Hulgikaaries

10. juuni 2002


Hulgikaaries loob soodsad eeldused mitmesuguste laste hambumusanomaaliate tekkeks. Millisel juhul tuleb appi võtta proteesimine ning kuidas hulgikaariesest võitu saab?
Vaata lisaks:

Hambakaariese diagnostika ja ravi
Hambakaariese profülaktika
Hambakaariese tekkepõhjused


 

Piimahammaste varajane lagunemine ja kaotus kaariese tõttu loob hamba- lõualuusüsteemi anomaaliate, eelkõige sügavhambumuse ja hambaridade anomaaliate (kuhjumine, lõikumine vales asendis, hambakaarte kitsenemine jt.) tekke kõrge riski. Sügavhambumus formeerub oklusioonikõrguse madaldumisel alveolaarjätke vertikaalmõõtmete alaarengu tagajärjel, eriti külgmistes osades. Hambakaarte anomaaliad tekivad hammaste ette poole nihke puhul, kui on tegemist kontaktpindade kaariesega, või pärast hammaste eemaldamist. Varajane hammaste eemaldamine soodustab vastaspoole hammaste nihkumist.

Hamba-lõualuuanomaaliate varajane profülaktika hulgikaariesega või varajase hammaste kaotusega lastel seisneb olemasolevate hammaste täisväärtuslikus plombeerimises, hammaste katmises metallkroonidega ja profülaktiliste aparaatide kasutamises (joonis). Kohustuslikuks tingimuseks on see, et taastatakse alveolaarjätketevaheline kõrgus, mis võimaldab esimestel jäävpurihammastel lõikuda normaalses suuruses. Ajutiste hammaste oluliste defektide korral need plombeeritakse ja kaetakse metallkroonidega, seejärel valmistatakse eemaldatav protees oklusioonikapedega mälumishammastele.


Kohahoidja

On vaja meeles pidada, et hambumuskõrguse tõstmine suust eemaldatavate proteeside kunsthammastega soodustab baasise all asuvate jäävhammaste algmete lõikumist. See pole alati soovitatav, sest enneaegselt lõikunud jäävhammaste email pole küpsenud ja pole vastupidav kaariest soodustavatele faktoritele. Seepärast on hambumuskõrguse tõstmine eemaldatavate proteeside kunsthammastega lubatav siis, kui jäävhammaste lõikumine on peetunud (nt. alumiste eespurihammaste lõikumise peetus piimahammaste varajase eemaldamise tõttu).

Teistel juhtudel peab jaotama mälumisrõhku ühtlaselt olemasolevate ja tehishammaste vahel. Üldiselt kehtib reegel, mille kohaselt profülaktiline proteesimine on näidustatud siis, kui jäävhammaste lõikumiseni jääb vähemalt üks aasta. Kõige õigem oleks seda probleemi lahendada röntgenülesvõtete andmetele toetudes.

-----
Projekt "Suuõõne haigused ja nende ennetamine"

Vaata lisaks:

kaaries profülaktika