Kõik halvast hingeõhust ehk Mis on halitoos?

Dr Mel Rosenberg
2. nov 2001


Halb hingeõhk (halitoos) on üldlevinud probleem, mida enamasti põhjustavad suus levivad bakterid. Kuigi kindlad faktid puuduvad, kannatab halva hingeõhu all ilmselt aeg-ajalt iga inimene, on sellega pidevaid probleeme umbes igal neljandal inimesel.
Vaata lisaks:

Keelekaabits - mis ja milleks?
Bad Breath Research
Suuhügieen ja hambahaiguste ennetamine


---
Biotene - kuiva suu hambapasta
Biotene hambapasta on mõeldud eriti neile, kellel on suuõõnehaiguste tõttu vm põhjustel eriti oluline kasutada hambapastat, mis suu limaskesta ei kuivata. Biotene tervendab igemeid ja vähendab põleikulisi protsesse.


---
Oral Balance - suud niisutav geel
Suud niisutav geel Oral-balance tagab suus kestva niiskuse ja värskuse tunde. Kauakestev suuniiskuse asendaja pakkumaks leevendust "kuiva suu" probleemi puhul. Sisaldab spetsiaalseid niisutavaid komponente ja olulisi ensüümaineid.

Halb hingeõhk (halitoos) on üldlevinud probleem, mida enamasti põhjustavad suus levivad bakterid. Kuigi kindlad faktid puuduvad, kannatab halva hingeõhu all ilmselt aeg-ajalt iga inimene ning sellega on pidevaid probleeme umbes igal neljandal inimesel. Järgnevalt anname soovitusi, kuidas halvale hingeõhule jälle saada, mida teha ja mida tegemata jätta ning mis tagab värske hingõhu.

Kas halb hingeõhk on alati ravitav?

Veel kümmekond aastat tagasi peete halitoosi täiesti ravimatuks ja sellele ei pööratud eriti tähelepanu. Kuid viimastest uuringutest on siiski selgunud, et halitoosi on võimalik ravida (st halvast hingeõhust vabaneda), kui jõuda selle tõeliste põhjusteni korraliku diagnoosimise abil.

Tegelikult ongi põhiprobleem selles, et inimene ise ei suuda tavaliselt kindlaks teha kas tema hingeõhk haiseb või mitte. Osad inimesed kardavad oma halva hingeõhu pärast asjatult, samas kui mõned oma probleemist teadlikud pole. Kõige kindlam viis halva hingeõhu kindlaks tegemiseks on seega küsida kellegi teise arvamust, kuna enamasti nad ise seda ütlema ei tule. Kuna halba hingeõhk võib vahel harva viidata ka mõnedele tõsisematele terviseprobleemidele, ei tohiks halva hingeõhu korral olla meil häbi seda kaasinimesele tunnistada.

Mida ma saan teha halva hingeõhu vastu?

Kui te olete veendunud, et teie hingeõhk haiseb, pöörduge esmalt hambaarsti või suuhügienisti poole, kuna see on enamasti seotud suuga, mitte näiteks seedetraktiga. Hambaarsti juurde võib kaasa tulla ka mõni lähedane inimene, kes oskaks täpsemalt kirjeldada millistes olukordades ja kuidas teie hingeõhk lõhnab, millal halvaeneb, millal paraneb ning kui kaua see juba kestnud on. Valehäbi pole siin mõtet tunda, kuna eesmärk on ju teie hingeõhu parandamine, mis meeldiks ka teie kaasinimestele. Teise inimese arvamust on hambaarstil vaja ka seetõttu, et tekiks mingi võrdlusmoment.

Kui hambaarst teab, et te tulete abi saama halva hingeõhu vastu, võidakse teil paluda enne visiiti mitte süüa, juua, suitsetada, nätsu närida, kasutada suuvett ja suuvärskendeid, et arst saaks hingeõhu eripärast kõige täpsema pildi. Samuti tuleks enne visiiti vältida kosmeetikatoodete kasutamist (parfüümid, habemeajamisgeelid, lõhnav huulepulk), kuna need võivad lõhnabuketti segada. Kui te pole hambaarstile oma visiidi eesmärgist varem teatanud, tuleks neid soovitusi sellgipoolest järgida, et lihtsustada lõhna täpsustamist, kuna sellest sõltub suuresti alustatava ravi tulemus.

Mida hambaarst teha saab?

Kõigepealt püüab hambaarst teilt mitmesuguste küsimuste abil teada saada halva hingeõhu tekkimise võimalikke põhjusi ning selgitada välja kas halb õhk väljub ainult suust või ka ninast. Enamikul juhtudel (85-95%) tuleb halba õhku siiski vaid ninast, mis viitab sellele, et põhjus peitub mingite suubakterite tegevuses. Kui halba õhku tuleb rohkem ninast, võib põhjus olla ninaneelus vm ning ilmselt saadetakse teid lisaks kõrva-nina-kurguarsti konsultatsioonile. Hambaarst võib teha ka sulfiidide uuringu, kuna need võivad sageli mitmed sulfiidkomponendid on halva hingeõhu tekitajad.

Eelkõige tuleb terveks ravida hambad ja sulgeda fissuurid, kuhu toiduosakesed kergesti kinnituvad ning roiskumisprotsessi käigus hõlpsasti halba lehka tekitavad. Hambaarst võib teile soovitada ka igapäevast suu loputamist spetsiaalse raviva suuveega, mis mitte ainult ei värskenda (nagu tavalised suuveed), vaid tapab suubaktereid. Lisaks sellele võidakse teid suunata teiste eriarstide juurde, et halva hingeõhu põhjust täpsemalt selgitada.

Järgnev tabel illustreerib mitmesuguseid halva hingeõhuga seotud probleeme ja põhjusi.

Probleem Võimalik põhjus
leha teke pärast paastumist, dieeti, magamist, ravimite võtmist, pikka kõnelemist, sportimist suukuivus, ebapiisav sülje teke
igemete veritsus ja/või lehk igemeprobleemid, hambavahede halb puhastamine
leha teke rääkimisel ninaneelu vedelike sattumine keele tagaosale
leha teke menstruaaltsükli alguses igemete paistetamine
väiksed valkjad tükikesed koos keele vastiku haisuga tonsilliit ehk äge mandlipõletik
laste suhu ootamatult tekkiv hais kurgupõletiku algus
lehk tuleb ninast sinusiit, polüübid, ninakuivus, võõrkeha, õhutakistus või limavool
halb maitse suus kogu päeva jooksul kehv suuhügieen, igemehaigused, aktiivne bakterite tegevus keelel

Miks halb lõhn tekib?

Enamasti on selles süüdi mitmesuguste mikroorganismide poolt tekitatud proteiinid ning halvasti lõhnavad jääkgaasid. Tervete hammaste ja igemetega inimestel tekib lehk tavaliselt keele tagaosas, muutudes tugevamaks rääkimise ajal. Hambaarst saab seda ala sondeerida tavalise plastikspaatli (lusika) abil, millele jääv lõhn annab üsna täpse ettekujutuse keelel olevast lõhnast. Kuigi põhjus pole veel päris täpselt teada, on keele tagaosa suhteliselt tugev leha tekitaja (ilmselt seetõttu, et ta puutub kokku nineneelust tuleva limaga, mis keelele kleepub ning mida bakterid keele pinnal lõhustama hakkavad).

Keele tagaosa leha korral või hambaarst soovitada teil seda ala põhjalikumalt puhastada kas hambaharja või spetsiaalse keelekaabitsa (pildil) abil. (Mõnes riigis on keele puhastamine ja kraapimine juba iidne tava). Keele intensiivne puhastamine võib tekitada okserefleksi tunde ning sellega harjumine võtab aega. Sellegipoolest on keele puhastamine suhteliselt lihtne ja efektiivne viis lehka tekitavate bakteritega võitlemiseks. Keelt tuleb puhastada põhjalikult kuid samas õrnalt, tekitamata valu või vigastusi.

Kas igemehaigused võivad lehka tekitada?

Mõnedel inimestel võib suulehka tõsti seostada igemahaigustega, eriti kui halb lehk tekib intsensiivsemalt igemete harjamisel. Kuigi igemehaiguste vastu saab hambaarst võidelda mitmeti, tuleb suurem osa tööst siiski ise ära teha, sest eelkõige sõltub igemehaiguste taandumine heast suuhügieenist. Siin omab suurt tähtsust mitte ainult nähtavate hambapindade, vaid ka hammaste vahede põhjalik puhastamine. Seega ei piisa ainuüksi hambaharjast, vaid tuleks kasutada ka hambaniiti.

Mida ma ise teha saan?

Suure tõenäosusega suudab professionaalne diagnoos ja ravi teie halva hingeõhu heaks muuta. Sellegipoolest on meil endal sageli raske paranemist märgata, mistõttu tuleks nõu küsida jällegi perekliikmelt või lähedaselt sõbralt. Pidage meeles, et halb hingeõhk (halitoos) on haigus, mis nõuab professionaalset kohtlemist. Tegelge sellega, ärge varjake ning eitage probleemi.

Mida tasub teha

  • külastage hambaarsti regulaarselt
  • laske oma hambaid regulaarselt puhastada professionaalil (hambaarstil või suuhügienistil)
  • puhastage hambavahesid hambaniidiga või muul moel, kasutades lõhnastamata hambaniiti, et paremini märgata alasid, mis erilist tähelepanu nõuavad
  • puhastage hambaid ja igemeid õigesti
  • palu oma hambaarstil soovitada Teile sobivaim hambahari või keelekaabits, millega saaks keelt puhastada põhjalikult, ent õrnalt
  • jooge palju, eriti kasulik on puhas vesi
  • närige suhkruvaba närimiskummi korraga vaid 1-2 minutit (mitte kauem), eriti kuiva suu korral; abi võib olla ka peterselli, piparmündi või nelgi seemnete näimisest
  • pärast piimatooteid, kala ja liha puhastage hambaid ja keelt kohe, loputades suud ohtra veega
  • kuigi seda mõnikord ei soovitata, loputage oma proteese üle öö antiseptilises lahuses
  • olge teadlik probleemi suurusest - paluge oma lähedastel alati teatada, kui teil on halb hingeõhk
  • kui kellelgi teie lähedastest on samuti halb hingeõhk, leidke delikaatne viis, kuidas sellest talle teatada; kui te ei suuda seda öelda suuliselt, võite tema lauale jätta kasvõi käesoleva artikli väljatrüki - ehk saab ta vihjest aru
  • sööge värsket, kiudaineterikast toitu (nt porgandeid)

Mida ei tasu teha

  • ärge laske halval hingeõhul oma elu rikkuda, asuge kohe probleemi likvideerima
  • ärge laskuge masendusse, vaid otsige abi - sarnane probleem on paljudel inimestel, kuid ega nemadki selle üle uhked ole
  • ärge ignoreerige oma igemeid - ka neid tuleb puhastada
  • ärge jooge liiga palju kohvi
  • ärge unustage harjata põhjalikult iga hambarea viimase hamba (enamasti tarkusehamba) tagant
  • ärge peske oma keelt tavalise hambapastaga, vaid kastke pesemise eel hambahari suuvette
  • ärge trügige halva hingeõhu avastamise korral kohe gastroenteroloogi vastuvõtule, kuna tavaliselt on suulehk seotud ikkagi suuprobleemidega, väga harva seedetraktiga
  • ärge laske suuvett kasutada väikestel lastel, kuna nad võivad seda alla neelata
  • ärge puhastega keelt nii, et see valutama hakkab
  • ärge jääge lootma inult suuvee kasutamisele, vaid praktiseerige täiuslikku suuhügieeni