Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2001.a hambaraviuudised › Virtuaalreaalsus aitab õppida

Virtuaalreaalsus aitab õppida

 0 häält
Cincinnati Business Courier
http://cincinnati.bcentral.com/cincinnati/
25.sept. 2001

Juba 1960-ndatest paelus "Star Treki" fänne kõrgeltarenenud tehnoloogia s.h meditsiini imelised võimalused. Kuigi ka praegu ei suuda arstid murdunud luud ravida sellest lihtsalt laserkiirt üle libistades, viiakse meditsiini üha kõrgemale tasemele. Trinity Ülikool ja Texase Ülikooli Terviseteaduste Keskus töötavad praegu edukalt virtuaalset reaalsust tekitava programmi kallal. Programmi eesmärk on treenida ja õpetada hambaarste ja suukirurge teostama edukalt mitmesuguseid ravitehnikaid, nt kohalikku tuimestust.

Programmi üheks osaks on anduritega varustatud eriline n.n "küberhaarde" kinnas, mis saadab juhtmete kaudu infot arvutisse, kus seda töödeldakse ning tekitatakse vastav virtuaalreaalsuse pilt kasutaja 3D prillidesse. Arvuti abil luuakse virtuaalne animeeritud pilt hambaravitoolis istuvast patsiendist. Programmi kasutajal on võimalus patsiendile virtuaalselt läheneda (zoomimine) ning vaadelda tema igemeid ja hambaid. Anesteesia praktiseerimiseks on võimalik kasutada virtuaalset süstalt, mis liigub täpselt nii nagu liigutatakse anduritega kinnast. Projektijuhi ja professori dr Gerald Pitts'i sõnul püütakse luua reaalsele võimalikult sarnane simulatsioon, et kasutaja saaks virtuaalset protsessi juhtida samamoodi nagu päris elus. Andurkinda abil on võimalik kasutajal ka kombata mitmeid erinevaid materjale.

BioSim"Kogu seadmestiku üldnimi on Virtual Injection Unit (virtuaalsüsti üksus). Andurkinnas on aga tagasiside mehhanismiks, milles käe liigutamine on näha ka ekraanil virtuaalse käe liikumisena. Lisaks sellele võimaldab ta eristada mitmeid "virtuaalse käe" alla sattuvaid materjale. Ka igemete, luu jt kudede esitamine on viidud praktiliselt täiuslikkuseni, kuna nende virtualiseerimiseks kasutatakse reaalsete piltide skaneeritud ja töödeldud kujutisi."

Virtuaalset reaalsust võimaldavad kvaliteetseadmed võimaldavad suhteliselt väheste kulutustega saavutada väga häid tulemusi. "Tudengid saavad siin suukirurgiat praktiseerida samamoodi, nagu on aastaid edukalt praktiseeritud lennusimulaatoritel lendamist." Samalaadne simuleerimismasin BioSimMER (pildil) on kasutusele võetud nüüd ka USA-s parameedikute treenimiseks, et nad suudaks vastu võtta kiireid ja täpseid otsuseid hulgaliste kriitilises seisu ohvrite korral (nagu näiteks hiljutine WTC katastroof).