Panoraamröntgeni edukas kasutamine - 3.osa

Birgit Junfin Glass, DDS, MS Texas, USA
2. nov 2001


Artikli 3.osas vaadeldakse võltskujutisi ja varje, mis tekivad patsiendi aksessuaaridest või ebaõigest peaasendist.
Vaata lisaks:
Panoraamröntgeni edukas kasutamine - 1.osa
Panoraamröntgeni edukas kasutamine - 2.osa
Panoraamröntgeni edukas kasutamine - 4.osa

Joonis 7 – Võltskujutised ja peegeldused


A: Kõrvarõngastest põhjustatud võltskujutised.


B: Siin pildil nähtavad metallitükid asusid ekspositsiooni ajal pöörlemistsentri ja filmi vahel, mistõttu need ei tekita peegeldusi ja võltskujutisi. Pöörake tähelepanu "R" ja "L" võltskujutistele. (Üle parempoolsete kaniinide ja lõualuu kulgevad tumedad märgid on põhjustatud staatilisest elektrist vt joon 12D)

PROBLEEMID: liigsetest detailidest põhjustatud võltskujutised ja nende peegeldused
PÕHJUS: "peegeldus" tekib siis, kui röntgenitoru ja pöörlemiskeskme vahele jääb kiirgust neelav struktuur
KÕRVALDAMINE: Kahtluse korral tuleb võimalikud võltskujutisi tekitavad objektid eemaldada (näit: kõrvarõngad, kaelakee, juuksenõelad, kuulmisaparaat jmt).
SOOVITUSED: Ülesvõtte esimese poolpöörde jooksul võivad teatud objektid jääda pöörlemistsentri ette, fokaaltasandisse ning saadakse nende tõelised kujutised. Teise poolpöörde ajal jäävad nad pöörlemistsentrist tahapoole ja neist tekitatakse filmi teise serva suurendatud ja võimendatud kujutised, mis asuvad tõelisest kujutisest veidi kõrgemal. Selliseid peegeldunud võltskujutisi võivad tekitada ka anatoomilised struktuurid (nt keeleluu).


Joonis 8 - Patsiendi pea on pööratud

PROBLEEMID: hambad on ühel pildi poolel laiemad kui teisel poolel ning kattuvad osaliselt, samas kui teise poole hammaste vahed on suured
VÕIMALIKUD PÕHJUSED: Patsiendi pea on veidi ühele poole pööratud (näo üks külg on rohkem ees), mistõttu lõualuu üks osa jääb kujutise tasandist välja. Pool lõualuud jääb kujutise tasandist tahapoole, ülejäänud ettepoole. Anatoomiline variatsioon. Asümmeetria.
KÕRVALDAMINE: Kontrollige, et patsiendi nina ja lõualuu keskpaik asuvad vertikaalsuunas ühel tasandil ning patsient vaatab otse ettepoole kontrolljoone suunas (mitte veidi külje peale).
SOOVITUSED: Kui röntgeniaparaadil puudub kontrolljoon patsiendi pea suunamiseks, siis tasub see ise teha. Asümmeetrilise peaga patsiendi peaks juba esmapilgul ära tundma ning seda pildi tegemisel arvestama. Ka sellisel juhul peavad hambad mõlemal poolel paistma ühesuurused.


Joonis 9 – Keel ei puuduta kõikjal suulage

PROBLEEMID: pildile langeb lõualuu tume vari; ülemiste hammaste juuretipud on varjatud
VÕIMALIK PÕHJUS: Patsiendi keel polnud täielikult suulakke surutud.
KÕRVALDAMINE: Paluge patsiendil suruda keel täielikult vastu suulage ning hoida seda kuni ekspositsiooni lõppemiseni. Kui varjutatud on vaid osa pildist, võis patsient keele suulaelt eemaldada pildi tegemise ajal.
SOOVITUSED: Et patsient mõistaks kuidas keel täielikult vastu suulage puutub, paluge tal neelatada. Paluge patsiendil hoida keel pildi tegemise ajal täpselt selles asendis kui oli neelamise ajal.


NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.