusega hambahari. Sellist hambaharja soovitatakse üha enam ka tavapärasel igapäevasel kasutamisel täiesti tervete inimeste puhul.

Manuaalne profülaktiline hambahari. Sellist liiki hambaharjad on sageli eelistatumad, kuna tänu eri kõrgusel asetsevatele harjastele tungivad nad paremini hambavaheruumidesse ja seega puhastavad paremini hammaste aproksimaalseid pindu. Oluliselt suureneb hambaharjase ja hambapinna kokkupuutepind ning seeläbi ka puhastav efekt. Harjase selline paiknemine võimaldab efektiivsemalt puhastada igemealust (igemetasku) piirkonda ning ühtlasi teostada sujuvat igememassazhi. Igememassazh ühtlasi soodustab ja normaliseerib vere mikrotsirkulatsiooni protseduuri parodondi perifeersetes veresoontes ja kapillaarides.

Hügieeniline hambapasta - seda võib vaadelda ainult kui alternatiivi vaid ainult nendel juhtudel, kui pole midagi muud käepärast s.t parem on kasutada seda, kui üldse mitte midagi.

Ravi-profülaktiline hambapasta. Seda gruppi pastadele tuleb igati anda oma eelistused, kuid siiski pidades silmas järgnevat:

  • Juhtudel, kui pole tegemist just väljendunud põletikulise protsessiga igemete piirkonnas, on otstarbekas kasutada fluori sisaldusega hambapastat (kuid kriidisisalduseta, kuna viimane inaktiveerib fluori ioonide toime ja muudab pasta tavaliseks hügieeniliseks pastaks), kuna kõigil neil on antimikroobne toime, mille käigus nad pidurdavad ja ka peatavad mikroobide metabolismi protsessi parandades seega hügieeni seisundit suuõõnes.
  • Väljendunud põletikuliste protsesside korral on vajalik kasutada pastasid, mis lisaks fluorile sisaldavad ka ravimtaimede ekstrakte.
  • Olukordades, kus on tegu põletiku ägenemisega, millega kaasneb tugev mäda eritus on otstarbekas kasutada hambapastasid, mis sisaldavad tugevaid antiseptilise toimega vahendeid mis omavad tugevat antimikroobset aktiivsust nagu seda on: kloorheksidiin, triklosaan. Samas pole soovitatav viimaseid kasutada pidevalt, kuna see võib viia tugevale düsbakterioosile suuõõnes, seoses sellega on soovitatav kasutada selliseid pastasid 2-3 nädalat.
  • Hammaste ülemäärasel tundlikkusel välistele ärritajatele on soovituslik kasutada tundlikkust vähendavaid sensitive-tüüpi pastasid.

Hambaniidid, hambalindid. Hambaniit on oluline ja lahutamatu vahend igasuguse suuõõne hügieenilise protseduuri korral, seega ka raseduse ajal on näidustatud nende kasutamine sama hoolikalt nagu muudel eluperioodidel. Seda enam, et hambaniit on ainuke hügieenivahend, mis tõepoolest võimaldab korralikult puhastada aproksimaalsed pinnad ja hambavaheruum.

Selline tegevus on juba iseenesest profülaktilise suunitlusega protseduur, mis aitab pidurdada kaariese tekke aktiivsust hammaste kontaktpunktides, takistab ladestuste teket igemetaskutes.

Hambavahe harjad - äärmiselt efektiivne hambavaheruumi puhastamise vahend, kuid seda saab kasutada vaid juhul, kui hambavaheruum on piisavalt avar selleks, et hari sinna ära mahub. Kui hambavaheruum on aga liiga väike, ei ole soovitatav sooritada mainitud protseduuri jõudu kasutades, kuna selle tagajärjel võite traumeerida igemepapilli.

Vedelikud suuõõne hügieeniks. Sellesse gruppi kuuluvad kahte tüüpi loputusvahendid: alkoholi ja mittealkoholi baasil. Viimasel ajal antakse kogu maailmas enam eeliseid mittealkohoolsetele loputusvedelikele, selleks on ka mitmeid põhjuseid:

  • need lahused on koheselt kasutamiseks valmis (ei vaja lahjendamist)
  • pole ohtu, et tekib alkoholi ebasoovitav mõju suu limaskestale
  • on alkoholi suhtes allergiliste inimeste jaoks kahjutud
  • soodustab patogeense mikrofloora hävitamist suuõõnes (see kuulub ravi-profülaktilise toime valdkonda, mis sisaldavad antiseptilisi vahendeid bakteritsiidse või bakteriostaatilise toimega)

Seoses sellega mittealkohoolsed loputusvahendid on raseduse kestel enim sobivad.

Alkoholil baseeruvad vahendid (alkoholi kasutatakse nendes vahendites kui konservanti, seejuures kasutatav kontsentratsioon on 3-5%, alkoholi sisaldusel enam kui 30% pole see enam loputusvahend, vaid eliksiir või balsam, mida peab enne kasutamist lahjendama) . Raseduse ajal peab eelistama ravi-profülaktilisi mitte hügieenilistele suuloputusvahenditele.

Loputusvahendite kasutamine.

  • Fluori sisaldavad loputusvahendid - kaariese profülaktikaks ja bakteriaalse mikrofloora tasakaalustamiseks suuõõnes
  • Ravimtaimede ekstraktidega loputusvahendid väikestel põletikulistel protsessidel
  • Kloortsetüülperüüdiumi sisaldusega vahendid - hambakatu ja ühtlasi hambakivi tekke profülaktika, samuti tugevalt väljendunud põletikuliste protsesside korral
  • Kloorheksidiiniga - tugevalt antiseptilise toimega, kasutada mitte enam kui kuu aega tugevate ja mädaste põletikuliste protsesside korral.
  • Suurenenud tundlikkuse korral välistele ärritavatele faktoritele on soovituslik kasutada tundlikkust vähendavaid sensitive-tüüpi vahendeid koos fluoriga

Samuti peab meeles pidama, et pole soovitatav kasutada samaaegselt hambapastasid ja loputusvahendeid, mis sisaldavd erinevaid antiseptikume, selleks et vältida veelgi komplitseerituma situatsiooni teket, mida iseloomustab suu mikrofloora tasakaalu muutus patogeense ja saprofüütide osas. Põletikuliste protsesside tekkel nagu gingiviit, parodontiit võib samuti kasutada ka erinevate ravimtaimede ekstrakte, mida valmistatakse vahetult enne kasutamist. Balsamid ja eliksiirid sõltuvalt nende kontsentratsioonist kas lahjendatuna või mitte põletikuliste protsesside profülaktikaks, kõrgema kontsentratsiooni korral hüpertroofilise ja granulatsioonkoe kasvu pidurdamiseks.

Elektrilised hambaharjad on hea hügieeni tagamise vahend, mida on tarvis vaid oskuslikult kasutada kuna käsi ja elektrilise harja puhul on hammaste puhastamise metoodika erinev. Põhiline viga - kasutaja püüe korrata elektrilise hambaharjaga samu liigutusi kui käsiharjaga, mis viib elektrilise harja puhastava toime efektiivsuse vähenemisele.

Irrigaatorid e. veepritsid - igati kasulik vahend hambavahede puhastamiseks joa rezhiimis ning hiljem massazhi rezhiimis igemete masseerimiseks

Oraalkomplekt. Kujutab endast elektrilise harja ja veepritsi kombinatsiooni, mida kasutatakse samuti kui kahte eelnevat.

Õige ja hoolikas individuaalne suuõõne hügieen raseduse kestel etendab tähtsat ja olulist osa hambahaiguste ennetamises ja kõrge hügieenistaatuse alalhoiul suuõõnes. Samuti peab meeles pidama, et õigesti koostatud toitumine , piisav fluori ja kaltsiumi olemasolu, samuti vajalikus koguses vitamiinid võttes arvesse raseduse kestvust ja loote suurust on lahutamatu osa selleks, et luua soodsad tingimused igemete ja hammaste tervisliku seisundi säilitamiseks emal ning selleks et tuleval lapsel formeeruksid terved ja tugevad hambaalged.