Esteetilise hambaravi võimalused

Naomi Coleman
2. nov 2001


Inimese välimuses märgatakse esmajärjekorras naeratust, mistõttu on esteetiline hambaravi saamas sisse üha suuremat hoogu. Artiklis vaadeldakse esteetilise hambaravi erinevaid võimalusi ja hindu.
Vaata lisaks:

Laminaat annab hambale uue välimuse - 1.osa
Vastused enamlevinud küsimustele implantaatidest
Gingivektoomia ja gingivoplastika - ohutu võimalus igemete välimuse muutmiseks


---
LaserSmile
LaserSmile hammaste valgendamise süsteem, mille abil saab hambad hambaravikabinetis laseri abil valgemaks 2 tunngiga.

Artiklit kommenteerib (kaldkirjas) hambaarst Marek Vink

Kindlasti on paljud staaride säravat naeratust imetledes salamisi unistanud samasugusest ideaalsest hambareast. Tegelikult märgataksegi välimuse puhul esmajärjekorras naeratust. Seetõttu on esteetiline hambaravi saamas sisse üha suuremat hoogu. Suurim äri käib sel alal muidugi Ameerikas, kuid ka Euroopa võtab kiiresti järele.

Esteetiline hambaravi pakub tänapäeval oma hambarea välimuse parandamiseks hulgaliselt erinevaid võimalusi: laminaadid, sillad, kroonid, valged täidised (komposiidid) on vaid üks osa sellest. Kiiresti arenenud arvutustehnoloogia pakub nüüd üha mugavamaid võimalusi oma naeratuse analüüsimiseks arvuti abil - nii on võimalik enne protseduuri reaalset toimumist arvutis muuta ka huulejoone, igemete ja hammaste välimust. Suurbritannia juhtiva esteetilise hambaravifirma Dentics juhataja Jennifer Goldeni sõnul on hammaste valgendamine tavaliselt esmane esteetilise hambravi protseduur, millele järgnevad juba keerukamad protseduurid. Teiseks levinud teenuseks on kujunenud "naeratuse simulaator", kliendi saadetud "naeratuse"-pilti töödeldakse arvutis ning saadetakse siis kliendile e-maili teel. See teenus on küll tasuline (£35), kuid annab patsiendile hea ettekujutuse, milline võib tema naeratus olla pärast esteetilise hambaravi protseduure.

Naeratuse simulaator

Naeratuse simulaator annab aimu,
millised võimalused on esteetilisel hambaravil

 

Esteetilise hambaravi võib liigitada põhimõtteliselt kuueks järgmiselt:

Hammaste valgendamine

Hammaste muutumine kollakaks või hallikaks käib kaasas koos vananemisega, alates tegelikult juba teismelise-eas. Ka geneetika mängib siin oma rolli - kui teie vanematel olid kollakad hambad, on ilmselt ka teil kollane hambaluu. Valgendamist vajavad ka hambad, mis puutuvad (liiga) sageli kokku punase veini, kohvi, tee ja/või tubakaga - need küll ei kahjusta hambaid, kuid muudavad hambavaaba värvi inetumaks.

Hammaste valgendamiseks on kasutusel kolm erinevat tehnikat.

  • Lasertehnika. Hammastele kantakse valgendav geel, millest laserkiirte aktiveeriva toime tõttu eraldub hambaemaili süsinikperoksiidi või vesinikperoksiidi. Nende toimel lagundatakse pigmenteerunud kohad, mis seejärel spetsiaalse vedeliku abil maha pestakse. Kogu protseduur võtab aega umbes 1,5 tundi ja maksab ca 4000 krooni. Valgendav efekt kestab ca 6 kuud. Eestis teostab hetkel laseriga hammaste valgendamist Tallinnas asuv Studio Dental Beauty.
  • Impulsslasertehnika. Suust võetud jäljendi põhjal valmistatakse hambakaitse sarnane vorm, millesse kantakse valgendav geel (süsinik- või vesinikperoksiid). Kahe nädala pärast on geel hambaemaili tunginud, aktiveeritakse see laserkiirte abil ning hammastelt plekkide eemaldamine toimub sarnaselt eelmises punktis kirjeldatule. Kogu protseduur maksab ca £500. Valgendav efekt kestab 3-6 kuud. Eestis seda ei teostata.
  • Kodused valgenduskomplektid. Neis sisaldub suukaitsele sarnane vorm (valgenduskape) valgendava geeliga, mida tuleb kanda maks. 3 nädala jooksul igal öösel. Valgendav geel ei kahjusta hambaid, kuid muudab tasapisi dentiini värvust valgemaks. Patsiendile on selline meetod muidugi ebamugav. Kogu protseduur võtab aega 2-3 nädalat ning seda tuleb korrata 3-6 kuu tagant.

    Koduse valgenduskape kasutamine on kahtlemata ebamugavusi valmistav, kuid 3-nädalane kuur tundub liiga pikk. Valgendava geeli suurema kontsentratsiooni korral on võimalik hambad valgemaks saada ka paari päeva jooksul, kusjuures efekt kestab vähemalt aasta. Eestis maksab valgenduskape valmistamine ühe lõualuu hammastele ja valgenduskuuri geel sõltuvalt firmast 700-1500 krooni.

Laminaadid

See mitmekülgne tehnoloogia aitab varjata hammaste mõrasid, killustunud hambaid, värvunud (plekilisi) hambaid, hammaste vahesid jne. Laminaadid on hamba pinnale kinnitatavad portselankoorikud, mis on loomuliku hamba väljanägemise ja vastupidavusega. Hamba normaalse paksuse säilitamiseks tuleb hamba esikülge veidi lihvida. Laminaadid kinnitatakse hammastele spetsiaalse komposiittsemendi (vedela hambavärvi täidismaterjali) abil.

Laminaatide paigaldamiseks tuleb teha hambaarstile 2 visiiti, mis maksab kokku £350-450 ühe hamba kohta. Korralikult paigaldatud laminaat näeb hea välja 15-20 aastat.

Eestis on laminaadi hind sisuliselt võrdne partselankrooni hinnaga ehk siis 1500-3000 krooni sõltuvalt tehnoloogiast ja hambaravifirmast. Põhimõtteliselt on portselan püsivam materjal kui hambavaap, seega võib laminaat ka kaugelt üle 20 aasta vastu pidada. Vanuse kasvades krooni kõrgus kasvab ehk ige taganeb, siis tuleb ehk hambakaelal nähtavale laminaadi serv.

Hambarea korrigeerimine

Hambarea korrigeerimiseks on 2 põhimõttelist meetodit - kosmeetiline ja ortodontiline. Kasutatakse kõverdunud, puseriti ja viltuste hammaste korrigeerimiseks, mis lisaks ebaesteetilisele väljanägemisele, on raskesti puhastatavad, mis omakorda põhjustab igemehaigusi ja hambakaariest.

  • Kosmeetiline korrigeerimine ehk igemeplastika toimub kohaliku tuimestuse all. Sel juhul korrigeeritakse kõigepealt igemepiiri spetsiaalse elektrokirurgilise noa (elektrotoomi) abil, mis kasutab igemekoe eemaldamiseks kuumust. Enamasti järgneb sellele laminaatide või täidiste abil hammaste kroonikuju korrigerimine, mistõttu võib vaja minna ka hammaste lihvimist-puurimist, et laminaate paremini hammastele kohandada. Kokku tuleb teha 3 visiiti (hind u £600), kirurgiline protseduur kestab u 1 tund. Igemepiiri kosmeetilise korrigeerimise efekt kestab ca 5 aastat. Igemete korrigeerimise kohta saate lugeda täpsemalt siit: /artiklid/352

    Igemeplastika võib Eestis maksta 500-1500 krooni sõltuvalt operatsiooni ulatusest. Kuna igeme kuju võtab vormi hambakrooni asendi ja kuju järgi ning laminaadiga on see püsiv, siis on ka igemejoon püsiv (v.a juhtudel kui see põletiku tagajärjel muutub) - seega peaks normaalselt igemeplastika efekt kestma tunduvalt kauem kui 5 aastat.

  • Ortodontilise korrigeerimise korral kasutatakse metallist või hambavärvi plastikust hambaklambreid (breketeid), mille tõmbe- ja survejõudude abil hambad aja jooksul oma õigesse kohta nihutatakse. Olenavalt olukorra keerukusest võib kogu korrigeerimisprotsess võtta aega 1-3 aastat, kusjuures hambaklambreid tuleb käia ortodondi juures pingutamas iga 2-3 kuu tagant. Et efekt kestma jääks, tuleb pärast breketite eemaldamist kanda 6-12 kuud veel spetsiaalset plastmassist retensiooniplaati (reteinerit), mis takistab hammastel nihkumast tagasi oma vanale kohale. Hinda on siin väga raske öelda, kuid arvestada tuleks ca £5000.

    Eestis maksab ühele lõualuule breketite asetamine 1000-3000 krooni. Kogu ravikuur, koos breketite pingutamisega võib maksta ca 5000-10000 krooni.

Kroonid

Kroone kasutatakse ulatuslikult hävinenud või trauma tagajärjel purunenud hamba taastamiseks. Vana hammas prepareeritakse kroonile ruumi tegemiseks igast külejst ca 1 mm jagu väiksemaks. Siis võetakse hamba jäljend, mille alusel hambalaboris valmistatakse metallist ja/või protselanist kroon. Seejärel tsementeeritakse kroon hambale. Kokku tuleb teha minimaalselt 2 visiiti, mis kumbki võivad kesta u tunni. Korralikult (täpselt) valmistatud krooni korral kestavad need elu lõpuni. Kogu protseduur maksab olenevalt krooni keerukusest ja kasutatud materjalide vahekorrast ca £400.

Kroonide hinnad on Eestis sõltuvalt materjalist ja hambaravifirmast 800-3500 krooni.

Sillad

Silda kasutatakse puuduva hamba (hammaste) asendamiseks ja/või suure hambavahe täitmiseks. Kuna enamasti on tegu vaid ühe hamba taastamisega tuleb jällegi võtta kõrvalhammaste jäljend, mille alusel valmistatud sild tsementeeritakse puuduva hamba kõrvalhammastele. Kõrvalhambaid tuleb loomulikult eelnevalt väiksemaks lihvida (sarnaselt kroonide paigutamisega). Silla värvus valitakse sõltuvalt naaberhammaste värvusest. Kogu protseduuriks on vaja 2 ühetunnist visiiti. Olenevalt hambasilla hooldamise korralikusest võib see kesta 3-15 aastat.

Tegelikult peaks sild (külgepidi koos kroonid) teenima sama kaua kui hambakroon. Hind sõltub kroonide arvust sillas.

Valged täidised

Hambavärvi komposiittäidiseid, mida kasutatakse kaariesekahjustuste ravil, saab kasutada ka väikeste hambavahede täitmiseks ja killumurruga hammaste parandamiseks. Täidistega saab parandada hammaste kuju ühe visiidiga. Täidised on väiksema vastupidavusega kui portselanlaminaadid, mistõttu need peavad vastu enamasti lühemat aega. Sellegipoolest võib korraliku suuhügieeni korral efekt olla kuni 15-aastane. Üks hambatäidis maksab ca £95.

Täidise prognoos sõltub selle suurusest - mida väiksem, seda vastupidavam. Statistiline keskmine on tõesti vaid 5-10 aastat. Maksavad sõltuvalt suurusest ja valmistajast 100-1000 krooni.

 

Mõned näited naeratusest ENNE ja PÄRAST esteetilist hambaravi