Lagunenud hammaste ravi võimalused

Dr. Timo Paberit, Merimetsa Kliinik
17. dets 2001


Sageli tuleb hambaarstil teatada patsiendile ebameeldiv uudis, et hammas või mitmed hambad on lootusetult lagunenud. Dr Timo Paberit selgitab, millised on lagunenud hammaste taastamise ja asendamise põhilised võimalused.
Vaata lisaks:
Esteetilise hambaravi võimalused


Hammaste implantatsioonist


Kerged ja mugavad proteesid

Kuidas ravitakse lagunenud hambaid ning millised on tänapäevased võimalused hammaste proteesimiseks?

Sageli tuleb hambaarstil teatada patsiendile ebameeldiv uudis, et hammas või mitmed hambad on lootusetult lagunenud. Nö. "lootusetult" lagunenud on (enamasti devitaalsed e. "surnud" ) hambad, millel hambakroon on peaaegu täielikult hävinud või on hambast säilinud vaid avatud kanalitega jäänukjuured. Hammaste lagunemise sagedasemaks põhjuseks on maailmas levinuim nakkushaigus kaaries, see võib aga olla tingitud hammaste liigkiirest e. patoloogilisest kulumisest või traumadest näo piirkonnas. Hambad võivad normist kiiremini kuluda ülemise ja alumise lõualuu hammaste ebaloomuliku suhte (hambumushäire) korral.

Ka sagedane happeliste karastusjookide, mahlade ning hapude puuviljade ja marjade tarvitamine või maohappe suhu sattumine (näiteks oksendamise ajal) soodustab kiiremat kulumist. Sedasorti nn. "väline happerünnak" söövitab otseselt hambaemaili ning muudab selle pehmeks. Kui hamba pinda tugeva happesöövituse järel hõõrutakse, eemaldub pehmenenud hambaemail. Liialt tugev harjamine või lihtsalt kõva hambaharja kasutamine võib kahjustada iget ja hambapinda. Eriti kiiresti kuluvad hambad nende tegurite koosmõjul.

tp7.jpg (4731 bytes) tp8.jpg (3712 bytes)

Hõbeamalgaamtäidised ei ole küll nn. "hamba värvi" täidised, kuid korralikult paigaldatuna võivad need olla pikema püsivusega, kui mistahes muust materjalist täidised

Komposiittäidiste eeliseks on esteetilisus

Et probleemid ei selguks ootamatu üllatusena, on mõistlik külastada hambaarsti regulaarselt ning ka vähimagi omapoolse kahtluse korral. Vastasel juhul võib selguda, et muret tekitavat hammast ei saa enam päästa ning ainsaks ravimeetodiks hamba eemaldamine. Mitte alati ei ole vaja neid siiski eemaldada. Teatud juhul on võimalik hammaste juuri ravida ning nendele ehitada suust mitte-eemaldatavaid proteese e. tifthambaid. Kui finantsilistel põhjustel ei ole võimalik sedasorti proteesi valmistada, siis ravitud juured võivad abiks olla ka suust ärakäivate proteeside kinnitamisel. Kui hambakroon on osaliselt säilinud, saab hävinenud osa parandada täidiste, hambalaboris valmistatud tehiskroonide või ka panuste abil.

tp2.jpg (5150 bytes) tp11.gif (5359 bytes)

Panused on hambalaboris valmistatud täidised, valmistatakse juhul, kui hambad on ulatuslikumalt kahjustunud.

Teatud juhul on võimalik nn. lootusetult lagunenud hambaid siiski säilitada, selleks taastatakse nn. hambakönt metallsulamist tifti abil, millele saab omakorda paigaldada krooni

tp10a.jpg (1453 bytes)
tp10.jpg (2141 bytes)
tp9.jpg (5788 bytes)

Metallokeraamilise krooni karkass valmistatakse metallsulamist, mis annab vajaliku vastupidavuse ning kaetakse portselaniga esteetilisuse huvides

Täisvalukroon valmistatakse täies mahus metallsulamist. Kasutatakse peamiselt tagahammaste taastamisel

Kui problemaatilised hambad kuuluvad siiski eemaldamisele, on vaja hinnata proteesimise võimalusi.

Sageli parim kuid ka kulukaim võimalus hammaste asendamiseks on tänapäeval tehisjuurte ehk implantaatide istutamine lõualuusse, millele luustumise järgselt valmistatakse tehiskroonid. Need on identsed ning sama värvi, kui naaberhambad ning on suust mitte eemaldatavad. Puuduvaid hambaid saab ka asendada suust mitte-eemaldatavate sildproteeside abil. Sild moodustub naaberhammaste vahele "riputatud" ühest või mitmest kunsthambast. Sel juhul on aga vajalik tugihammaste lihvimine, mis võivad olla eelnevalt täiesti terved.

tp3.jpg (15244 bytes) tp4.jpg (7890 bytes)
tp4a.jpg (4080 bytes)

Implantaadi abil taastatakse puuduv hambajuur ning kroon, implantaadi paigaldamiseks ei ole vaja naaberhambaid lihvida.

Sildproteesi abil saab asendada üksikuid hambaid, kaasneb aga ka naaberhammaste lihvimise vajadus. Puuduv hammas nö. ?riputatakse? naaberhammastele, sellest tulenevalt ka proteesitüübi nimetus

Osalise hammaste kaotuse puhul on alternatiivina sildproteesidele või implantaatidele võimalik kasutada suust ärakäivaid e. partsiaalproteese. Täieliku hambutuse korral valmistatakse totaalproteesid, mis kinnituvad lõualuudele. Ka siin on kinnituse parandamisel abi implantaatidest.

tp5.jpg (7481 bytes) tp6.jpg (9213 bytes)

totaalproteesi läheb vaja kõigi hammaste kaotuse korral

tugibüügelprotees kinnitatakse naaberhammastele metallklambrite ja nn. lebamite abil

NB! Meie leht kasutab küpsiseid (cookies) veebiliikluse analüüsimiseks ning kasutajakogemuse parandamiseks. Jätkates veebilehe kasutamist, nõustud küpsiste salvestamisega sinu arvutisse.