Luule toetuv kiire palatinaalne laiendamine

Prof. Winfried Harzer Saksa
25. mai 2006


Kiire ülalõualuu laiendamine implantaatkinnitusega Hyrax kruviga on tõhus ja vähevalulik protseduur minamaalse kirurgilise sekkumisega.

Ortodontia eriala juhatajana Saksamaal Dresdeni Tehnika Ülikoolis juhtisin ma hiljuti uurimust koostöös Ortodontia osakonnaga Alberta Ülikoolis Edmontonis Kanadas. 2-aastane projekt uuris luule toetuva kiire palatinaalse laiendamise 3D hinnangut ning seda toetas ITI Fond Baselis Šveitsis.

Kiire ülalõualuu laiendamine on näidustatud ülalõualuu transversaalse puudulikkuse ortopeedilises ravis, et parandada tõsist risthambumust ja soodustada ninahingamist. Selle peamiseks eesmärgiks on muuta maksimaalseks hammaste ortopeediline ja minimaalseks ortodontiline liikumine. Laiendaja (hyrax-tüüpi kruvi) kinnitatakse ülalõua esimestele premolaaridele ja esimestele molaaridele. Sellised suured kiire laiendamise jõud võivad noortel hõlpsasti lõhestada kõva suulae õmblused ja suunata mõlemad pooled lateraalsele. Täiskasvanute puhul aidatakse lõhestumisele kirurgiliselt kaasa.

Aparaadi kinnitamine hammaste kroonidele viis pigem ülalõualuu poolte kaldumisele kui kogu terviku transversaalsele liikumisele. Teiseks puuduseks oli juurte resorptsioon, mis ilmnes enamasti premolaaride juurte bukaalsel pinnal. Lisaks võis märgata resorptsiooni bukaalsel kortikaalluul koos fenestreerumise ja igeme taandumisega. Edasised uurimused peaksid keskenduma ülalõualuu poolte tervikliku liikumise parandamisele, juure resorptsiooni takistamisele ja luu fenestreerumise vältimisele.

Meie uurimuse tulemused andsid teed uuele meetodile, millega kaasneb minimaalne kirugiline sekkumine ja otsene hyrax kruvi kinnitumine ühe implantaadi ja miniatuurse kruviga kinnitatava pealdisega. Seda implantaati kasutatakse tavaliselt kõrvaproteesi kinnitamiseks, kuid selle laiem pea osutus hamba implantaadist tõhusamaks ning sobis paremini laiendamisel tekkiva suure luu koormusega.

Uurimuses asetati 18 patsiendile lühike implantaat, millel oli supraperiostaalne aste (suuväline i.d. 4,0 mm – Ti, Straumann), ja miniatuurne kruvi, mida kasutati hyrax kruvi kinnitamiseks ühest otsast (U.P. 004941.7) (Joonis 1). Kõikidel patsientidel teostati prekirurgiline bilateraalne osteotoomia vastavalt Glassmanni protseduurile, mis nõrgestab täiskasvanutel luu vastupanu kiire laiendamise käigus.


Joonis 1(a): (vasakul) Hyrax kruvi kinnituselementidega, suuväline implantaat (Straumann) paremal ja osteosünteesi kruvi vasakul. 1(b): (paremal) suuväline implantaat (Straumann), mille pikkus on 4,0 mm, pea 5,0 mm ja kael 3,8 mm.


Joonis 2:


Ülalõualuu transversaalne puudulikkus

Kiire ülalõualuu laiendamine luule toetuva hyrax kruviga

Kaks eraldiseisvat ortodontilist traati avava vedruga ülalõualuu poolte juhtimiseks

Laiendatud ülalõualuu koos alles jäetud implantaadile kinnitatud transpalatinaalse vardaga retentsiooniks

 


Joonis 3. 3D kompuutertomograafia skaneeringu põhjal tehtud kujutis näo keskosast enne (üleval) ja pärast kiiret ülalõualuu laiendamist (all)

Implantaat/pealdis koormati koheselt aktiveerides kruvi kaks korda päevas (0,88 mm). Pärast 8 mm laiendamist 8,5 päeva jooksul eemaldati hyrax kruvi 6 kuu möödudes. Siis juhiti laiendamist ortodontiliste traatidega. Et vältida transversaalset tagasiminekut, käitus transpalatinaalse vardaga implantaat ortodontilise ankurdusmehhanismina retentsiooniperioodil, mis kestis minimaalselt 6 kJoonis 1(a): (üleval) Hyrax kruvi kinnituselementidega, suuväline implantaat (Straumann) paremal ja osteosünteesi kruvi vasakul. 1(b): (paremal) suuväline implantaat (Straumann), mille pikkus on 4,0 mm, pea 5,0 mm ja kael 3,8 mm. (Joonis 2, 3).

Kokkuvõte

Aparaat osutus vastupidavaks, kuna see asetati kõrgele suulakke. Võrreldes hammaste kalletega molaaride osas kompuutertomograafial, domineeris kõikidel katsealustel paralleelsem juhtimine ja laiendus. Ei esinenud juurte resorptsiooni, survest tekkinud nekroosi ega igemete ekstraktsiooni. Hambad vabaks jätva kinnitusega saab transversaalse retentsiooni ajal lahendada teisi ortodontilisi probleeme. Seega kulub raviks kolmandiku võrra vähem aega.

---

Tõlge ajalehest DPR Europe (aprill 2006): Meelis Rajasalu