Laste hammaste areng

Silvia Russak
2. nov 2001


Hammaste areng algab varases looteeas. Juba embrüonaalse arengu 6.-7. nädalal hakkavad moodustuma hambaalged. Loote normaalse arengu korral moodustub 20 piimahamba ja 28-32 jäävhamba alget.
Vaata lisaks:

Hammaste areng algab varases looteeas. Juba embrüonaalse arengu 6.-7. nädalal hakkavad moodustuma hambaalged. Kummalgi lõualuul areneb 3. raseduskuu lõpuks 10 piimahamba alget ja algab hambakudede - emaili ja hambaluu ehk dentiini - diferentseerumine. Hambakrooni moodustumine ja mineralisatsioon algab 5. raseduskuul, esmalt piimalõikehammastel ja 7. kuul piimapurihammastel. Jäävhammaste alged hakkavad arenema 5. raseduskuul ja see on märksa aeglasem protsess. Teine tagapurihammas areneb alles lapse esimesel eluaastal.


Hamba ehitus

Loote normaalse arengu korral moodustub 20 piimahamba ja 28-32 jäävhamba alget. Alati ei kulge aga hambaalgete moodustumine ja hambakoe diferentseerumine normaalselt. Hambaalged võivad puududa üldse (adentia) või üksikutel hammastel (hüpodentia). Sagedamini võivad puududa külgmised ülemised lõikehambad, teised eespurihambad ja alumised keskmised lõikehambad.

Areneda võib aga ka rohkem hambaalgeid (hüperodontia) ehk lisahambaid. Need võivad areneda embrüonaalse arengu perioodil kas lisandunud hambaalgest või hambaalge lõhenemise tagajärjel. Sageli on lisahambad eespurihammaste piirkonnas või ülemiste esimeste lõikehammaste vahel. Enamasti tuleb lisahambad eemaldada, sest nad häirivad normaalset hambumust ja asuvad tihti väljaspool hambakaart.


Jäävpurihammaste puudumise tõttu tekivad olemasolevate hammaste vahele suured tühikud


Panoraamülesvõttel on näha ka jäävpurihammaste algete puudumine (tähistatud nooltega)

Jäävhammaste pärilik puudumine esineb kahes vormis: hüpodentia puhul puudub kuni 6 jäävhammast (ja nende alget), oligodontia korral on puuduvate jäävhammaste arv suurem kui 6.

Hammaste arengu perioodil võib kudede ebaühtlase diferentseerumise tõttu olla hambakrooni või juure suuruse, kuju või struktuuri kõrvalekaldeid. Sellised hambad on ebaesteetilised ja loovad sageli eelsoodumuse hambakaariese ulatuslikuks kahjustuseks, eriti hambaemaili arenguhäirete korral.

Projekt Suuõõne haigused ja nende ennetamine