Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2008.a hambaraviuudised › Hambaarstid taunivad hambaravihüvitise kadumist

Hambaarstid taunivad hambaravihüvitise kadumist

 0 häält
Postimees
http://www.postimees.ee/?id=38660
06.okt. 2008
Eesti Hambaarstide Liidu (EHL) juhatus leiab pöördumises riigikogu, sotsiaalministeeriumi ja haigekassa nõukogu poole, et valitsuse otsus kaotada hambaravi hüvitis viib inimeste tervisliku seisundi halvenemisele, kirjutab Postimees.

Eesti hambaarste ühendava erialaliidu juhatus leiab, et hambaravihüvitise kadumine võib kaasa tuua suuremad ravikulud tüsistuste tõttu, mis võivad ravita jätmisest tekkida. Hambaarstid on mures, et riigi selline otsus annab inimestele signaali, et riik ei väärtusta hammaste tervist ja seda ei oodata ka elanikelt.

«Planeeritud 70 miljoni suurune rahaline võit 99 miljardi kroonises eelarves on tühine, kaotus elanike tervises aga suur. Suu ja hambad on seedeelundkonna algusosa, mõjutades südame-veresoonkonna ja hingamiselundite tervist, loote arengut ja muud. On teada, et kroonilised põletikud suus tõstavad südameinfarkti ja insuldi riski,» selgitab EHLi president Piret Väli.

EHLi juhatus tõdeb, et hambaravi praegune hüvitis katab vaid ühekordse läbivaatuse kulud. Arstide sõnul avastatakse aga sellise läbivaatuse käigus lisaks suu- ja hambahaigustele palju üldhaigustega seotud muutusi.

Hüvitise kadumisega halveneb eelkõige väiksema sissetulekuga inimeste ja pensionäride võimalus kontrolliks ja ka väiksemateks raviprotseduurideks. Väli hinnangul kaotavad eriti rasedad ja riskirühmad, kellele on praegu ette nähtud suurem hambaraviteenuse hüvitis.

WHO suutervist käsitlevas raportis 2003 rõhutatakse head suutervist kui elukvaliteedi näitajat. Väli sõnul oli hambaravi olulisus kesksel kohal ka eelmise aasta Euroopa Liidu tervishoiustrateegia ümarlaual.

Hambaarstide liidu juhatus palub riigikogul säilitada hambaravi hüvitis ja aidata kaasa selle iga-aastasele suurendamisele.