Lingvaal- ja palatinaalkaare kasutamine

Dr Tiina Sõlg, Ortodontia Keskus
2. nov 2001


Lingvaal- ja palatinaalkaared on suust mitte-eemaldatavad ortodontilised aparaadid. Artikkel annab ülevaate nende kasutamise näidustustest ja võimalustest.

Lingvaalkaar

lingvaalkaarLingvaalkaar on suust mitte-eemaldatav aparaat alalõuas. Aparaat kujutab endast 036 mil traadist kaart, mis asub hambakaares keelepoolselt ja on fikseeritud võrude abil esimestele jäävmolaaridele, harvem teistele piimamolaaridele. Traat fikseeritakse võrudele laboris jootmise teel või asetatakse võrudele keelepoolselt tuubid või spetsiaalsed breketid, kuhu kaar kinnitatakse. Alalõuas kasutatakse lingvaalkaart enamasti kohahoidjana.

Sagedasti on piimamolaarid kahjustunud ja kaotatud küllalt varakult ning premolaaride lõikumiseni on veel aega või arenguliselt puudub premolaari alge ühe- või kahepoolselt lõualuus. Selle tulemusena esimene jäävmolaar nihkub ettepoole, kuna teine jäävmolaar surub lõikudes 6-le hambale ning on olemas vaba ruum. Esimesed lõikehambad nihkuvad tahapoole ning hiljem tekib hambakaares ruumipuudus jäävsilmahammastele või -premolaaridele. Varajases vahetuvas hammaskonnas asetatud lingvaalkaar takistab 6-te hammaste nihkumist ettepoole. Kuna tavaliselt teine piimamolaar on oma mõõtmetelt suurem kui premolaar, siis ruumipuudusprobleemid võivad laheneda.

Lingvaalkaarega saab korrigeerida alumiste esihammaste asendit, kui need on lõikunud liigse keelepoolse kaldega. Sellisel juhul toetub kaar keelepoolselt lõikehammaste lingvaalpinnale ja 1-1,5 mm pehmetest kudedest kõrgemal. Ankurduseks kasutatakse alalõuas lingvaalkaart juhul, kui ruumipuuduse tõttu on eemaldatud esimene või teine premolaar ning vajalik on hammaste nihutamine distaalselt, et säiluks kaare laius. Aparaadi kandmise aeg on 1-3 aastani.

Palatinaalkaar

Palatinaalkaar on suust mitte-eemaldatav aparaat ülalõuas, mida kasutatakse enamasti kombineeritult breketsüsteemiga, harvem iseseisva aparaadina. Aparaadis kasutatakse 032·032 mil terastraati, mis on jäik ja võimaldab head stabilisatsiooni või 032·032 TMA traati, mis võimaldab hamba aktiivset nihutamist. Vastavast traadist kaar fikseeritakse võru külge suulaepoolselt kas tuubi või breketi abil, sagedamini laboris jootmise teel.

Kaare kuju võib olla erinev:

  • hoburauakujuline (eriti patsientidel kellel on madal ja lame suulaevõlv; võlvi keskel asub aas)
  • transpalatinaalne kaar (kulgeb mööda suulaevõlvi ja ei ole kontaktis pehmete kudedega)
  • Nance' kaar (suulaevõlvi kohal on akrüülist nupp; kasutatakse sügavhambumuse puhul)

Piimamolaaride varajane kaotus põhjustab ülemiste esimeste jäävmolaaride nihkumise ettepoole ja hammas pöördub ümber palatinaalse juure st. roteerub mesiolingvaalselt ning silmahammastel tekib ruumipuudus. Palatinaalkaarega saab takistada hamba nihkumist ja pööramist ning seega ennetada hiljem tekkivaid ruumiprobleeme ülalõuas. Peamiselt kasutatakse palatinaalkaart ankurdusena hammaste aktiivse nihutamise puhul breketsüsteemiga. Palatinaalkaar takistab 6-te hammaste nihkumist ettepoole, kui samal ajal distaliseeritakse külgmisi hambaid eelnevalt ekstraheeritud premolaari kohale. Kandmise aeg ca 1-2 aastat, oleneb ravi pikkusest.