Amalgaami eemaldamine kohaliku tuimestuseta

Arthur Scott, DDS
19. okt 2005


Käesolev artikkel kirjeldab defektse amalgaami eemaldamise tehnikat Er, Cr: YSGG laseri abil ilma kohaliku tuimestuseta. See tehnika on väga hea meetod kasutamaks patsientide peal, kellel on hirm ja ebamugavustunne puuri heli, vibratsiooni ja nõelte suhtes.

95 % patsientidest on nõustunud kasutama Er, Cr:YSGG laserit karioossete hammaste taastamiseks (klass I, II, III, IV, V ja VI) kohaliku tuimestuseta. Käesolev artikkel kirjeldab defektse amalgaami eemaldamise tehnikat Er, Cr: YSGG laseri abil ilma kohaliku tuimestuseta.

See tehnika on väga hea meetod kasutamaks patsientide peal, kellel on hirm ja ebamugavustunne puuri heli, vibratsiooni ja nõelte suhtes.
Laseri energia ei läbi metallplomme, samuti ei avalda ta mingit ablatiivsed mõju nendele materjalidele. Kui laseri energia jõuab sulamini, peegeldub ta tagasi. Et protseduur oleks valutu, peab laseri energia suunama läbi hamba struktuuri, et võimaldada selle absorbeerimist ja dentiini ja emaili läbimist. Vaatamata sellele, võib komposiite lõigata umbes sama võimsusega nagu dentiini ja ka sama dentiini määranguga.

Hambaarsti seadmed
Kirjeldatav tehnika kasutab Waterlase süsteemi (Biolase), mis on autonoomselt töötav impulssrezhiimil laser, mille aktiviseerib läbi tsirkoonium fluoriidi fiiberotsiku õhk ja vesi. Footonid jõuavad koeni läbi fiiberotsikute, mis on kergesti vahetatavad ja mille suurus ja materjal on erinev. Need otsikud käivad keerleva käeshoitava otsiku otsa sarnaselt kiiretele turbiinpuuri otsikutele. Vesi ja õhk tulevad läbi avause otsikus, vee ja õhu juurdevoolu protsentuaalsuse määrab arst. Er,Cr:YSGG peaaegu infrapunasele liginev lainesagedus (2780 mm) ergastab veemolekulid. Need ergastunud veemolekulid koos vee pihustumisega sihtkoele (nii kõva - email, dentiin ja luu kui ka pehmekoele) tekitavad lõikuse efekti. Emaili ja karioosse dentiini eemaldamine on vibratsiooni-vaba, mis väldib võimalikke mikropragusid.

On registreeritud igemetasku temperatuuri langus 0...2 °C-ni kasutades Er,Cr: YSGG hüdrokineetilist lasersüsteemi, mis räägib selle kasuks võrreldes tavalise igemetasku temperatuuri tõusuga 3lt 4 °C-le märja puuri lõikuse puhul. Kui igemetasku temperatuur tõuseb üle 5 °C, leiab aset tagasipöördumatu igemetasku kahjustus. On tehtud järeldus, et lasersüsteemi kasutamine ei kahjusta hamba igemetaskut.
Närviimpulssite edasikandumine närvikanaleid pidi on efektiivselt blokeeritud selle ülekande süsteemiga. Analgeetiline efekt toimib väga kiiresti. Kuna instrumenti viiakse emaili pinna juurde aeglaselt (5 kuni 10 sekundit), võimaldab laseri energia imbumine hamba struktuuri kaviteedi prepareerimist enamikel juhtudel ilma patsiendile ebameeldivaid tundeid tekitamata. Analgeetiline efekt on pidev kuna fiiberotsikut lähendatakse läbi hamba struktuuri. Efekt on piisavalt läbiv, et võimaldada elektrilise õhupuuri otsiku kasutamist vähese diskomfordiga või üldse diskomforditult patsiendile. On püstitatud hüpotees, et laseri energia, mida kantakse üle sellise meetodiga, tekitab foto-akustilise efekti, mis võimaldabki valutu neuroloogilise vastuse.

Võimalikud määrangud sellele autonoomsele impulssreziimlaserile on 0,25 kuni 6 W suurendades võimsust 0,25 W kaupa. 0% kuni 99 % vett ja 0% kuni 99 % õhku. Eesmärk on saavutada soovitud koe efekti võimalikult minimaalse võimsuse määranguga. Saadaval on neli esmast valikut. Neid võib määrata suvalisel soovitud tasemel ja suurendada või vähendada protseduuri käigus.
Tavalised esmased valikud on järgmised:

  1. 5,5 W, 90% õhtu, 75 % vett (emaili jaoks);
  2. 4 W, 65% õhku, 55% vett (dentiini jaoks);
  3. 1,5 W, 11% õhku, 7% vett (pehmekoe operatsioonideks);
  4. ja ilma veeta (koagulatsioon)

Erinevalt traditsioonilistest kiiretest otsikutest saavutatakse efekt mittekontaktselt. See positsioon võimaldab piisavat vee juurdepääsu fiiberotsikule optimaalse hüdrokineetilise efekti saavutamiseks. Kui laseri otsik läheb hamba pinnale liiga lähedale, pole vee ligipääs otsikule piisav, et vajalikku lõikamise/kahandamise määra saavutada.

Kõrgeim energia tase ühe määrangu kohta saavutatakse umbes 1,5 mm fiiberotsiku otsast. Lähiuurimisel, on veejuga fokusseeritud selles punktis (joonis 1.). See on koht, kus võimsus on kõige suurem. Juga hakkab hajuma sellest kõrgeima energia kontsentratsiooni punktist. Mida kaugemale sihtkoest on otsik, seda suurem kiire hajumine on ja seda väiksem on võimsuse tihedus, seda nõrgem on lõikuse/kahandamise efekt.

Neid algprintsiipe mõistes, võib hambaarst jätta määrangu 5,5 W (Nr.1 emaili jaoks) ja lihtsalt refokusseerida energiakiirt, et saavutada identset tulemust 4.0 W määranguga (nr, 2 dentiini jaoks). Teisisõnu, sama efekti võib saavutada otsiku eemaldades dentiinist, säilitades 5.5 W määrang, selmet lülitada sisse 4 W määrang ja hoida otsikut 1,5 mm kaugusel dentiinist. Õhu ja vee määrangud jäävad samaks.


Meetod
Optimaalse analgeesia I ja II sulami eemaldamisel võib saavutada suunates laseri energiat hamba keele- ja näopoolsele osale. Laseri footonefekt peab sisenema hamba pulpi, et esile kutsuda soovitud efekti - analgeesiat. Pulbi õõne umbkaudne kontureerimine, liigutades otsikut aeglaselt üle hamba pinna tagab optimaalse tulemuse. Kasutatakse sama fiiberotsikut, mis hamba prepareerimisekski. A 6mm G6, 600 mkm kasutati selle artikli joonisel näidatud hamba prepareerimiseks.
Suunake energia perpendikulaarselt hamba pinnale. Määrake väljundvõimsuseks 0,5 W ilma õhu ja veeta. Lähenege hamba emailile hamba näopoolsest osas järk-järguliselt kuni esimeste dehüdratsiooni nähtudeni, mis ilmneb väga peene valge joone näol. Eemaldage otsikut hamba pinna lähedusest kuni pole enam märgata mingit nähtavat pinna muutust.

Alustage aeglast liikumist üle näopoolse pinna 30 kuni 60 sekundi vältel. Seejärel liikuge hamba keelepoolsesse ossa ja korrake lähenemist ning 30-60 sekundilist laseri "plagistamist". Kui sulam on piisavalt väike, võib oklusiooni laseriga töödelda pidades meeles, et laseri energia peab sisenema pulpi, et oleks mingi efekt. Kui on minimaalselt hambakudet alles jäänud, on protsessi kordamine ebaefektiivne suure asendatud hambapinna tõttu.

Koheselt pärast laseriga töötlemist, eemaldage sulam kiire otsikuga traditsioonilisel moel rohke veega. Kui sulam on eemaldatud, andke laserile dentiini määrang (4 W, 65% õhku ja 55% vett) ning liigutage otsikut üle dentiini preparatsiooni põhja. See võimendab laseri analgeetilist efekti. Seejärel jätkake pehmenenud koe eemaldamist/eraldamist laseri otsikuga. Kiiret turbiinpuuri kasutage pehmenenud koe eemaldamiseks, mida ei ole kerge kätte saada laseri otsikuga. Tavaliselt on patsiendi hammas piisavalt tuim, et lõpetada protseduur ilma lisaks anesteesiat tegemata. (joonised 2 kuni 7).

Kui komposiiti hakkate paigaldama, on võimalik kuivatada, happega katta, kuivatada, täita, kuivatada ja "primer bonding" asetada ning täielikult viimistleda ilma patsiendile ebamugavustunnet tekitamata ja palveta teha valuvaigistavat süsti.
Kui uuendate II klassi täidist, töödelge laseriga interproksimaalseid igeme pindu defokuseeritud moel. Laiendage seda efekti keele ja näopoolsetele pehmekoe pindadele. Epiteelis ei tohiks tekkida muutusi. See võimaldab mugavalt matriitsi, kiilu ja täitematerjali paigaldada.

Kui V klass on igeme all, võib iget lahti lõigata või siis läbistada ilma igasuguse anesteesiata. Selle protseduuri määrang võib olla 0.5 - 1,5 W, 11 % õhku ja 7 % vett. Alustage määranguga 0.5 W ja tõstke vajaduse korral. Kui soovite läbida iget, sobib väiksem koonusekujuline otsik väga hästi. Väiksem otsik tekitab suurema võimsuse tiheduse kui on vaja eemaldata pehmet kudet.

Kui töötate laseriga metallpinna läheduses võib laseri energia sellelt peegelduda. See "säde" on lihtsalt energia peegeldus. Laseri otsikut liiga lähedale viies, võib energia otsikut kahjustada, mille tagajärjel see kasutuks osutub. Kuid otsiku kahjustamise oht on minimaalne kui kasutada väga defokuseeritud viisil, et saavutada analgeesiat.

Tulemused ja kokkuvõte

Olen seda tehnikat edukalt kasutanud 170 sulamplommi taastamiseks täiskasvanutel ja lastel. Kui kaariese kahjustus on väga pulbi lähedal, kasutati traditsioonilist otsikut, kuna arst oli selle tehnikaga paremini tuttav. Kogemuse kasvades võib kaariese kahjustust eemaldada täielikult laseri abil. Isegi oklusaal - ja proksimaalpindade servade taha on võimalik jõuda laseriga.

Patsientide reaktsioon sellele tehnikale on olnud enam kui entusiastlik. Mina isiklikult olen kasutanud oma patsientidel ning 93% korral edukalt. See on suurepärane meetod, mis võimaldab patsientidel tunda end mugavalt, eriti nendel, kellel on hirm turbiinpuuri heli ja vibratsiooni suhtes ning nendel, kellel on nõelte foobia. Samuti on see mugavalt kasutatav meetod ravimaks patsiente, kes ei soovi minna tööle tagasi pärast hambaarstikabineti külastust tuima keele või huulega.

Vaata lisaks:

Waterlase hambalaser