Küsimus nr 703

Arne küsis (14. mai 2003)
16-aastasel noorukil avastati parodontiit, mis on arenenud juba kaugele. Põhjuseks ei tohiks olla halb suuhügieen, sest hambaid on lapsest saadik korralikult puhastatud. Arsti väitel tuleks teha igemeoperatsioonid, mille käigus eemaldataks kahjustunud tugikude. Kas selline operatsioon on ikka nii noorele vajalik ja õigustatud? Ehk oleks siiski võimalik ravida teisiti? Ja kas selle opi tagajärjel võib muutuda noore inimese naeratus rikutuks, võivad hambad hakata paistma kuidagi imelikud, ebaloomulikult pikad näiteks? On ju tegemist eaga, kus tahetakse hea välja näha ja pannakse kõigele oma välimuse juures rõhku. Või on mure asjatu ja selline operatsioon ei riku välimust?
Täname vastuse eest.
hambaarst Marek Vink vastas (14. mai 2003)
Marek Vink Tõenäoliselt on tegemist harvaesineva juveniilse parodontiidiga. Sellisel juhul tuleb soovitada ka õdede-vendadega hambaarsti juure igemetervise kontrollis käia, sest haigus esineb perekonniti. Hamba- ja igemehaiguste põhjuseks on ikkagi bakteriaalne katt hambapinnal. Nii on adekvaatne suuhügieen (abivahenditega hammastevahede puhastamine!) esmatähtis.
Raviks tuleb hambajuure pind mehhaanilislet hambakatust (ja -kivist) puhastada.
Kindlam on sellist protseduuri läbi viia "silma kontrolli all" ehk siis opereerida lahtise igemelapiga. Juveniilse parodontiidi käigus pesitseb igemetaskus tavaliselt Actinobacillus actinomycetemcomitans nimeline bakter, millega võitlemiseks tuleks samaaegselt läbi teha ka antibiootikumi kuur. Operatsioonijärgne igemekoe kootumine sõltub eelkõige luukahjustuse ulatusest. Ka ulatuslike vertikaalsete luutaskute vastu on tänapäeval olemas regeneratiivne ravi.
Lõpetuseks pean siiski mainima, et hammaste tervise säilitamine on märgatavalt lihtsam, olulisem ja odavam kui võimalik igemevälimuse häirimine, sest hammaste kaotuse korral on probleemi lahendamine sadu kordi komplitseeritum.
Vaata, mida Marek Vink on vastanud teistele küsimustele
Marek Vink
Haridus: Tartu Ülikool 1989-1992, Helsingi Ülikool 1992-1995. Tartu Ülikooli õppejõud 1997-2005. Hetkel hambaarst Al Mare Hambakliinikus. Hambaarstide Liidu president
Seotud asutusega:
Al Mare Hambakliinik Vabaõhumuuseumi tee 2A, Tallinn