Taimeekstraktidega hambapastad... Milleks?

Charlotte Harding
2. nov 2001


Taimeekstraktidega hambapastadel väidetakse olevat mitmeid eeliseid "tavaliste" hambapastade ees, kuigi mõlemad peaksid tõhusalt võitlema hambakatuga, värskendama hingeõhku, ennetama igemehaigusi...
Vaata lisaks:
Hambapastades kasutatavad ravimtaimed

Suuhooldusained kaariese ja igemepõletiku ennetamises

Alternatiivmeditsiin on jõudmas igasse tervishoiu valdkonda ning ka suuhügieen pole siin erandiks. Supermarketites kasvab üha "naturaalsete hambapastade" arv, kuid siiski pole eriti selge - kellele need suunatud on ja kas neist tõesti nii palju kasu on, kui väidetakse? Hambapastade tootjad kasutavad väga mitmesuguseid taimi, väites seejuures, et kõikide nende kasutamine aitab hambapastadel säilitada traditsiooniliste hambapastade omadused - võidelda hambakatuga, värskendada hingeõhku, ennetada igemehaigusi...

Taimeekstraktidega hambapastadel väidetakse olevat mitmeid eeliseid "tavaliste" hambapastade ees. Innukaid keskkonnakaitsjaid ja tavapastade koostisainete suhtes tundlikke patsiente meelitatakse sellega, et taimeekstraktidega pastad ei sisalda kunstlikke värv- ja maitseaineid. Homöopaatia pooldajatele meeldivad hambapastad, milles ei kasutata piparmünti (jt mündilisi), kuna see võib segada nende raviprotsessi efektiivsust. Mõned taimeekstraktidega pastad on uhkelt "fluoriidivabad" väites, et varasemad fluoriidi kasutamise uuringud on olnud ebapiisavad ning tegelikult võib fluoriid ka kahjulikuks osutuda, kuigi omab emaili tugevdavat efekti. Fluoriidi sisaldavad hmbapastad on loomulikult ebasoovitavad kohtades, kus joogivees sisaldub ülemäära palju fluoriidi, mille tulemusel võib välja kujuneda fluoroos. Sellest hoolimata soovitavad nii Briti Hambaravi Assotsiatsioon kui Briti Hambatervise Fond kasutada fluoriidi sisaldavaid hambapastasid.

Kahjuks on mitmed taimeekstraktidega hambapastadele omistatud väärtused seni kliiniliselt tõestamata, mistõttu on raske uskuda tootjate väiteid, et need töötavad tõesti samahästi kui tavapärased pastad. Kliiniliselt tõestatud on seni vaid BDHF-Kingfisher hambapastade efektiivsus ning seda tõestab ka fakt, et nende toodangust moodustavad taimeekstraktidega pastad suurema osa kui traditsioonilised pastad. Et olla kindel hambapasta efektiivsuses, peaks selle pakendil olema mõne juhtiva hambaraviprofessionaalide organisatsiooni logo, mis seda kinnitaks. Briti Rahvusliku Tervisepiibli looja Maryon Stewart on siiski leebem: "Põhjalikud kliinilised uuringud nõuavad tohutuid investeeringuid, mida väiksemad tootjad ei saa endale lubada, kuigi nende toodang võib suurte omast isegi kvaliteetsem olla. Enamikku hambapastades kasutatavatest taimeekstraktidest on kasutanud inimesed aastaid ning miks peaks need mõjuma inimesele halvemini, olles hambapasta koostises. Paljud kindlasti üllatuksid, kui saaksid teada tavapärastes hambapastades kasutatavate kemikaalide arvu, mis ulatub mitmekümneni. Taimeekstraktidega pastad on seevastu täiesti looduslikud."

Kus on tõde?

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.