Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2003.a hambaraviuudised › Hambapõletik võib patsiendi viia reanimatsiooni

Hambapõletik võib patsiendi viia reanimatsiooni

 0 häält
Postimees
28.okt. 2003

Katkistest hammastest tekkinud ägeda põletiku tõttu eluohtlikku seisu sattunud ja seetõttu intensiivraviosakonda jõudnud haigete arv on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud. Tartu Ülikooli üldintensiivraviosakonnas tuli eelmisel aastal ülikallist intensiivravi anda 14 inimesele, kelle viisid elu ja surma piirile katkised hambad. Võrreldes 1980. aastatega on selliste haigete arv pea viiekordistunud.

Kliinikumi üldintensiivravi osakonna juhataja Silver Sarapuu vaatles laupäeval Pärnus Eesti anestesioloogide kongressil peetud ettekandes viimasel kahekümnel aastal Tartu Ülikooli kliinikumi intensiivraviosakonnas hamba-, neelu- või mandlipõletike tõttu ravitud haigeid. Kui kurguhaiguste tõttu intensiivraviosakonda sattunud haigete arv pole kahe aastakümne jooksul praktiliselt muutunud, siis hambapõletikud on näidanud järsku kasvutendentsi.

1980ndatel sattus katkiste hammaste tõttu reanimatsiooni üks-kaks haiget aastas, mullu oli pea iga kuu haige, kes vajas intensiivravi ägeda hambapõletiku tõttu. Iga kaheksanda sel ajavahemikul näo- või kaelapiirkonna põletikuga intensiivravipalatisse sattunud haige elu pole arstid suutnud päästa.

Enamik neist haigetest on parimas tööeas inimesed. Keskmiselt on Sarapuu vaadeldud haiged veetnud intensiivravipalatis kaheksa päeva, praegu maksab keskmine ravipäev üldintensiivravi osakonnas 5484 krooni. Summa ei sisalda verepreparaatide, röntgenpiltide ega operatsioonide hinda.

Sarapuu sõnul tulevad inimesed hambapõletikega arsti juurde liiga hilja, püüdes valu ja paiste läinud põske ravida koduste vahenditega. Vahel on paistetus lastud nii kaugele, et tursunud hingamisteede tõttu on inimene vajanud haigla vastuvõtuosakonnas elustamist. Intensiivravipalatisse satuvad sellised haiged tavaliselt pärast operatsiooni, kus kirurg on mädakolde avanud, kuid turse tõttu ei suuda haige korralikult hingata. Sarapuu sõnul võib üliraskete hambahaigete arvu kasvu põhjusi otsida eeskätt tasuliseks muutunud hambaravist, sest inimestel pole hammaste kordategemiseks raha.