Meeste suutervis

2. nov 2001


On palju märke ja sümptomeid, mis võivad viidata tõsisematele suutervise probleemidele. Millistele suutervisega seotud sümptomitele peaks mees tähelepanu pöörama? Mida näitab statistika?
Vaata lisaks:
Hambapastades kasutatavad ravimtaimed

Suuhooldusained kaariese ja igemepõletiku ennetamises

On palju märke ja sümptomeid, mis võivad viidata tõsisematele suutervise probleemidele. Näiteks hambapesujärgne halb hingeõhk viitab hambakaariesele või võimalikule peridontaalhaigusele. Kui aga igemed on sageli paistes ning veritsevad kergesti, võib olla tegu igemehaigusega. Kui hambad "tunduvad pikemad" võib tegu olla igemepiiri taandumisega. Kõigi nende märkide eiramisel võib välja areneda mõni periodontaalhaigus. Korralik suuhügieen ning ravi võivad aga neid probleeme oluliselt vähendada.

  • Hammaste "niiditamine" ehk hambaniidiga puhastamine on lihtne igapäevane moodus periodontaalhaigste ennetamiseks ning eluea pikendamiseks. Hiljutiste uuringute kohaselt on igemehaigusi põdevatel meestel kuni neljandiku võrra suurem südamehaiguste risk, kui tervete igemetega meestel.
  • Suitsetamine loob soodsad eeldused periodontaalhaiguste tekkeks, põhjustades bakterite kiiret arenemist. Suitsetajatel on periodontaalhaiguste patogeense bakteri tase kõrgem kui mittesuitsetajatel. Suitsetamine on ka suuvähi tekkimise peamine põhjus. Ka üksikute sigarettide tõmbamine võib viia tõsiste terviseprobleemideni. Igal aastal registreeritakse ca 30 000 suu- ja keelevähi juhtumit, kusjuures 8000 neist lõpeb surmaga.
  • Uuringute kohaselt norskab kuni 50% meestest, kuid ei tasu unustada, et tugev norskamine võib olla esimeseks märgiks teatud meditsiinilistele probleemidele.
  • Halb hingeõhk võib hakata tõsiselt häirima sotsiaalset ja tööelu, kuna mõjutab tugevalt inimese enesehinnangut.
  • Hambaravifoobia - hammaste ravi foobiliselt kartvad patsiendid ei külasta hambaarsti piisavalt regulaarselt (või üldse mitte), mistõttu sageli on nende puhul probleemid palju kaugemale arenenud ning hambaravi eriti komplitseeritud.
  • Hambavigastuste vältimine - enamik vigastusi tekib meestel, kuna nad harrastavad agressivsemaid spordialasid rohkem kui naised. Vigastuste vältimiseks on soovitav kasutada spetsiaalset hambakaitset.
  • Keskmine mees harjab oma hambaid keskmiselt 1,9 korda päevas.
  • 72.eluaastaks on ta kaotanud keskmiselt 5,4 hammast, kui ta aga on suitsetaja, on ta selleks ajaks kaotanud juba 12  hammast

Konverentsil Healthy People 2010 avaldati järgnev suutervisealane statistika.

 

Vanus (a)

Mehed

Naised

Suitsetajate osakaal üle 18 27% 22%
Ravimata kaariesega patsientide osakaal 35-44 29% 25%
Täiskasvanute osakaal, kellel pole kunagi ulatusliku kaariese või periodontaalhaiguse tõttu hammast eemaldatud 35-44 30% 32%
Täiskasvanute osakaal, kellel on kõik hambad eemaldatud 65-74 24% 27%
Gingiviidi (G) ja destruktiivse peridontaalhaigusega (DP) inimeste osakaal 35-44 (G) 52%
(DP) 29%
(G) 45%
(DP) 15%
Varases arngustaadiumis avastatud suu- ja keelevähiga inimeste osakaal   34% 39%
Inimeste osakaal, kellel viimase 12 kuu jooksul on tehtud suuvähi uuring üle 40 10% 9%