Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2010.a hambaraviuudised › Välismaale minevate meedikute arv kasvab

Välismaale minevate meedikute arv kasvab

 0 häält
Meditsiiniuudised
http://www.mu.ee/Default2.aspx
09.veebr. 2010
Terviseameti andmeil võttis 2009. aastal dokumendid välismaale tööle minemiseks välja 286 tervishoiutöötajat. Aastatel 2006-2008 oli välismaale minna soovijaid aastas 182-195.

286 tervishoiutöötaja seas oli arste 106, hambaarste 38, üldõenduse töötajaid 134, ämmaemandaid 6 ja ortodonte 2. Lisaks võttis tõendi ka 13 üldmeditsiini residenti.

Töölesoovijaid abistava Meditalo OÜ tegevjuhi Mare Pariku sõnul on nende kaudu töö otsijate ja soome keele õppijate seas nii äsja ülikooli lõpetanuid kui ka suure kogemusepagasiga arste. MediradiXi personalikoordinaatori Kaili Hjorthi sõnul on 2008. aastaga võrreldes just hambaarstide huvi Soomes töötamise vastu kõige rohkem kasvanud.

Hambaarste mõjutas palga vähenemine
MediradiXis hambaarstidele tööd otsiv Kristiina Kasko näeb selle põhjusena asjaolu, et Eestis on hambaarstid eraettevõtjad. Et patsientide arv 2009. aastal vähenes, kahanes ka käive. Viimasest sõltub nende hambaarstide kuutasu, kes on palgatöölised. Enamasti saavad nad 25-30% käibest. Soomes töötavad hambaarstid üldjuhul polikliinikutes ja linnahaiglates, kus neil on fikseeritud tunnitasu.

Puumedi juhi Petri Oskari Puumalaineni sõnul käivad paljud Eesti hambaarstid, kellel on siin oma firma, Soomes osalise ajaga tööl, enamasti kahel nädalal kuus. Kui arstid saavad soovi korral ka täiskohaga Soome tööle asuda, siis õdesid otsitakse tihti tööle just osalise ajaga.

Perearste mõjutab hinnakärbe 2010. aastal
Kõige rohkem vajataksegi Soome hambaarste, aga ka üld- ja perearste. Viimaste huvi Soome minna ei olnud eelmisel aastal veel suur, sest nende palk Eestis ei vähenenud, sõnas Puumalainen. Olukord võib tänavu muutuda, kui ka perearstid kuueprotsendise tervishoiuteenuste hinnakärpe tõttu oma palka vähendama peavad.

MediradiXiga võtsid peale hambaarstide enim ühendust aga just perearstid, samuti sisehaiguste arstid, psühhiaatrid, üldarstid ja nende erialade residendid, lausus Hjorth.

Parik kinnitas, et Soomes vajatakse endiselt meditsiinitööjõudu juurde. Ta tõi välja, et sügisel avaldatud andmete põhjal oli Soomes puudu iga kümnes tervisekeskuse arst. Hjorthi sõnul ei ole majanduskriis Soomes olnud nii märgatav nagu Eestis. "Suutsime 2009. aastal säilitada varasemate aastate head palgad ja privileegid," kinnitas ta.

Arstid pagevad välismaale

2009. a välisriiki mineku sertifikaadi võtnud arstid
hambaravi 38
üldmeditsiin 30
peremeditsiin 18
anestesioloogia 9
sünnitusabi-günekoloogia 9
sisehaigused 6
psühhiaatria 5
pediaatria 4
taastusravi-füsiaatria 4
kardioloogia 3
radioloogia 3
reumatoloogia 3
neuroloogia 2
ortopeedia 2
üldkirurgia 2
ortodontia 2
gastroenteroloogia 1
kardiovaskulaarkirurgia 1
laborimeditsiin 1
neurokirurgia 1
oftalmoloogia 1
pulmonoloogia 1
Allikas: terviseamet

tulemus
*Puumedi 2009. a käive oli esialgsetel andmetel 40% suurem kui aasta varem. Siis oli käive 32 mln kr.
*MediradiXi käive oli 2009. aastal 110 miljonit krooni, mis on 21% rohkem kui 2008. aastal. 2010. a esialgne prognoos on 120 mln kr.