Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2013.a hambaraviuudised › Keelatakse hambavalgendajate müük Internetis

Keelatakse hambavalgendajate müük Internetis

 1 häält
ERR
http://uudised.err.ee/index.php?06283577
17.juuli 2013
Sotsiaalministeerium ja terviseamet plaanivad müügilt kõrvaldada ebaseaduslikud ja tervisele kahjulikud hambavalgendajad. Hambaarstide liidu juhatuse liikme Marek Vinki sõnul on hammaste valgendamine professionaali abil ohutum.

Vaatamata sellele, et juba aasta tagasi võeti vastu Euroopa kosmeetikatoodete direktiiv, mis lubab vesinikperoksiidi sisaldavaid hambavalgendustooteid esmakordselt kasutada vaid hambaarsti juures, leidub neid interneti müügikeskkondades siiski veel sadu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mida kasutajad ei pruugi teada on aga see, et sellised geelid on enamjaolt liiga suure vesinikperoksiidi sisalduse tõttu Eestis keelatud. Lisaks mõjuvad need väga ohtlikult ka kasutajate hammastele.

Terviseamet kontrollib pidevalt netipoode, foorumeid ja ilusalonge, et vesinikperoksiidi sisaldavad hambavalgendajad kasutajateni ei jõuaks. Mitmeid valgendajaid on juba ka müügilt eemaldatud. Siiski ei ole senini terviseametile laekunud ühtegi kaebust tervisekahjustuse kohta, mis oleks seotud hambavalgendaja kasutamisega.

Müüjate peletamiseks on aga jõutud juba seaduse muutmiseni.

"Sotsiaalministeeriumis toimus rahvatervise seaduse muutmise arutelu ja sügisel, kui võetakse vastu rahvatervise seaduse muutmine, siis igasugune interneti jaemüük on keelatud. Nii et see piirab selliste ohtlike toodete müüki," selgitas terviseameti kemikaali ja tooteohutuse büroo peaspetsialist Natali Promet.

Hambaarst Marek Vinki hinnangul on aga hambavalgendustooted tervisele eriti ohtlikud juhul, kui neid ei aita valida professionaal.

"Neid n-ö väärkasutades võivad hambad muutuda liiga heledaks, nad võivad isegi muutuda läbipaistvaks nendega võidakse vigastada hambaid. Näiteks kui seal on lekkivad täidised, kui seal on augud, siis peroksiid ärritab hambaid, see võib põhjustada hambanärvi põletikku, igasugu tüsistusi võib olla," rääkis Vink.

Tema sõnul on võimalik kodus hambaid valgendada, kuid enne seda peaks nõu pidama hambaarstiga. Siiski ei anna Vink kindlat vastust, kas hammaste valgendamine on täiesti ohutu, kui seda teha isegi hambaarsti juures.

"Midagi ei ole siin maailmas absoluutset, sajaprotsendilist kindlust ei ole. Minu isiklik arusaamine on ikkagi see, et see on professionaali kontrolli all suhteliselt ohutu," märkis ta.