Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2001.a hambaraviuudised › Suuhügienist kaebas hambaarstid kohtusse

Suuhügienist kaebas hambaarstid kohtusse

 0 häält

17.aug. 2001

USA, Lõuna-Carolina.

47-aastane suuhügienist Tammi Byrd kaebas kohtusse osariigi Hambaravipalati ja Hambaarstide Liitu, et kaitsta oma äri. Kuna Byrd'i suuhügieenivahendite ja röntgenaparatuuriga täidetud buss teenindab ligi 5000 last 27 maakonnas, siis kohalik Hambaravipalat laskis välja regulatsiooni, mille kohaselt lapsevanemad peavad saatma oma lapsed hambaarsti juurde enne suuhügienisti läbivaatusele minekut. Byrd'i arvates püüavad hambaarstid nii suuhügieenialase teenuse pakkumist endale haarata ning suuhügieniste teenistusest ilma jätta.

Vastased aga väidavad, et see vaid kaitseb lapsi, kui nad enne suuhügienisti kohtuvad hambaarstiga, kes "pole ju väiksema hügieenialase haridusega". Nende väitel võib hammaste puhastamine põhjustada mõnedel (nt südameriketega) lastel terviseprobleeme.

Byrd pakkus osariigi koolides hammaste puhastamist, silantidega aplitseerimist ning fluoriidi sisaldavate toodete soovitamist lastele, kes hambaarsti juures harva käivad. Laste hammaste puhastamiseks taotles Byrd alati eelnevalt lapsevanema nõusoleku. suuhügienisti poolt kooli terviseklassis pakutav pooletunnine puhastus võtab aga tunduvalt vähem aega, kui hambaarsti juurde minek. Pealegi ei soovi või ei saa paljud lapsevanemad töö kõrvalt lapsega hambaarstile minna. "Hambaarst saab oma teenuseid pakkuda siis, kui patsient tema juurde tuleb," ütleb Byrd. "Paraku ei jõua aga 2/3 meie lastest aasta jooksul hambaarsti juurde, mistõttu on äärmiselt oluline abi pakkumine kohapeal."