Hammaste valgendamine laseri abil

29. sept 2003


Laseriga valgendamise eelis tavalise valgenduskapedega valgendamise ees on protsessi kiirus - üheainsa visiidiga võib hambad saada kuni 8 tooni valgemaks.
Vaata lisaks:

Hammaste valgendamine laseriga
Pehmelaserravi laseriga LaserSmile
Esteetilise hambaravi võimalused

Laseriga valgendamise eelis tavalise valgenduskapedega valgendamise ees on protsessi kiirus - üheainsa visiidiga võib hambad saada kuni 8 tooni valgemaks. Samas, kuna valgendamisprotseduuri aktiveerib laserikiir, on hamba kõvakudede kahjustused suuremad ning pärast valgendamist tuleb paar nädalat hammastega ettevaatlikum olla  - tarvitada fluoriga hambapastat ning vältida pigmendirohkeid aineid (kohv, vein, tubakas, koolad).

Laseriga valgendamisele eelneb hammaste põhjalik kontroll ning seejärel kaetakse hambad valgendusgeeliga, mida laserikiir aktiveerib. Laseriga valgendusmeetodeid on kahte tüüpi:

1) Ühel juhul on laseri otsik pliiatsi sarnane peenike pulk, mille abil saab valgendada hambaid vaid 1-2 kaupa - valgustades hambad ühekaupa üle. Sellise meetodi eelis on, et enam valgendamist vajavaid üksikuid hambaid saab kauem laseriga valgustada ning seega valgendusefekti tugevdada. Põhimõtteliselt on võimalik valgendada ka ühtainsat hamamst. Samas võtab selline protseduur 2-3 tundi aega. Selline laservalgendus on kasutusel Tallinnas hambaravis Studio Dental Beauty.

2) Teisel juhul on laserkiir hajutatud fiiberoptiliste kaablite abil ühtseks laiaks valgusvihuks ning kõiki hambaid valgendatakse korraga. Paari tooni võrra saadakse hambad valgemaks juba 8 minutiga. Protsessi võib veelgi heledamate hammaste saamiseks korrata kas kohe samal visiidil või soovi korral paari nädala pärast. Selline valgendusmeetod on Eestis kasutusel Tartus Kaarsilla hambaravis. Järgnevad pildid kirjeldavad hammaste valgendamist kõiki hambaid valgustava laseriga.


Enne valgendamise protseduuri teeb hambaarst kindlaks tiee hammaste värvitooni, kasutades selleks spetsiaalset värvilehvikut või tooni määramise seadet.

Järgmiseks asetatakse patsiendile pähe kaitseprillid, mis kaitsevad silmi laseri valguse eest.

Hammaste pind karestatakse ja suhu asetatakse vorm, mis aitab hambaid paremini paljastada, et neile oleks laseriga lihtsam ligi pääseda.

Edasi määritakse patsiendi huuled kaitsekreemiga ning igemetele kantakse kaitsev vahakiht, mis valguskõvastava lambi all tahkeks muudetakse. Seejärel eemaldatakse hambaid kattev vahakiht nii, et vaha jääks laserikiirguse eest kaitsma ainult igemeid.

Nüüd kantakse hammastele valgendav geel. Sõltuvalt sellest, kui lai on patsiendi naeratus ning kui palju hambaid selle käigus paljastub, kantakse geel kuni 12-16 hambale.

Edasi suunatakse patsiendi kõigile hammastele hajutatud laserkiir, mis valgendamise protsessi aktiveerib. Sõltuvalt sellest, kui suurt valgendamise efekti soovitakse saada, tuleb laserit hoida hammaste ees kuni 8 minutit.

Seejärel eemaldatakse hammastelt ettevaatlikult valgendusgeel ning kantakse peale järgmine kiht valgendusgeeli ning korratakse 8-minutilist laseriga aktiveerimist (p 5-6). Kuigi hambad peaksid olema märgatavalt valgemad juba pärast 2 valgendustsüklit, siis optimaalne tulemus saavutatakse pärast 3 tsüklit.

Kui valgendamistsüklid läbitud, siis eemaldatakse igemetelt kaitsev vahakiht ning valgendamisprotseduur on lõppenud.