Hambaarst.ee › Hambaraviuudised › 2011.a hambaraviuudised › Algab hammaste tervise kuu

Algab hammaste tervise kuu

 1 häält
01.nov. 2011
Novembris tähistatakse hammaste tervise kuud, mille eesmärk on edendada hammaste tervise alast teadlikkust ning rõhutada ennetuse tähtsust.

Hammaste tervise kuu ühe eestvedaja Kliinik 32 peaarsti dr. Lauri Vahtra sõnul on tänavune teavituskuu pühendatud kaasaegsetele hammaste eest hoolitsemise võtetele. „Hambaraviteadus areneb väga kiiresti, teeb pidevalt uusi avastusi ja leiutab uusi ennetus- ja raviviise.

Nii räägimegi sel kuul nii tänapäevastest kodustest hooldusvõtetest kui ka uusimatest tehnoloogiatest ja võimalustest, mis hambaravi võimaluste piire on muudkui kaugemale viinud ning muudavad hõlpsamini ravitavaks ka keerulisemad juhud. Arstidena tahame, et Eesti inimeste hambad saaksid tervemaks, ning meie sõnum on, et kõige enam saab selleks ära teha igaüks ise. Ennetada on lihtsam kui ravida ja muidugi ka odavam,“ rääkis dr. Vahtra.

Kogu novembri jooksul kogutakse inimeste lugusid oma kogemustest hammaste tervise teemadel minevikus ja olevikus, millest värvikamad avaldatakse audiovisuaalses e-raamatus „Hammaste tervis siis ja praegu.“ Oodatud on kõik kogemusel põhinevad lood, olgu nad positiivsed, naljakad, kurvad, valusad või lootustandvad nii tänasest päevast, nõukogude ajast kui ka eelmise sajandi algusest.

„Eks igaühel on oma mälestus või lugu, mis seostub hammastega või hambaarsti külastamisega. Püüamegi need kokku koguda ning nö rahvafolkloorina talletada. See on kindlasti põnev lugemine ka järeltulevatele põlvedele, kes on kogenud ainult valutut ja südamlikku hambaravi,“ rääkis dr. Vahtra. „Seal kõrval tutvustame tänaseid maailma kaasaegsemaid hambaravilahendusi, mis on kasutusel ka Eesti arstide arsenalis. Nii et kokkuvõttes loodame elektrooniliste kaante vahele saada kokkuvõtliku ülevaate Eesti hambaravist läbi aja ning läbi inimeste silmade.“

Lisaks viiakse läbi teavitustegevusi koostöös meediaga ning korraldatakse mitmeid kaasavaid sündmusi. Näiteks toimub koolinoorte joonistus- ja esseekonkurss tulevikuhambaravist, millega noored saavad edasi anda oma nägemust, kuidas võiks hammaste hooldus ja hambaravi välja näha aastal 2050. Samuti kogutakse fotosid inimestel kodus olevatest vanadest hambahooldusvahenditest.

Kõigil terviseteadlikel ettevõtetel, organisatsioonidel ja koolidel on võimalik novembrikuu jooksul kutsuda kõnelema suuhügienist, kes räägib lähemalt õigetest hammaste hoolduse võtetest. Kuu lõpus toimub hammaste tervise kuu raames arstide ja assistentide praktiline kursus „Hambaravimikroskoobi ABC“.

Hammaste tervise kuud tähistatakse novembris juba kolmandat aastat, eesmärgiga harida ja tõsta Eesti inimeste teadlikkust suuõõne- ja hammaste tervisest ning panna inimesi mõtlema oma suuhügieeniharjumustele – ennetada on lihtsam kui ravida. Mullu keskendus hammaste tervise kuu igemehaigustele, tunamullu õigele suuhügieenile.

Lähem info hammaste tervise kuu tegevuste kohta www.hammastetervisekuu.ee