Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2004.a hambaraviuudised › Laste mõeldud tasuta hambaravi on vähenemas

Laste mõeldud tasuta hambaravi on vähenemas

 0 häält
PM OnlineEPL
09.veebr. 2004
Tänavu võib lapsele tasuta hambaarsti leidmine mullusest veel keerukam olla, sest linnades on üha vähem hambaarste haigekassaga lepingu sõlmimisest huvitatud ning maa-arstide lepingute arvu vähendab haigekassa, kirjutab Eesti Päevaleht.

Haigekassa juhatuse liikme Arvi Vaski sõnul ei ole lepingupartnerite arvu vähendamine omaette eesmärk ning ta ei prognoosi sellist tendentsi üle Eesti. "Kuid kui kuskil väikses kohas on mitu lepingupartnerit, siis antud punktisüsteemi juures võib mõni sealt välja kukkuda," ütles Vask.

Punkte saavad hambaarstid näiteks kõrghariduse, röntgeni olemasolu, kaebuste, teenuse hinna ja varasemate lepingute täitmise järgi.

Eesti Hambaarstide Liidu president Kristjan Gutmann peab küsitavaks haigekassa meetodeid lepingupartnerite valikul.

"Haigekassa soovib osta järjest madalamate hindadega – see on üks nende kriteeriume," ütles Gutmann. "Karmi konkurentsi juures tuleb juba piir vastu, kus ei saa enam madalama hinnaga osta – pooled asjad on juba ühekordsed. Kui leping on väike ja lapsi ei käi, siis maakohtades on äraelamine kindlasti raske."

Samas jättis üle poole Tallinna hambaarstidest juba teist aastat lastele tasuta ravi tagava haigekassalepingu üldse taotlemata.

Vask tunnistas, et tõepoolest võib Tallinnas lapsele tasuta hambaravivõimaluste leidmine raske olla ning Eestis üldse on olukord väga erinev.

Eesti Stomatoloogide Seltsi presidendi Mare Saagi sõnul pole selget kriteeriumi, mis tagaks, et lepingute saamiseks valitaks välja parimad arstid. "Kui tehakse kvaliteediaudit, siis on selle põhjal võimalik öelda, et on möödalaskmisi raviplaanis või tulemuslikkuses," ütles Saag. "Aga seda ei tehta. Mille alusel siis selekteeritakse?"

Selts soovib haigekassalt selget põhjendust, miks keeldutakse osale hambaarstidele riigi kulul patsientide tasuta ravi võimaldamisest.

"Meie ettepanek on, et lepingud tehtaks kõigi soovijatega, välja arvata tuleks põhjendatud alustel," ütles Saag. "Arvame, et ravi kättesaadavus halveneb, kui lepingupartnerite arvu piirata."

Samas jäi tema sõnul mullu haigekassas laste hambaraviks plaanitud rahast muist kulutamata.