Suuvälised ortodontilised aparaadid

Dr. Merle Kassmann, Ortodontia Keskus
5. nov 2001


Millised on suuväliste ortodontiliste aparaatide tüübid, näidustused, vastunäidustused, ehitus, võimalikud komplikatsioonid ja kasutamisvõimalused.

Suuväliste aparaatide puhul kasutatakse soovitud tulemuse saamiseks suust väljaspoolt mõjuvaid jõude. Aparaatidel kasutatakse nii suuväliseid, kui ka suusiseseid elemente. Esimesed viited suuväliste aparaatide kasutamisele pärinevad 19.sajandi algusest. Suuväliste aparaatide puhul on väga oluline koostöö patsiendiga, kuna üheks raviprotsessi pidurdavaks faktoriks võib olla motivatsiooni puudumine patsiendi poolt.

Kasutamise näidustused:

  1. Ülemiste esimeste purihammaste tahapoole liigutamine. Nihutamiseks vajalik jõud võetakse põhiliselt kuklalt.
  2. Ülemiste purihammaste keeramine väikese ruumipuuduse korral.
  3. Skeletaalse A2 hambumusanomaalia raviks. Ravi võimalik kasvuperioodil liigselt etteulatuva ülalõua korral.
  4. Ülemiste purihammaste  paigal hoidmine breketravi puhul, kui silmahambaid nihutatakse tahapoole.
  5. Kohahoidjana
  6. Ülemise lõualuu ja hambakaare laiendamine.
  7. Retentsiooniaparaadina kasvuperioodi lõpuni (A2 hambumusanomaalia puhul).

Vastunäidustused:

  • lahihambumus
  • avanev kasvutüüp
  • kui esimesed purihambad pole lõplikult lõikunud

Suuvälise aparaadi ehitus

Ülemiste purihammaste ümber tsementeeritakse võrud koos vastavate tuubidega. Suuväline aparaat koosneb suuvälisest ja suusisesest kaarest. Suusisene kaar asetatakse suus olevatesse tuubidesse. Suuvälise kaare külge kinnitatakse kummisikutiga kuklapadi, peamüts või mõlemad korraga. Suuvälised kaared võivad olla kolme erneva pikkusega.

Suuväliste aparaatide tüübid

Aparaadi tüübi valikul arvestatakse patsiendi näo kuju, kasvu suuna ja hambumusanomaalia iseärasustega. Suuväliseid kaari on võimalik kombineerida suust eemaltatavate plaatid ja funktsionaalsete aparaatidega.


  • Kuklavedu: Vajalik jõud võetakse kuklalt. Koosneb suusisesest kaarest ja suuvälisest kaarest, millede pikkus võib olla erinev. Väliskaare külge kinnitatakse kummisikuti abil pehme kuklapadi. Kasutatava jõu suurus sõltub ravi eesmärgist. Esimese purihamba tahapoole nihutamiseks vajalik jõud on 340-450 g . Ülalõualuu kasvu pidurdamiseks vajalik jõud on 450-900 g mõlemal poolel.
  • Peavedu: Vajalik jõud võetakse pealaelt. Kasutatakse lühikesi suuväliseid kaari. Jõu suund on suunatud üles ja taha.
  • Kombineeritud vedu: Vajalik jõud on võetud kombineeritult nii kuklalt kui ka pealaelt. Antud aparaadi tüübi juurde kuuluvade lühikesed suuvälised kaared. Jõu suund on  suunatud taha.
  • Asümmeetriline vedu: Välimised kaared on  erineva pikkusega. Aparaadi mõju on suurem sellel poolel, kus suuväline vars pikem.

Komplikatsioonid

  • Hambajuure resorbtsioon: Võib tekkida juhul kui mõjuvad jõud on liiga suured ja jõusuund vale. Ravi ajal on vajalik teha kontrolliks röntgenülesvõtteid hammastest. Kui resorbtsioon on tekkinud tuleb ravi katkestada olukorra stabiliseerumiseni.
  • Probleemid temporomandibulaarliigeses: Kõikide ortodontiliste aparaatide kasutamise puhul muudetakse hambumust. Liiges ei pruugi kohaneda kiirete muutustega ning võivad tekkida vaevused, mis mööduvad ravi edenedes ja hambumuse paranedes.
  • Alalõualuu pöördumine, hambumuse avanemine: Võib tekkida lahihambumus. Tekib ebasoodsa kasvu puhul (avanev kasvusuund). Geneetiliselt määratud kasvusuunda on aparatuurselt väga raske ümber suunata. Vajalik väga täpne diagnoosimine ning aparaadi valik.
  • Teise purihamba lõikumine põse poole.
  • Reaktsioon hammast ümbritsevate kudede poolt Sageli esineb halva suuõõne hügieeni korral, hammaste puhul millel on võrud.
  • Saavutatud tulemuse mitte püsimine: Aparaati tuleks kanda kasvuperioodi lõpuni.
  • Suuvälised komplikatsioonid:
    a)näotraumad, kui aparaati eemaldatakse valesti.
    b)nahaärritus aparaadi komponentidest võib olla tingitud halvast hügieenist või allergiast erinevatele materjalidele.

Kasutamine ja suhu asetamine

Aparaati kantakse 12-14 h ööpäevas, sellest enamuse aja öösel. Hambad võivad muutuda tundlikuks, mis möödub umbes nädala jooksul. Ortodonti tuleb külastada kuue nädalaste intervallidega ja alati visiidile ka aparaat kaasa võtta. Ravitulemus saavutatakse kiiremini kui teised purihambad pole veel suhu lõikunud (4-6 kuud). Ravi jätkatakse kuni teise jäävpurihamba lõikumiseni või kasvu lõppemiseni.
Hammastele asetatakse metallist võrud, millel küljes on erineva läbimõõduga tuubid suusisese kaare kinnitamiseks. Suuvälise aparaadi jaoks sobib kõige jämedam toru. Aparaadi suhu asetamist õpetatakse hambaravikabinetis. Aparaadi suhu asetamisel on soovitatav asetada algselt suusisene kaar ja seejärel kuklapadi või peamüts koos kummisikutitega. Hammastele kinnitatud võrude liikuma hakkamisel tuleb kohe arstiga ühendust võtta, senikaua aparaati mitte suhu asetada. Suuväline aparaat on ainult üks ortodontiline aparaat. Tihtipeale selle aparaadiga samaaegselt tuleb kanda muid aparaate: breketeid, suulaeplaate vms.