Hambaarstid soovitavad elektrilist hambaharja

Kaire Kenk, SL Õhtuleht
12. dets 2006


«Korralik elektrihambahari kulub ära igale inimesele, sest see aitab otseselt vähendada hambaravikulusid,» ütleb hambaarst Marek Vink. Milline aga on korralik elektrihambahari?
Vaata lisaks:

Hammaste harjamine
Elektriline hambahari on efektiivsem

«Elektrihambaharja eelised on meie peres oma naha peal järele proovitud,» kinnitab Tallinna Kaubamaja kodukaupade osakonna vanemmüüja Ülle Maask. «Varem pidi hambaarst alati mu lapse hambaid parandades hambavahesid puhastama ja hambakattu eemaldama. Ostsin lapsele elektrihambaharja, ning kui ta seda kaks kuud kasutanud oli, ei olnud arstionul enam vaja täiendavalt tema hambaid puhastada. Elektrihambaharjaga oli laps hambad ise nii puhtaks saanud, et arst rahule jäi.»

Maaski sõnul ongi elektrilised hambaharjad väga soovitatavad lastele, eriti just neile, kellel hammaste igapäevase puhastamise harjumus väga raske tekkima. «Severini firmal on välja tulnud eriline liivakellaga hambahari lastele, mis ostjate arvamusi kuulates tundub olevat üks väga õnnestunud toode,» ütleb Maask.

«Mootoriga tuleks pesta juba väikelaste hambaid, sest eelkooliealine laps lihtsalt ei saa käsiharjaga oma hambaid ise piisavalt puhtaks, lapsevanem peab teda aitama,» nõustub ka Marek Vink. «Laste hambahari ei pea tingimata oleme kõige kallim, kaldun arvama, et väikesed lapsed tõenäoliselt pigem kardavad neid kolmes suunas vibreerivaid (poes kõige kallimaid - toim.) harjasid.»

Braun OralBIgasugu lisavigurid ainult segavad pesemist

«Esimene näitaja võiks olla see, et harjaga oleks võimalik hambaid puhastada,» muigab Vink. «Igasugused tugevdatud/ erisuunalised/ja muud seesugused lisakimbud ja funktsioonid, mille turundusinimesed uue reklaamikampaania jaoks välja on mõelnud, ainult takistavad seda tööd, milleks hari vajalik on. See kehtib nii elektri- kui ka tavaharjade kohta.»

Maask aga ütleb, et Tallinna Kaubamajas on kõige ostetumad just kõige kallimad - Braun Oral B hambaharjad. Maaski sõnul sõltub elektrihambaharjade hind täiesti selle eest pakutavate lisafunktsioonide arvust. «Näiteks kõige kallimatel, Braun Oral B hambaharjadel on 3D ehk kolmesuunaline liikumine - lisaks edasi-tagasi liikumisele hambahari ka pulseerib. Kasulik asi on ka harjamistugevuse näidik, mis aitab vältida hammastele liiga tugevasti vajutamast. Kui inimene nii kallist hambaharja ei soovi, olen soovitanud odavamat Philips Sensiflex2,» ütleb Maask ja soovitab kõigil, kes ostavad hambaharja igapäevaseks kasutamiseks, eelistada võrgutoite ja vahetatavate otsikutega mudeleid.

Sama soovitab ka Vink: «Hambaharja teine kõige olulisem näitaja on ekspluatatsioonikulu. Nagu iga muu asjaga siin ilmas, muutub odavalt ostetud asi igapäevakasutuses kalliks. Patareid saavad tühjaks üllatavalt ruttu. Seega tuleb odavam aku ja laadijaga harjaga pesta, pealegi on see keskkonnasäästlikum. Teine kuluv osa on harjaspea. Poes on küll müügil soodsa hinnaga «ühekordseid» elektrihambaharju, kuid need tuleb pärast harjaste «väsimist» koos mootoriga ära visata. Kui vahetatavad otsikud tunduvadki ostes kallid, siis isikliku kogemuse põhjal väidan, et need teenivad mitu korda kauem kui käsihari. Säästa on võimalik veel nii, et üks perekond kasutab vaid ühte mootorit (individuaalseid otsikuid vahetades),» soovitab Vink.

Ka elektrihambaharjaga pese vähemalt 2 minutit

«Ega elektrihari hommikust hambapesu kiiremaks tee. Kuna elektriharja puutepind on võrdlemisi väike, tuleb ühe hambapinna puhastamiseks harja hamba kohal hoida 2-3 sekundit. Hambavahedesse harja mõju ei ulatu, mistõttu hambaniidi kasutamisest ei saa loobuda,» ütleb kliiniku AstraMed hambaarst Timo Paberit. Teatud eelised elektrihambaharjal Paberiti sõnul siiski on - lihtsam on puhastada raskemini ligipääsetavaid hambapindu.

Kui tervete hammaste omanikul pole vahet, millega hambaid puhastada, siis valulike igemete, paljastunud hambakaelte jm. hädade korral tasuks kindlasti eelistada elektrihambaharja. «Kõik hambaarstid soovitavad eriti hoolikalt puhastada hammaste igemeks ülemineku ala, et katt ei koguneks igemetaskutesse. See aitab vältida gingiviidi teket. Vähemalt kord päevas tuleks puhastada kõik hambavahed hambaniidiga. Elektrihambaharjaga on palju lihtsam kätte saada tavalise harjaga raskelt tabatavaid kohti, kuhu harilikult koguneb katt ja tekib hambakivi, mis põhjustavad gingiviiti,» ütleb hambaarst Ivo Ost.

Kuigi elektrihambaharjad on käsiharjadest paremad, pole nad siiski omavahel sarnased. Ostsilleeriv (edasi-tagasi liikuv) pöörleva peaga hambahari on paljude hambaarstide hinnangul katu eemaldamisel üldiselt efektiivsem ning ärritab vähem igemeid, kui ühes suunas pöörleva või vibreeriva peaga hambahari. Parematel harjadel on peal ka taimer, mis teatab signaaliga, kui pesemise võib lõpetada.

 

Kas valgendava hambapasta suus hoidmine (veidi aega pärast pesu) teeb hambad valgemaks?

Tähe hambakliiniku hambaarst Marek Vink:
«Valgendamiseks on vajalik oksüdatsiooniprotsess, mida hambapastasse mahutatav keemia kontsentratsioon esile kutsuda ei suuda. Hambapastad on ohutud ja mõeldud suhu panemiseks ning seal hoidmiseks. Mis tahes poes/apteegis müüdavat hambapastat mitte ainult ei tohi, vaid peab suus hoidma, et seal leiduvad hammastele kasulikud osised jõuaksid hambaemaili mingilgi määral sisse tungida. Pean silmas eelkõige fluoriidi. Nii on igati õige pärast hammaste pesemist liigne vaht välja sülitada, kuid suud mitte loputada.»