Valgete täidiste kasutamine

2. nov 2001


Valgeid ehk komposiittäidiseid kasutatakse hammastel, mille kaariesekahjustused on väikesed või kus täidis täidis peab välja nägema esteetiline (nt esihammastel).
fill1.jpg (3925 bytes)

Kaariesest kahjustatud esihambad pole just kõige meeldivam vaatepilt. Kaariese varases staadiumis on märgata hamba pinnal varjude teket. Kui kaaries õigeaegselt avastada, saab kahjustatud kohta ravida valgete täidiste abil.

fill2.jpg (5196 bytes)

Esimesed märgid kaariesest tekivad tavaliselt hammaste kokkupuute kohas (nn. kontaktpunktides). Võrreldes ülejäänud hambapinnaga on email seal hallikas.

 fill3.jpg (4519 bytes)

Hamba loomuliku värvuse taastamiseks kasutatakse nn valgeid täidiseid, mis koosnevad plastikust ning kinnituvad spetsiaalsete liimide abil hamba külge. Kuna reaalselt pole hammas päris "valge", kasutatakse värvi määramiseks spetsiaalset värvikaarti, mille alusel hambaarst saab kindlaks määrata hambaga sobiva täidise täpse värvitooni.

fill4.jpg (5474 bytes)

Valge täidise paigaldamisel läbitakse mitu tööetappi. Kõigepealt eemaldatakse kaaries, kasutades selleks erinevate otsikutega puuri. Enamasti on puuril ka vesijahutus, et hammas üle ei kuumeneks.

fill5.jpg (5188 bytes)fill6.jpg (4476 bytes)
Seejärel puhastatakse email spetsiaalse happe abil, mis ühtlasi valmistab hambapinna ette, et täidis saaks sellele paremini kinnituda.

fill7.jpg (5455 bytes)
Umbes 30 sekundit hiljem pestakse söövitusvedelik maha.

fill8.jpg (5331 bytes)
Seejärel paigutatakse auku (kaviteeti) valge täidimaterjal ehk komposiit.

fill9.jpg (5039 bytes)
Lameda instrumendi abil antakse täidisele hamba üldkujuga sobiv ilme.

fill10.jpg (5795 bytes)
Seejärel kõvastatakse komposiit ultravioletse sinaka valguse abil.

fill11.jpg (4171 bytes)


Kui komposiidi värv valiti õigesti, pole täidis ülejäänud hambapinnast peaaegu üldse eristatav.