Invisalign naeratus pole täiuslik

Jennifer Huget
2. nov 2001


"Nähtamatud" breketid on kallid ning ei sobi igaühele, kuid need võivad teha hambaarsti rikkaks. Artikli 1.osas vaadeldakse nende breketite kasutamise plusse ja miinuseid spetsialistide seisukohalt.

Üks viimase aja värskeimaid ja enim kõmu tekitanud Ameerikas leiutatud ortodontilisi aparaate on Invisalign breketid. Need maksavad pea sama palju kui tavaline ortodontiline ravi ning sellega kaasneb multimiljoniline reklaamikampaania. Kahjuks pole aga süsteemi usaldusväärsuse kohta seni piisavalt kliinilisi andmeid. Sellegipoolest on sellest läbipaistvast plastikust valmistatud eemaldatavast ning nagu nimigi ütleb - peaaegu nähtamatust breketsüsteemist saanud traditsiooniliste breketite alternatiiv eeskätt täiskasvanute jaoks.

Align Technologies Inc tutvustas esmakordselt seda uuenduslikku breketsüsteemi juba 1999.aastal ning nüüdseks kannab ainuüksi USA-s neid 15 000 inimest. Firma sõnul on ka kolmveerand Põhja-Ameerika 8500-st ortodondist saanud juba selle süsteemi kasutamiseks spetsiaalse väljaõppe. 5-tunnine õppeprogramm sisaldab muuhulgas põhjalikku videopresentatsiooni ning küsimuste-vastuste foorumit.

Invisalign süsteemi põhimõte on tegelikult juba aastakümneid vana - terve seeria eemaldatavate ortodotniliste aparaatide abil juhitakse hambad õigesse kohta. Paraku olid kõik varasemad katsed liialt kallid ning töömahukad, et neid tööstuslikult oleks olnud võimalik tootma hakata, kuna iga üksik breketsüsteem omab täiesti spetsiifilist kuju, mis peab olema piinliku täpsusega paigas. Invisalign'i geeniused on suutnud panna seda tööd tegema arvutid - need tekitavad patisendi suust 3-mõõtmelise kujutise ning juhivad ka breketiseeria valmistamist otsast lõpuni. Inimtööjõu minimaliseerimine teebki uue süsteemi paljudele taskukohaseks.

Vastupidiselt ootustele ei tee arvutustehnika ulatuslik kasutamine seda süsteemi siiski odavaks. Align väidab, et kogu ravi võib patsiendile olenevalt keerukusest minna maksma 2000-8000 dollarit. Keskmine ravi, kus nihutatakse nii alumisi kui ülemisi hambaid, maksab kokku 4000-6000 dollarit. Selle hinna sees on ka breketiseeria valmistamise hind 1000-3000 dollarit, mille ortodont peab Align laborile maksma. Ülejäänud summa on juba ortodondi enda otsustada, mistõttu lõpphind varieerub suuresti. Align süsteemi korral on ortodondi töö kontrollvisiitide ajal siiski minimaalne ning tunduvalt väiksema ajakuluga kui traditsiooniliselt.

Kahjuks räägib praktika aga midagi muud. 34-aastane Washingtoni kinnisvaramaakler Peter Greeves maksis oma 17-kuulise Invisalign ravi eest kokku 7000 dollarit, samas kui traditsiooniline breketravi oleks läinud maksma vaid 3000 dollarit. Sellegipoolest on ta uue süsteemi kasuks otsustamisega rahul, kuna määravaks sai siin selle mugavus ja välimus. Kui patsient ka saab endale Invisalign breketetite "nähtamatuse" eest lubada lisakulutusi, ei sobi need siiski igaühele.

"Invisalign sobib hästi hammaste nihutamiseks hambakaare sees," selgitab ortodont Wayne Hickory. "Keerukamate ning mitmete ortodontiliste probleemidega patsientide korral alustan aga ravi esmalt traditsiooniliste breketitega ning lähen pärast suuremate korrektsioonide tegemist üle Invisalign’ile. Paraku ei saa umbes 1/3 patsiente selle süsteemiga ravida, kuid see pole probleem, kuna ortodont saab tänapäeval ravi valida kümnete erinevate efektiivsete ortodontiliste aparaatide vahel."

Ortodontist Richard Levy nõustub, et Invisalign sobib hästi vaid kuhjunud hammaste ning suuremate hambavaheliste tühikute korral. Mittesobiva hammustuse maloklusioonide ning skeletaalsete struktuuride vigadest tingitud probleemide korral pole Invisalign’iga erilisi lootusi. Kuigi selle toote kohta praktiliselt puuduvad uurimistööd (hetkel tehakse 4 sellealast uurimust ning Align veebilehel on ära toodud 30 kliinilist juhtumit), on Ameerika Ortodontide Liidu president Michael Rennert kindel, et seda süsteemi saab edukalt kasutada teatud spetsiifilistel juhtudel (nt täiskasvanute väikeste ortodontiliste probleemide ravil) - see on lihtsalt järjekordne alternatiiv, mida ortodont saab oma töös kasutada.

 

Align esindaja pole aga sellega nõus, väites, et nende süsteem suudab ravida praktiliselt kõiki ortodontilisi probleeme, mida suudavad ka traditsioonilised breketid. "Traditsioonilised breketid tulevad raviga paremini toime ainult puuduvate hammaste korral, kuna sel juhul on ankurdamine lihtsam. Kuid loomulikult on mõlema ortodontilise süsteemi kasutamine keelatud igemehaiguste, ravimata kaariesekahjustuste ning ulatuslike TM liigesprobleemide korral".

 

Invisalign'i kasutajate teadetetahvlil (www.invisible.com) on hulgaliselt teismeliste murekirju, kuna ka nemad soovivad endale uusi nähtamatuid breketeid. Kuigi FDA andis Invisalign'ile juba 1998. a loa kasutada seda kõigi maloklusiooniprobleemide ravil eri vanuses patsientide jaoks, on Align seda siiski piiranud, valmistades breketeid vaid täiskasvanutele. Hickory selgitab: "Me ei saa arvesse võtta nii muutuvat tegurit kui patsiendi kasvamine, mistõttu ei saa seda kasutada laste korral. Ka suurte hambumusprobleemidega täiskasvanute korral (kui näiteks alumine ja ülemine lõualuu pole kohakuti), ei sobi Invisalign raviks."

Invisalign süsteemiga kestab ravi 6-18 kuud, mis on enam-vähem sama pikk kui traditsiooniliste metallist breketitega. Kuna kliinilisi tõendeid on veel vähe, on esialgu raske öelda, kas Invisalign’iga kohale nihutatud hambad püüavad oma endistele kohtadele tagasi minna aeglasemalt või kiiremini kui tavaliselt. Seetõttu tuleb mõlema breketravi järgselt kanda reteinereid, et hambad oma uutele kohtadele kinnituksid - see kõik aga nõuab breketikandjalt lisatööd.

Metallbreketite kandjad peavad käima regulaarselt ortodondi juures breketeid pingutamas, mille käigus arst vedrude ja kummide abil püüab hammaste nihkumise suunda mõjutada. Invisalign puhul puudub igasugune pingutamine - selle asemel kontrollib ortodont lihtsalt iga 6 kuu tagant, kas hambad nihkuvad ikka ettemääratud suunas ning annab patsiendile paar järgmist breketite komplekti.

Valu siiski jääb ning selle ulatus sõltub nii konkreetsest probleemist kui ka patsiendi valulävest. Ebamugavustunne tekib hammastes ükskõik millise ortodontilise aparaadi kasutamise korral, kuna sisuliselt püütakse nihutada üht tahket keha (hambad) teise tahke keha (lõualuu) sees. Seni peavad aga patsiendid sellise ebamugavusega leppima. Invisalign süsteemi ebamugavuste kohta pole saabunud FDA-le ühegi patsiendi sellekohast kaebust. Align’ile on seni saabunud vaid mõned kaebused breketsüsteemi liiga pika kohaletoimetamisaja suhtes, kuna mõnikord saab patsient oma esimese breketsüsteemi kätte alles paar kuud pärast diagnoosi panemist.

Hoolimata hinnast, on Greeves Invisalign’i suur pooldaja: "Ma olen olnud alati oma hammaste välimuse pärast veidi uje, kuna need on "kergelt risus", kuid samas pole ma kunagi tahtnud endale suhu traatraame. Kui ma esmakordselt kuulsin nähtamatutest breketitest, olin kohe veendunud, et need mulle sobivad. Oma ärikohtumistel võtsin varem oma breketid suust ära, kuid mitte enam. Algul oli mu kõne küll veidi pudine, kuid see on kas paranenud või olen sellega nüüdseks harjunud. Ja kuigi algul lasin keelega pidevalt üle breketite, ei võta ma neid nüüd isegi suudeldes ära ja uskuge mind - see on oluline eelis! Ka suuhügieen on paranenud, kuna breketid on võimalik hammaste pesemise ajaks suust ära võtta. Ka söömine on ilma breketiteta mugavam."

Kuid ka Greeves kinnitab, et Invisalign pole täiuslik: "Lisaks kõrgele hinnale on ka teisi häirivaid tegureid. Kui need suust eemaldada, jääb nende külge alati süljeniit, mistõttu olen harjunud neid enne sööki pakkima kohe taskuräti sisse või panema taskusse. Spetsiaalset breketikarpi pole ma kunagi kasutanud, kuid naistel võib see mugavam olla, sest nad saavad karbi pista käekotti. Hoolimata paranenud suuhügieenist on hingeõhk veidi halvenenud, sest sülg justkui kleepub breketite külge."

Invisalign leiutajad on teinud oma toote tutvustamiseks ja õigustamiseks suurt tööd, kulutades selleks 40 miljonit dollarit. Ortodondid tervitavad siiski iga uut süsteemi, mis aitab patsientidel oma hambumust parandada. Ameerikas on 200 miljonit inimest, kel on mingi tüüpi maloklusioon, kuid ortodontilist ravi saab neist igal aastal vaid 2 miljonit. Hickory loodab, et reklaamikampaania aitab patsientidel mõista ortodontilise ravi suuri võimalusi ning tuua neid nii ravile lähemale, pakkudes meeldivat alternatiivi. Ka ortodontidele on uus süsteem vastuvõetav, kuna vähendab patsiendile kuluvat aega, kuigi sellega on võimalik teenida isegi rohkem kui traditsiooniliste breketitega.

Vaata lisaks:

breketid Invisalign
NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.