Silantide paigaldamine on valutu ja efektiivne - 2.osa

16. nov 2001


Artikli 2. osas vaadeldakse lähemalt silandi paigaldamisprotsessi üksikuid etappe ning kui palju silandi paigaldamine maksab.
Vaata lisaks:
Silantide paigaldamine on valutu ja efektiivne - 1.osa

Kuidas silanti paigaldatakse?

Silandi paigaldamine on üldiselt väha lihtne protsess, kuna silandina kasutatav plastikmaterjal sarnaneb mõneti n.n "valgetele täidistele" (komposiitidele). Hambale silandi asetamine koosneb järgnevatest etappidest:

1.Et silant hamba pinnale tugevalt kinnituks, peab pind olema puhas - selleks tuleb hamba pinda veidi poleerida

2.Järgnevalt kastetakse hamba pinda teatud söövitusvedelikuga, mis teeb hamba pinna karedamaks, et silant saaks sellele paremini kinnituda3.Pärast pinnasöövitust tuleb hammas kuivatada.


4.Edasi kannab hambaarst söövitatud alale vedela silandi.


5.Silanti kiiritatakse helesinise ultraviolett-valgusega, mille tulemusel silant kõvastub.


6.Nüüd on silant paigas ning hambaarst kontrollib, et see poleks liiga kõrge ja hammustamisel ei segaks. Vajadusel tuleb seda veidi madalamaks lihvida.

7.Kuna silant on täielikult kõvastunud, ei pane see mingeid piiranguid tavapärasetele tegevustele - söömine on kohe lubatud

Nagu kirjeldatud etappidest on näha, on silandi paigaldamine täiesti valutu ning lihtne protseduur. Ainus raskus ongi selles, et hambaarstil on veidi ebamugav jälgida silandi paigaldamist ning hoida samal ajal hamba pinda kuivana. Kui lapsele pole varem silanti paigaldatud või tal on ebameeldivaid kogemusi seoses hammaste parandamisega, ei pruugi ta olla eriti koostöövalmis (niheleb, nutab jne) ning selle tulemusel võib silandi paigaldamise efektiivsus kannatada. Seega tuleks laspevanemal juba enne hambaarstile minekut lapsele selgitada, milles silandi paigaldamine seisneb ning et see on valutu. Mida kiiremini ja täpsemalt on võimalik silant paigaldada, seda efektiivsem on tulemus.

Kui palju silantide paigaldamine maksab?

Eesti Haigekassa hinnakirja kohaselt maksab 1-2 hambale silandi paigaldamine 56 krooni (nt USA-s 370-540 kr). Tegelikult  ei saa siiski silandi paigaldamise protseduuri nii üheselt hinnata, sest see eeldab hammastel kaariesekahjustuste puudumist. Seega tuleb hambad enne silandi paigaldamist korda teha, mis hinda loomulikult kergitab. Lisaks hammastel parandamisele võib vaja minna ka röntgenülesvõtet. Võib ju proovida ka telefoni teel asutustest hinda uurida, kuid teadvustage siiski endale, et teie hammaste olukorda hindamata pole võimalik täpset hinda paika panna.

Lisainfot

Kuna silandi paigaldamine on lihtne protseduur, ei ole hambaarstilt selle kohta võimalik midagi erilist välja uurida, mida siin artiklis juba kirjeldatud pole. Ilmselt on hambaarst enamasti nõus silanti paigaldama, kuna see ei tekita kindlasti hambatervisele lisariske, küll aga võib neid vähendada.

Silante kasutatakse paraku vähe, kuna patsiendid ei oska neid endale tahta. USA-s Californias läbi viidud uuringus selgus, et  vähemalt 1 silant oli vaid 10% 8-aastastest lastest ning 13%-l 14-aastastest lastest. Samas on teada, et õigeaegne ning korralikult teostatud silantide paigaldamine võib ära hoida üle 80% võimalikust kaariesest.